افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 16 فوریه , 2013 لینک کوتاه خبر :

سید حسن نصرالله: در مسیر حمایت ازملت فلسطین ثابت قدم هستیم!

ˈسید حسن نصراللهˈ دبیرکل حزب الله گفت: در صحنه تحولات منطقه، توجهی به تجاوز گری رژیم صهیونیستی و ادامه ساخت وساز شهرک های صهیونیستی و به اسارت بردن هزاران فلسطینی مظلوم نمی شود، از این رو ما به معنای کامل کلمه می گوییم که در مسیر حمایت از فلسطین ثابت قدمیم.

دبیرکل حزب الله لبنان، در سخنانی در مراسم بزرگداشت سرداران شهید مقاومت (شهید ˈسید عباس موسویˈ دبیر کل سابق حزب الله، شهید ˈعماد مغنیهˈ فرمانده نظامی حزب الله و شهید شیخ ˈراغب حربˈ از مقامات سابق حزب الله) در مجتمع سید الشهدا (ع) در ضاحیه جنوبی بیروت برگزار شد، گفت: تنها گزینه منطقی برای ملت ها در این خصوص، مقاومت مردمی بوده که بخشی از آن، گزینه مقاومت مسلحانه است.

**مقاومت تنها راه حل ملت ها در مقابله با اسراییل است

دبیر کل حزب الله لبنان گفت: هنگامی که به سطوح ملی و اسلامی می اندیشیم، متوجه می شویم که بزرگترین خطر برای کشور و امت اسلامی، اسراییل است.

دبیر کل حزب الله گفت: پس از 30 سال، مقاومت به موفقیت ها و پیروزی های زیادی دست یافته و تنها شعار و سخن و خواب و خیال نیست، بلکه حقیقت و واقعیت است.

وی ادامه داد: موفقیت های مقاومت واضح و روشن بوده و نیازی به برهان و دلیل ندارد؛ مقاومت با خون از لبنان حمایت کرده و دشمن را رانده و این مسیر را به یاری خداوند ادامه خواهد داد.

سید نصرالله گفت: شعار امسال ما در این مناسبت ˈبه سوی فلسطینˈ است و برخی ممکن است که بگویند که چرا بجای مساله فلسطین به موضوعات داخلی پرداخته نشده و البته ما به اولویت ها می نگریم و دیگر جایی برای شکست برای خود نمی بینیم.

** شهدا، همراهان و شاهدان مقاومت در مراحل مختلف آن بوده اند

وی در ادامه به سرداران شهید مقاومت اشاره کرد و گفت:‌ شهید راغب حرب در مرحله تاسیس و شکل گیری حزب الله و شهید موسوی در مرحله رشد و گسترش و شهید حاج عماد در مرحله موفقیت و پیروزی شاهدان بر مقاومت بودند.

وی ادامه داد: سرداران شهید ما به آنچه که امام ˈموسی صدرˈ یقین داشت، یعنی به مساله مقاومت ایمان داشتند و ما نیز این وصیت و مساله را حفظ می کنیم.

**از تمام حامیان مقاومت، بویژه ایران و سوریه متشکریم

دبیر کل حزب الله لبنان گفت: ما از همه کسانی که نقشی در حمایت از مقاومت در لبنان و در فلسطین داشته اند، بویژه ایران و سوریه تشکر می کنیم و همچنین شهادت سردار ˈحسن شاطریˈ رییس ستاد بازسازی جنوب لبنان اشاره کرد را تسلیت می گوییم.

وی افزود: با توجه به ناتوانی کشورهای عربی در قضیه فلسطین باید به حمایت از مردم این کشور برخاست، تا این ملت بتواند، سرزمین اشغالی خود را آزاد کننند و به مبارزه با اشغالگران بپردازد.

** راه مقاومت لبنان و مقاومت فلسطین مشترک است

دبیرکل حزب الله تأکید کرد: راه مقاومت لبنان و مقاومت فلسطین مشترک است و مقاومت لبنان به قدر امکان و استطاعت خود به مقاومت فلسطین کمک کرده است.

وی افزود: عماد مغنیه، فرمانده ارشد نظامی لبنان، از طریق انتقال تجربه ها و حمایت های لازم، نقش بزرگی در حمایت از مقاومت فلسطین برعهده داشت.

دبیر کل حزب الله گفت: انقلاب مسالمت آمیز مردم بحرین ستودنی است و امیدواریم که گفتگوهای ملی بتواند بحران این کشور را به نتیجه ای مطلوب، آنگونه که مردم این کشور می خواهند، برساند.

وی ادامه داد: یک جنجال رسانه ای و سیاسی به راه افتاده که اسراییل آماده تجاوزی بزرگ به لبنان می شود و متاسفانه، این جنجال بیش از آنکه اسراییلی باشد، از سوی کشورهای عربی و داخل لبنان تغذیه می شود.

دبیر کل حزب الله با اشاره به اتهام دولت بلغارستان نسبت به حزب الله در دست داشتن در انفجار اتوبوس حامل شهرک نشینان صهیونیست، گفت: این اتهام پی گرفته می شود و حال سوال اینجاست که این مساله به کجا می خواهد بینجامد؟

وی گفت: ما می خواهیم بگوییم که متاسفانه برخی در کشورهای عربی و همچنین لبنان ما را متهم کرده و در این خصوص برای ما حکم صادر کردند و به نیابت از دیگران، حزب الله را در لیست سازمان های تروریستی اتحادیه اروپا قرار دادند.

** حمله اسراییل به لبنان آرزوی برخی جریان های داخلی است

سید حسن نصرالله ادامه داد: بدتر از این اتهام، این جنجال است که اسراییل به زودی به خاک لبنان تجاوز خواهد کرد و دلیل این امر نیز همین اتهام دانسته شده و متاسفانه برخی در لبنان حضور دارند که این حمله جزئی از آرزوها و خواسته هایشان است.

وی گفت: به این افراد می گویم که اگر اسراییل بخواهد به لبنان تعدی کند، به تحقیقات و یا اینگونه اتهامات نیازی ندارد، بلکه به هر مساله ای برای حمله به لبنان دست آویخته و یا بهانه ای بدین منظور می سازد.

دبیر کل حزب الله گفت: اسراییل پیش از این، چند بار در نقاط مختلف جهان مورد حمله قرار گرفته و در پی این اتفاقات حمله ای به لبنان نکرد و اکنون سوال اینجاست که چرا امروز در پی حادثه بلغارستان، سخن از حمله به لبنان پیش آمده است؟

وی ادامه داد: اسراییل برای خود منافعی ترسیم کرده و به مجرد وقوع یک حادثه ساده در نقطه ای از جهان اقدام به جنگ و حمله نمی کند.

چشم دوختن به تغییرات در سوریه به منظور تضعیف مقاومت، اشتباه محض است

دبیر کل حزب الله گفت: لبنان هرگز جولانگاه دشمن باقی نخواهد ماند و کسانی که به ایجاد تغییرات در سوریه با هدف تضعیف حامیان مقاومت دل بسته اند، بدانند درحساب وکتاب های خود کاملا در اشتباه هستند.

وی با اشاره به شکست رژیم صهیونیستی در لبنان، گفت: ملاحظه می شود که بعداز شکست اسراییل درسال 2000 میلادی و همچنین شکست آن درسال 2006 میلادی، مسئله جدیدی درسطح مدیران نظامی وسیاسی این رژیم رخ داد و آن این نکته است که قبل از شروع هرحمله ای باید خوب بیندیشند و سخنان اخیر صهیونیست ها نیز حاکی از ضرورت انجام آموزش های دقیق نظامی و سازماندهی نیروهاست.

