افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 6 دسامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

سفری که سند بی کفایتی واشینگتن شد!

امریکا پاکستان

فضل‌هادی مسلمیار، سفر وزیر دفاع امریکا به پاکستان را نشان دهنده بی‌کفایتی واشینگتن دانست…

دو ماه پیش وزیر دفاع امریکا هشدار داده بود که برای آخرین بار به پاکستان فرصت می‌دهد تا از طریق گفت‌وگو و مذاکره سیاست خود در برابر افغانستان را تغییر دهد.

اما جنرال ماتیس پیش از سفرش به اسلام‌آباد اعلام کرده بود که قصد اعمال فشار بر پاکستان را ندارد و با سخت‌کوشی دو کشور می‌توانند به همکاری در افغانستان ادامه دهند.

رییس مشرانوجرگه با اشاره به سفر اخیر وزیر دفاع امریکا به پاکستان اعلام کرد که امریکا باید اقدامات جدی را علیه پاکستان انجام دهد تا این کشور در روند صلح افغانستان همکاری کند.

رییس مشرانوجرگه اظهار داشت: پاکستان سیاست دوگانه‌ای در برابر امریکا و جهان دارد و این بی‌‌کفایتی است که وزیر دفاع امریکا به اسلام‌آباد سفر می‌کند .

وی در ادامه تصریح کرد وعده‌های مقامات امریکایی مبنی بر اعمال فشار بر پاکستان در استراتیژی جدید واشینگتن دروغ ثابت شد و سفر وزیر دفاع امریکا به پاکستان مایوس کننده است.

مسلمیار گفت: ما درباره سیاست امریکا در قبال پاکستان نگران هستیم، امریکا باید از مردم افغانستان حمایت واقعی و مانند سازمان ناتو سیاستش در افغانستان را مشخص کند .

وی افزود: ما از امریکا انتظار داریم تا در برابر مداخلات اسلام‌آباد در افغانستان فوراً اقدام کند.

رییس مشرانوجرگه خاطرنشان کرد با پاکستان دشمنی ندارد اما اسلام‌آباد در چند دهه اخیر در کشتار مردم افغانستان دخیل بوده و کشورمان باید از چنگ پاکستان نجات یابد.

نثار حارث نماینده کابل در مشرانوجرگه نیز اظهار داشت: مقامات امریکایی می‌دانند که اسلام‌آباد علیه مراکز امن تروریستی اقدام نمی‌کند و در روند صلح نیز همکاری نخواهد کرد، پس بهتر است امریکا اقدامات عملی را علیه پاکستان انجام دهد.

در پایان این نشست سناتورهای افغان از رهبران حکومت وحدت ملی خواستند تا مقامات امریکایی را متقاعد کنند که با وضع تحریم‌های اقتصادی، اسلام‌آباد را به همکاری در روند صلح افغانستان وادار کند.

وزیر دفاع امریکا روز گذشته در دیدار با مقام پاکستانی گفته بود که دو کشور می‌توانند از طریق سخت‌کوشی به راهی برای همکاری در افغانستان دست یابند.

وزیر دفاع امریکا در حالی موضع نرمی در برابر پاکستان اتخاذ کرده که پیش از این مقامات دولت ترمپ بارها به پاکستان هشدار داده و این کشور را به حمایت از تروریزم متهم کرده‌اند.

با این حال پیام‌های واشینگتن به پاکستان همواره ضدو نقیض بوده و مقامات کشورمان انتظار داشتند تا طبق استراتیژی جدید واشینگتن طوری که مقامات امریکایی ادعا کرده بودند به پاکستان فشار وارد کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار