افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 23 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

سیاستمداران مصری خواستار لغو صادرات گاز به اسرائیل شدند نه تعلیق آن

این سیاستمداران در گفت وگو با ایرنا اظهار داشتند كه توقف صادرات گاز به معنی امكان صادرات مجدد آن است در صورتی كه اگر قرارداد لغو شود به این معناست كه صادرات گاز به رژیم غاصب صهیونیستی مجددا صورت نخواهد گرفت.

به گفته ‘إبراهیم یسری’ هماهنگ كننده این كمپین، جنایت فروش گاز به رژیم صهیونیستی خیلی زشت تر و غیر قابل تحمل تر از بحران گاز ونان در مصر است.

وی تاكید كرد كه قطع صادرات گاز باید به صورت لغو كامل توافقنامه دو جانبه باشد ونه فقط توقف صادرات برای نجات آبروی شورای نظامی از اتهام هدر دادن ثروت ملی .

وی توضیح داد كه دلیل اعلام شده برای توقف صادرات گاز عدم پرداخت بدهی ها از سوی شركت وارد كننده گاز از سال 2010 بوده است كه حتی از جنایت صادرات گاز هم زشت تر است .

وی از مردم قهرمان وانقلابیون مصر خواست از اهدای روزانه 13 میلیون دلار از ثروت وخون مصر به رژیم صهیونیستی جلوگیری نمایند.

از سوی دیگر سرلشگر ‘سامح سیف الیزل’ كارشناس مسایل راهبردی گفت: هیچ قرارداد مستقیمی بین مصر و رژیم صهیونیستی برای صادرات گاز وجود ندارد و قرارداد بین مقامات شركت نفت و شركت شرق مدیترانه (AMG)، به عنوان واسطه امضا شده است و ‘حسین سالم’ تاجر فراری و نزدیك به ‘حسنی مبارك’ رئیس جمهور مخلوع بخشی از این شركت است .

وی تاكید كرد كه در معاهده كمپ دیوید هیچ بندی برای صادرات گاز به رژیم صهیونیستی وجود ندارد.

سیف الیزل افزود: شركت شرق مدیترانه از مدتها به بهانه انفجارات رخ داده در خطوط گاز از پرداخت پول به شركت نفت مصر خودداری می كند بنابراین با توجه به قانون قراردادهای تجاری این حق شركت نفت مصر است كه خدمات خود را به دلایل صرفا تجاری، متوقف كند اما در صورت پرداخت بدهی مجددا صادرات گاز از سر گرفته می شود كه این خواسته مردم مصر نیست.

سرلشگر ‘طارق مهدی’ فرماندار ‘الوادي الجدید’ نیز تاكید كرد كه توقف صادرات گاز مصر تبدیل به یك جنگ بین كشورش ورژیم صهیونیستی نخواهد شد زیرا جنگ این نوع از مشكلات را حل نمی كند.

المهدی افزود كه تصمیم به لغو صادرات گاز به تل آویو و -نه فقط توقف آن به طور موقت- خواسته اقشار مختلف مردم مصر ویك گام در راه درست است كه نشان می دهد هیچ چیز غیر ممكن نیست.

شركت نفت مصر روز یكشنبه در بیانیه ای اعلام كرد كه قرارداد تجاری با شركت شرق مدیترانه پنجشنبه گذشته لغو شده است، زیرا این شركت به شرایط قرارداد امضا شده پایبند نبوده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار