افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 10 ژانویه , 2012 لینک کوتاه خبر :

عربستان از شكاف طبقاتي عميق رنج مي‌برد.

جامعه عربستان سعودي همواره دو بخش را دربرمي‌گيرد، طبقه‌اي كه قدرت را در دست دارند و طبقه‌اي كه از طبقه قدرتمند بايد اطاعت محض داشته باشند.

روزنامه آمريكايي نيوزويك به نقل از مركز تحقيقات استراتژيك آمريكا در مقاله‌اي به بررسي وضعيت كنوني حاكم بر عربستان پرداخت.

نيوزويك به نقل از مركز تحقيقات استراتژيك آمريكا مي‌نويسد كه خاندان حاكم بر عربستان همواره مناصب مهم را ميان افراد خاندان تقسيم مي‌‌كند تا آنها را راضي و ساكت نگهدارد.

اين روزنامه در ادامه مي‌نويسد: به اين ترتيب هم اكنون در ميان خاندان حاكم بر عربستان دو گروه شكل گرفته‌اند، يكي آنهايي كه داراي قدرت واقعي هستند و ديگري گروهي كه قدرت نرم را در اختيار دارند.

بر اين اساس بخش اول قدرت سياسي حمايت شده بواسطه قدرت نظامي ، مالي و اطلاعاتي را احتكار مي‌كند و گروه دوم عرصه مطبوعات ، فرهنگ ، رسانه‌ها و گردشگري را در اختيار دارد و بخش گسترده‌اي از خاندان سلطنتي بر اين بخش حاكميت دارند، به همين دليل كسي كه در گروه اول قرار نداشته باشد، بي‌ترديد در گروه دوم خواهد بود و البته در اين شك نيست كه پول و دارايي بسياري نيز به دست خواهد آورد.

بين گروه اول و گروه دوم اقشار گسترده و قابل ملاحظه‌اي از جامعه سعودي قرار مي‌گيرند كه تمام نقش‌ها و فرصت‌هاي سياسي ، اجتماعي و اقتصادي از آنها گرفته و به حاشيه رانده شده‌اند،‌ گويي در عربستان همه چيز در خاندان “ملك عبد العزيز”،‌ پادشاه عربستان خلاصه مي‌شود.

مركز تحقيقات استراتژيك در ادامه مي‌افزايد: شهروندان سعودي يا بايد پليس تابع هيئتي باشند كه هيئت امر به معروف و نهي از منكر خوانده مي‌شود و دستورات لازم درباره همه شؤونات زندگي خود را از علماي سلفي بگيرند كه گويي در اين عصر و دوره زندگي نمي‌كنند يا اينكه يكي از طلبه‌هاي علوم ديني دانشگاه “ملك سعود” است كه در معرض عمليات شستشوي مستمر مغزي قرار مي‌گيرد تا علماي سلفي اين دانشكده روح وي را از قرن بيست و يك به قرن ما قبل اسلام و عصر جاهليت و تعصب و افق‌هاي تنگ ديد و بينش سياسي و اجتماعي ببرند.

همچنين شهروندان سعودي را كارمند دوايري مي‌بيني كه به شدت تحت نفوذ يكي از شاهزادگان سعودي است و به همين دليل بايد تمام شروط تبعيت از فرامين و دستورات را به انجام رسانده و تمام احترام‌هاي لازم را به عمل آورد چه در غير اين صورت سرنوشتي جز اخراج و قطع روزي و ايستادن در صف دريافت كمك‌هاي اجتماعي در انتظار او نخواهد بود.

به همين دليل عجيب نيست، در كشوري كه بيش از 22 ميليون نفر جمعيت ندارد و صاحب بزرگترين اقتصاد جهان است، داراي يكي از بالاترين ميانگين‌هاي بيكاري در جهان است و شهروندان آن از فقر و نداري و بي‌خانماني و عدم دريافت خدمات بهداشتي و عمومي رنج ببرند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار