افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 9 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

سفیر جمهوری اسلامی ایران: اتهام دخالت در امور داخلی افغانستان خلاف واقعیت است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در كابل با رد اتهامات برخی نمایندگان و رسانه های افغانستان مبنی بر درخواست وی از رئیس مجلس سنای این كشور برای تایید نكردن پیمان راهبردی با آمریكا ، گفت: این فضا سازی توسط آمریكایی ها و آنهایی كه پیگیر این توافقنامه هستند دامن زده می شود.

‘ابوالفضل ظهره وند’روزسه شنبه درگفت وگو با خبرنگار ایرنا با تاكید بر اینكه برخی سعی كردند این ملاقات را به موجی تبدیل كنند كه ایران می خواهد درمسائل داخلی افغانستان دخالت كند،افزود:ما عنوان كردیم افغانستان به عنوان یك كشور مستقل هرنوع توافقی می خواهد می تواند با هر كشوری داشته باشد و به ما و كشورهای دیگر ارتباطی نخواهد داشت.

وی تاكیدكرد توافقاتی كه روی امنیت منطقه و برخی معضلاتی كه از رهگذر تحولات جاری در افغانستان بوجود آمده است باید بتواند ثبات و امنیت را نیز ترسیم كند.

وی اظهارداشت:به نظر می رسد افرادی كه طرفدار و پیگیر این توافق نامه بوده اند تاكید دارند فضایی را بوجود بیاورند كه درجامعه یا درفضای نخبگان،حتی كسی تصور نقد موضوع را هم نداشته باشد.

وی ادامه داد: ما در این دو روز شاهد برخی موضع گیری هایی بودیم كه عمدتا از ناحیه كسانی بود كه از اصل موضوع هم بی اطلاع بودند.

ظهره وند تصریح كرد:این عده تلاش كردند موضوع را در ملاقاتی كه وی با رئیس مجلس سنای افغانستان و چندنماینده همراه ایشان،متمركز كنند هرچندكه ما دراین ملاقات تنها مراتب نگرانی ایران را درمورد پیمان راهبردی با آمریكا به اطلاع مسوولین افغانستان رساندیم و هیچ درخواستی مبنی بر اینكه پیمان امضا شود یا نشود نداشتیم.

وی گفت:دراین ملاقات،موضوع توافقنامه استراتژیك مورد بحث واقع شد و به نوعی مراتب نگرانی جمهوری اسلامی ایران از روندی كه شاید درپی این توافقنامه شكل بگیرد به اطلاع رئیس مجلس سنای افغانستان رسانده شد.

ظهره وند اظهارداشت:به هرحال اگر قرارباشد در سایه این توافقنامه پناهگاههای دائمی آمریكا در افغانستان ایجاد شود به نظر می رسد كه این موضوع دیگر تنها مرتبط با روابط افغانستان با آمریكا نخواهد بود.

وی بابیان اینكه ایجادپایگاه دائمی آمریكا بطور غیرمستقیم بر ترتیبات امنیتی منطقه ازجمله جمهوری اسلامی ایران تاثیر می گذارد، افزود:ما شاهد بودیم كه چندی قبل پهپاد آمریكایی را در عمق 257 كیلیومتری خاك ایران ر اختیار گرفتیم و این سندی بر جاسوسی آمریكایی ها و در واقع بی اعتنایی به ملاحظات امنیتی جمهوری اسلامی ایران بود.

ظهره وند تصریح كرد: بعد از این اتفاق هم ما واكنشی كه طرف كشور افغانستان لازم باشد را ندیدیم و مطرح شد كه كاری نمی شود انجام داد.

سفیر ایران در افغانستان گفت: اگر از دل این توافقنامه پایگاه ایجاد شود چه تعهدی وجود دارد كه آمریكایی ها این قبیل موارد را تكرار نكنند؟

وی توضیح داد كه در دورنمای این پیمان ها باید بتوان ثبات و امنیت را در منطقه و كشورهای همسایه ترسیم كرد، اگر پیمان اقتصادی بود می شد چنین دورنمایی را دید اما این توافقنامه خودش اذعان می كند كه امنیتی و نظامی است.

سفیر ایران در ادامه اظهار داشت: از دورنمای این توافقات باید ثبات و امنیت را ترسیم كرد و رفع برخی معضلات مثل موضوع حضور سه میلیون پناهجوی افغان در ایران را مد نظر داشت تا امكان بازگشت آنها به كشورشان فراهم شود نه اینكه به خاطر بی ثباتی و ناامنی امكان بازگشت شان نباشد و بر عكس میزان مهاجرت ها افزایش یابد.

ظهره وند افزود: بنابراین در مجموعه تصمیمات نظامی امنیتی كه گرفته می شود باید شرایط كشورهای منطقه از جمله جمهوری اسلامی را لحاظ كنند تا ضمن ثبات و امنیت ، برخی معضلات نظیر حضور مهاجران افغان در ایران كاهش یابد در حالی كه با این روند تصمیمات به خاطر تحولات افغانستان این شرایط برای ایران در حال افزایش است.

رئیس مجلس سنای افغانستان نیز اتهامات برخی نمایندگان مجلس و رسانه های این كشور به سفیر ایران را رد كرد كه مدعی شده بودند ‘ابوالفضل ظهره وند’ از وی خواست كابل پیمان راهبردی با آمریكا را امضا نكند.

به گزارش ایرنا ‘فضل هادی مسلم یار’ در گفت وگو با روزنامه ماندگار چاپ كابل افزود: سفیر ایران در دیدار با وی نگرانی كشورش و منطقه از امضای پیمان راهبردی افغانستان و آمریكا را نیز ابراز كرد اما درخواستی مبنی بر رد پیمان راهبردی نكرده است.

وی گفت: در پاسخ به ابراز نگرانی سفیر ایران به او گفتم شما هیچ نگرانی نداشته باشید چون منافع ما به ضرر شما تمام نمی شود و ما به خاطر رهایی از مشكلاتمان مجبور شدیم با آمریكا قرارداد امضا كنیم.

مسلمیار اظهار داشت كه سفیر ایران یك هفته پیش با من ملاقات داشت كه در این دیدار از او به خاطر حمایت ایران از جهاد مردم افغانستان سپاسگزاری شد و از وی درخواست كردم كه به وضعیت مهاجرین بیشتر توجه كنند.

او گفت كه سفیر ایران به این درخواست پاسخ مثبت داد و گفت كه ما با افغانستان همكاری كرده و می كنیم.

روز گذشته و امروز برخی رسانه های افغانستان خبری را منتشر كردند مبنی بر اینكه سفیر ایران در دیدار با رئیس مجلس سنای افغانستان با لحن تهدیدآمیزی گفته است چنانچه كابل پیمان راهبردی با آمریكا را تایید كند ایران واكنش نشان خواهد داد و این سخنان را دخالت ایران در امور داخلی افغانستان عنوان كرده بودند.

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار