- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

عربستان: پشت به پاکستان، رو به امریکا

عربستان پاکستان [1]

عربستان سعودی به راحتی منافع پاکستان را زیر پا گذاشته و به امریکا روی آورد!
در حالی‌ که پاکستان اخیرا با اعزام یک دسته نظامی به عربستان در تلاش بود تا با باج دادن رضایت حکومت سعودی را جلب کند،‌ این رژیم به راحتی منافع پاکستان را به امریکا فروخت.

همزمان با تلاش امریکا برای قرار دادن نام پاکستان در لست کشورهای حامی تروریزم و با وجود حمایت کشورهایی مانند جرمنی، انگلیس و فرانسه، مخالفت سه کشور چین، عربستان و ترکیه باعث شد تا این درخواست امریکا تصویب نشود.

از سوی دیگر طبق قوانین موجود مخالفت حداقل سه کشور باعث می‌شد تا نام پاکستان در لست کشورهای حامی تروریزم قرار نگیرد، ولی مقامات امریکا به ساده گی و با وعده عضویت مستقل در این مجمع به حکام سعودی رای آنان را خریدند و به همین راحتی قرار شد نام پاکستان در لست کشورهای حامی تروریزم قرار بگیرد.

این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که با وجود مخالفت صریح پارلمان پاکستان، دولت این کشور مجوز قوماندانی جنرال راحیل شریف برایتلاف سعودی را صادر کرده و چند هزار نیروی نظامی به این کشور اعزام کرد.

هرچند مقامات اسلام آباد بارها اعلام کرده‌اند که این نظامیان در هیچ عملیاتی خارج از سرحدات عربستان اشتراک نکرده ولی حضور این نظامیان نیز باعث جنجال‌های رسانه‌ای علیه مقاومت مردم یمن شده است.

این تنها باج دهی پاکستان به عربستان نبود بلکه حکام سعودی آزادانه به بهانه شکار وارد پاکستان شده و فساد اخلاقی به بار می‌آورند، ولی دولت این کشور در قبال این اتفاق نیز سکوت کرده بود.

روابط خوب نواز شریف با عربستان، سبب شده بود تا برخی گروه‌های افراط‌گرا و سرکردگان آنان مانند احمودلدهیانوی یا اورنگزیب فاروقی به راحتی در پاکستان فعالیت کنند.

ولی وجود تمام این حمایت‌ها، آل سعود از پشت به پاکستان خنجر زده و حاضر نشد در حمایت از اسلام آباد قدری مقاومت از خود نشان دهد.

از آنجا که طبق اعلام احزاب مذهبی و سیاسی پاکستان حضور نظامیان این کشور در عربستان مخالف خواسته 75فیصد مردم این کشور است قطعا اقدام عجیب عربستان و خیانت این کشور به پاکستان خشم مردم را برخواهد انگیخت.

در حال حاضر سیاستمداران حزب نواز تلاش می‌کنند تا مسئله قرار گرفتن نام کشورشان در لست سیاه بین المللی را که تا سه ماه دیگر به صورت قطعی تصویب می‌شود، کم اهمیت جلوه داده، و رفتار عربستان را معمولی نشان دهند تا خود کمتر زیر سوال قرار بگیرند.