سید حسن نصرالله تأکید کرد: هرکسی فکر می کند قادر به تجاوز به مقاومت است، دراشتباه وگمراهی به سر می برد، چرا که مقاومت با تمام قوا و امکانات، دربرابر تهدیدهای اسراییل قرار داشته و دشمن نیز به این امر آگاهی دارد.

** در صورت آغاز جنگ، تمام نقاط استراتژیک رژیم صهیونیستی در تیررس ماست

وی گفت: من درمورد تجاوز علیه مقاومت به اسراییل و حامیان لبنانی آن هشدار می دهم،چرا که در پاسخ این حملات، همه فرودگاه ها، نیروگاه های برق و همچنین تمامی نقاط فلسطین اشغالی مورد هجوم ما قرار خواهد گرفت و لبنان دربرابرحمله به یک وجب از خاک خود،سکوت نخواهد کرد.

وی افزود: اسراییل خود به درستی و جدی بودن سخنان من باور دارد،از این رو همه نیروهای اطلاعاتی، امنیتی و هواپیماهای تجسسی را علیه نابودی مقاومت به کار انداخته است.

سید حسن نصرالله با اشاره به هفته گرامیداشت سرداران مقاومت اسلامی، گفت: خون پاک سید عباس موسوی، شیخ راغب حرب وعماد مغینه و دیگر همرزمان این شهدا، همچنان بیش از هر زمان دیگر حافظ راه مقاومت خواهد بود وحساب ما با دشمن همچنان باز باقی خواند ماند.

سید حسن نصرالله با اشاره به سخنان اخیرˈسعد حریریˈرییس جریان المستقبل که چشم پوشی شیعیان از یک سهم در کابینه لبنان را رشوه خوانده بود،گفت: ما از سهم یک وزارتخانه که متعلق به شیعیان بود، به نفع اهل سنت به منظور تکریم خاندان ˈکرامیˈ چشم پوشی کردیم و ˈعمر کرامیˈ نخست وزیر اسبق لبنان زمانی که فرزندش ˈفیصل کرامیˈ وزیر جوانان موردسوء قصد قرار گرفت، با موضع خود، سطح بالا و گرامی این خاندان را اثبات کرد.

دبیر کل حزب الله با اشاره به مساله پشتیبانی مالی از دادگاه بین المللی ترورˈرفیق حریریˈ نخست وزیر اسبق لبنان، گفت: این اقدام به این منظور صورت گرفت، چرا که حزب الله مسئولیت سنگین و شرایطی را که ˈنجیب میقاتیˈ نخست وزیر فعلی لبنان با آن روبروست،درک می کند و با وجودی این اقدام را صورت دادیم که مطمئن بودیم میقاتی به هیچ وجه از پشت به مقاومت ضربه وارد نمی کند.

** نقطه اختلاف حزب الله و المستقبل چگونگی برخورد با همپیمانان است

وی گفت: آیا همراهی با هم پیمانان و مراعات منافع و توجه به نگرانی آنها عیب است؟ یکی از نقاط اختلاف میان حزب الله و رهبری جریان ˈالمستقبلˈ چگونگی برخورد با همپیمانان است و این مساله طی مدت اخیر در چگونگی برخورد این جریان با همپیمانان مسیحی خود در رابطه با طرح ˈارتدوکسیˈ در رابطه با قانون انتخابات به وضوع نمایان شد.

سید حسن نصرالله گفت: ˈمیشل عونˈ رییس جریان ˈآزاد ملیˈ لبنان، در سال 2006 میلادی تصمیم قطعی خود را گرفت و دوشادوش مقاومت ایستاد و این درحالی بود که تمام جهان برضد مقاومت بود و می خواستند آن را نابود سازند.

وی ادامه داد: عون هیچ انتظار پاداشی از مقاومت در رابطه با قانون انتخابات یا غیر آن نداشت و این موضع وی،یک موضع گیری کاملا ملی است.

**مدعیان حمایت از لبنان با سخنان تحریک آمیز اوضاع کشور را بر هم نزنند

دبیر کل حزب الله لبنان گفت: کسانی که دم از حمایت از لبنان و تـأمین امنیت و ثبات آن می زنند، نباید با دست آویز کردن موضوع سوریه، با سخنان تحریک آمیز، مردم را به جان هم بیندازند و اوضاع داخلی لبنان را ناآرام کنند.

وی با اشاره به سخنان تحریک آمیز سعد حریری و حمله وی به حزب الله، گفت: آیا سعد حریری می خواهد ما در لبنان برسر موضوع سوریه با ˈولید جنبلاطˈ رییس حزب ˈسوسیالیست ترقی خواهˈ لبنان درگیر شویم و برخی جریان ها علیه ما توطئه کنند.

دبیرکل حزب الله لبنان ادامه داد: جریان های سیاسی لبنان، مواضع مختلفی درباره سوریه دارند، ولی این امر نباید منجر به بروز تشنج در صحنه داخلی کشور شود.

وی با اشاره به سخنان اخیر سعد حریری که ادعا کرده بود که حزب الله به منظور حفظ سلاح خود حاضر به رشوه دادن به دیگر جریان هاست، گفت: من به سعد حریری می گویم که درگذشته با پدرت (ˈرفیق حریریˈ نخست وزیر اسبق لبنان) در مورد مقاومت وسلاح آن به طورمفصل بحث وگفتگو کردیم و ما به او گفتیم که مقاومت دراولویت برنامه های ما قراردارد و او نیز با نظر ما موافق بود، و گفت که من در کنار مقاومت و سلاح آن هستم.

سید حسن نصرالله اظهارکرد: سعد حریری نیز درهنگام رسیدن به قدرت، بر این مسایل تأکید کرده است.

دبیرکل حزب الله لبنان ادامه داد: رفیق حریری به من گفت اگر صلح درمنطقه صورت بگیرد و شما اسلحه خود را کنار نگذارید، من با شما مخالفت کرده و پس از استعفا، کشور را ترک خواهم کرد، آیا رفیق حریری در مورد این سخنان از کسی رشوه گرفته بود؟

سید حسن نصرالله درمورد پیشنهاد سابق سعد حریری به حزب الله اظهارکرد: سعد حریری طبق ابتکارعمل قطر و ترکیه، حاضر بود درمقابل بازگشت به سلطه از فشارعلیه مقاومت وسلاح آن دست بردارد، و ما این امر را به خاطر مصلحت ملی کشور قبول نکردیم، حال سوال اینجاست که آیا سعد حریری درآن زمان نیز از کسی رشوه دریافت کرده بود؟

** سلاح بدون مقاومت، ارزش خود را از دست می دهد

وی افزود: ما به دنبال حفظ سلاح به تنهایی نیستیم، بلکه خواهان سلاح ومقاومت در کنار یکدیگر هستیم، و تاکید می کنیم که هنگامی که سلاح ومقاومت درخدمت دفاع از لبنان دربرابر تهدیدهای اسراییل قرار نگیرند، ارزش خود را ازدست خواهند داد.

سید حسن نصرالله با اشاره به تدوین قانون جدید انتخابات گفت: ما به اصل برابر میان مسلمانان ومسحیان ومشارکت حقیقی همه گروه ها درسلطه ایمان داریم، از این رو درکنار تأیید قانون انتخابات ˈارتدوکسیˈ، با هر قانونی که اصل برابری میان مسیحیان ومسلمانان را رعایت کند، موافقیم، چرا که یک حزب یا طایفه به تنهایی قادر به حکومت درکشور نیست.

سید حسن نصرالله در پایان سخنان خود ادامه داد: همه ما باید با امتیازدهی به یکدیگر، زمینه مشارکت و زندگی مسالمت آمیز میان لبنانی ها را بدون تکیه بر کشورهای عربی و تنها با تکیه بر بازوان فرزندان و ثروات ومنابع کشورمان، فراهم کنیم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار