افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 28 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

شناسایی باشنده گان چین بر اساس صدای چینایی ها

چین

دولت چین برای شناسایی باشنده گان خود، درصدد ایجاد و ساخت یک پایگاه داده بر اساس صدای باشنده گان است.

به نقل از وdب سایت تایم، دولت چین در تازه ترین اقدام خود برای افزایش امنیت سایبری و ایجاد نظارت گسترده بر انترنت، تصمیم گرفته است پایگاه داده یا دیتابیسی را ایجاد کند تا در آن صدای باشنده گان مختلف ثبت و ضبط شده باشد و در صورت لزوم و به منظور شناسایی آنان، از داده های صوتی این پایگاه استفاده کند.

سه روز پیش بود که دیده‌بان حقوق بشر، با توجه به اسناد و راپور‌های نشر شده پولیس اعلام کرد که مقامات دولت چین در حال گردآوری الگوهای صوتی باشنده گان چینی هستند. به نظر می‌رسد این تصمیم، بخشی از یک اقدام گسترده‌ تر در راستای ایجاد دیتابیس یا پایگاه داده اطلاعات بیومتریک باشد. این الگوهای صوتی در کنار اطلاعات شخصی که پولیس در اختیار دارد متصل خواهد شد و در نتیجه می تواند به شناسایی سریعتر مجرمان کمک کند.

بر اساس راپور های نشر شده، ساخت و ایجاد این دیتابیس صوتی از سال ۲۰۱۲ آغاز شده و ولایت آن هویی واقع در چین ، از نخستین مناطق اجرای آزمایشی این پلان بوده است.

یک شرکت بنام آی فلای تک در ولایت آن هویی در اجرای این پلان با حکومت و دولت چین همکاری کرده است. دو سال بعد از این همکاری، پولیس این ولایت اعلام کرد که خواهان تسریع این پلان است . در سال ۲۰۱۵، این ولایت حدود ۷۰ هزار مجموعه الگوهای صوتی از باشنده گان چینی خود داشت.

دیده‌بان حقوق بشر بر این باور است که هیچ توجیه رسمی و وضاحتی برای این کار وجود ندارد. البته باید گفت که تحلیلگران و کارشناسان بسیاری معتقدند که این کار می‌تواند به تحقیقات جنایی کمک کند.

بر اساس شواهد موجود، هر دوی این ادعاها درست است چرا که از سویی، این پلان به تحقیقات جنایی و شناسایی مجرمان واقعی به پولیس کمک کرده است و از سویی دیگر نیز، دولت چین تحت پوشش این پلان، اقدام به شنود و جاسوسی اطلاعات شخصی افراد و باشنده گان عادی نظیر مهاجران داخلی و یا متقاضیان پاسپورت می‌کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار