افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 11 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

سفيرسابق عربستان از تحول جدی در روابط کابل و ریاض خبر داد

عربستان

مسفر بن عبد الرحمن آل غاصب سفيرسابق عربستان در کشورمان در گفتگوی تیلیفونی با روزنامه الجزیره گفت که در آینده نزدیک شاهد تحول جدی در روابط عربستان و کابل خواهیم بود.

وي سپس در پاسخ به يكي از سوالات خبرنگار روزنامه الجزیره پيرامون اوضاع سياسى در افغانستان و مداخلات پاکستان گفت: عربستان در طي دو دهه ي گذشته اعتماد كامل به سياستهاى پاكستان در افغانستان داشته است وليكن متاسفانه حمايت كشور پاكستان از طالبان و گروه هاي افراطي مرتبط با اخوان المسلمين باعث افزايش نفرت مردم افغانستان از سياستهاي اتخاذ شده توسط اين كشور در افغانستان شده و به نظر مي رسد كه سياستهاي پاكستان در افغانستان نيازمند تجديد نظر و تعديل است.

مسفر همچنین تاكيد كرد كه سياستهاي اتخاذ شده ي رياض در افغانستان الزاماً تابع و همسو با اسلام آباد نخواهد بود، هرچند با كشور پاكستان منافع مشتركي در كشور افغانستان داشته باشيم از جمله پشتونهاي افغانستان كه تنها قوم و گروه مورد توجه ما در افغانستان هستند.

در پايان مسفر به اين امر اشاره كرد كه اينك حدود 300 تا 500 هزار افغان با پاسپورت پاكستاني در عربستان مشغول به كار هستند با اين وجود مقامات كابل هميشه خواستار ايجاد روابط مستقل با رياض بدون مشاركت اسلام آباد بوده اند و تصميم اخير خادم الحرمين الشريفين براي گسترش روابط با افغانستان تاثير خوبي در روابط خواهد داشت.

به نظر مي رسد كه بعد از سفر نواز شريف به رياض وعدم قطع رابطه پاکستان با قطر على رغم دستور ملك سلمان به نواز شريف، رياض در صدد مواخذه پاكستان در افغانستان باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار