افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 8 می , 2018 لینک کوتاه خبر :

شکست جدید اسراییل و عربستان در خاورمیانه

نتانیاهو عربستان

پیروزی حزب الله لبنان در انتخابات پارلمانی آن کشور در برابر حزب المستقبل و متحدانش، شکستی دیگر برای عربستان و اسراییل تلقی می شود. گفتنی است، حزب الله در این انتخابات بیش از نیمی از کرسی های پارلمان لبنان را کسب کرد.

روزنامه البناء نیز با نشر راپوری درباره نتایج انتخابات نوشت: مقاومت، مافوق پیش‌بینی‌ها پیروز از انتخابات خارج شد؛ چه از نظر حجم رأی‌دهنده‌ها که در راستای لبیک به دعوت سید حسن نصرالله سرمنشی حزب الله و نبیه بری رییس پارلمان بود و چه از نظر تعداد کرسی هایی که لست‌های الامل و الوفاء (لست‌های وابسته مقاومت) و متحدانش کسب کردند.

این در حالی است که در پی تغییر جبهه های نبرد در سوریه و شکست داعش در سوریه و عراق، تنش ها میان اسراییل با ایران، به بیشترین میزان در سال های اخیر رسیده است و اسراییل و عربستان با تمام ابزارهای رسانه ای و دپلوماتیک، به جنگ با ایران رفته اند. اما پیروزی قاطع حزب الله در این انتخابات، نشان میدهد جنگ رسانه ای تلاویو و ریاض با شکست مواجه شده و اقبال مردم منطقه به احزاب وابسته به ایران افزایش یافته است.

این افزایش نفوذ ایران به گونه ای بوده است که اخیرا رهبران عربستان با داعیه رهبری جهان اسلام، ناگزیر به برقراری ارتباطات علنی با مقامات اسراییلی شده اند و در ماه های اخیر رسانه های خبری راپورهایی از سفر مقامات سعودی به اسراییل نشر کرده اند.

آن چه مسلم است، اتحاد عربستان با اسراییل موجب افزایش تنش ها در منطقه خواهد شد و شعله های جنگ را در کشورهای درگیر، افزایش خواهد داد.
نتایج این انتخابات نشان میدهد، حضور ملی مقاومت در لبنان تثبیت شده و شخصیت های سنی تاثیرگذار در لبنان از حامیان مقاومت می باشند. از طرفی، حزب المستقبل دیگر انحصار اکثریت کرسی های مجلس لبنان را در اختیار ندارد. این یک پیروزی جدید برای حزب الله و جنبش امل تلقی می شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار