افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل, حوادث -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 16 نوامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

شکنجه های بی سابقه سعودی ها علیه شاهزاده های مفسد

بن سلمان

بر اساس گزارش های دریافتی تعداد 17 تن از شاهزاده هایی که در عربستان به بهانه ادعایی مبارزه با فساد، دستگیر شده‌اند به دلیل بدرفتاری ها و شکنجه های بی سابقه در زندان روانه شفاخانه شده اند.

یک روزنامه امریکایی خبر داده ۱۷ نفر از کسانی که در عربستان به بهانه ادعایی مبارزه با فساد، دستگیر شده‌اند به دلیل بدرفتاری‌های بازداشت‌‌کننده گان شان به مراقبت‌های طبی نیاز پیدا کرده‌اند.

روزنامه نیویارک‌تایمز نوشته محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی با حمایت‌های ضمنی پدرش، خودش را من‌حیث قدرتمندترین چهره جهان عرب معرفی کرده و عجولانه وارد چندین تقابل به صورت همزمان شده است.

بن‌سلمان در روزهای گذشته دستور دستگیری 11 شاهزاده و نزدیک به 200 نفر از چهره‌های سرشناس در زمینه تجارت را صادر کرده است. او علاوه بر محاصره قطر، ایران را به اقدام جنگی متهم کرده و اصلی‌ترین چهره پشت وادار کردن سعد الحریری ، نخست‌وزیر لبنان به استعفا بوده است. در یمن، نیروهای او درگیر جنگی هستند که به گسترش فقر، مریضی و بحران بشری منجر شده است.

به نوشته نیویارک‌تایمز، بن‌سلمان این اقدامات را با چنان سرعتی انجام داده که مقام‌های امریکایی و دیگران نگران هستند که او در حال بی‌ثبات کردن منطقه است.

سرمایه‌گذاران، در نتیجه این اقدامات سرمایه‌هایشان را از عربستان خارج کرده‌اند. بن‌سلمان با تحت فشار قرار دادن بازداشت‌شدگان و دیگران برای تسلیم سرمایه‌هایشان تلاش کرده خروج سرمایه از کشورش را جبران کند.

نیویارک‌تایمز می‌نویسد: او این دستگیری‌ها را من‌حیث کارزاری علیه فساد معرفی کرده، اما قربانیان، آن را نوعی تصفیه می‌دانند. بن‌سلمان برای این اقدام از یک مسئول امنیتی در مصر که در کشورش به قساوت و رشوتخواری معرف بوده، مشورت گرفته است.

مطابق این راپور، علی‌رغم حمایت‌های مشتاقانه دونالد ترمپ ، رییس‌جمهور امریکا از ولیعهد عربستان، پنتاگون و نهادهای استخباراتی امریکا نگران هستند که اقدامات بدون تأمل او باعث شکست اهدافش شده و منطقه را بی‌ثبات کند.

فیلیپ گوردون، هماهنگ‌کننده سابق ارگ سفید در امور خاورمیانه می‌گوید: او عزمش را جزم کرده که هیچ کاری را با احتیاط انجام ندهد. اما اگر ولیعهد عربستان شمار بیشتری از دیگر شاهزاده‌ها و ستون‌های رژیم را منزوی کند، به دنبال درگیری‌های منطقوی پرهزینه باشد و سرمایه‌گذاران خارجی را فراری بدهد، ممکن است که چشم‌انداز هر گونه اصلاحاتی که قصد اجرایشان دارد را تضعیف کند.

نیویارک‌تایمز در بخش دیگری از این راپور با اشاره به اینکه بن‌سلمان در حال جدا کردن بخش‌هایی از خاندان سلطنتی و نخبگان اقتصادی از بدنه حاکمیت است به نقل از یک داکتر در عربستان سعودی و یک مقام امریکایی نوشته 17 نفر از افراد بازداشت‌شده به بهانه فساد به دلیل رفتار نامناسب بازداشت‌کننده گان شان به مراقبت طبی نیاز پیدا کرده‌اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار