افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 22 آگوست , 2017 لینک کوتاه خبر :

سرمايه گذارى 1.8 ميليارد دالری امارات در پروژه انتقال گاز نيجريا به اروپا

انتقال گاز

سهيل مطر الكتبى سفير امارات در مغرب با تاكيد بر حمايت ابوظبى از پروژه خط لوله انتقال گاز نيجريا به اروپا از سرمايه گذاری 1.8 ملیارد دالری امارات متحده عربى در اين پروژه خبر داد.

بنا به كزارش خبركزارى موريتانياىى مركز الصحراء سفير امارات با اشاره به آنچه نقش سازنده امارات متحده ى عربى در تثبيت قيمت بازار انرژی جهانی نامید عنوان داشت: رهبری امارات همواره به لزوم پرهیز از ایجاد شوکهای قیمتی یا سوء استفاده از نیازهای کشورهای وارد کننده تیل و گاز اعتقاد داشته است و بر اساس این دیدگاه امارات متحده عربی پروژه انتقال گاز از نیجریا به اروپا را به مثابه شاهراهی جدید برای نجات اقتصاد اروپا و جهان از برخی باج خواهی ها مانند آنچه در زمستان سال های گذشته رخ داد قلمداد می نماید.

سفیر امارات در این سخنان با تاکید بر تاثیر گذاری تحولات قیمت انرژی در اروپا بر سیر رشد اقتصادی سایر کشورهای جهان تصریح نمود: کشورهای اروپایی خود بارها به این نکته اذعان نموده اند که تکیه صرف بر گاز روسیه من‌حیث تنها منبع تامین کننده انرژی اشتباهی راهبردی و ویرانگر به شمار می رود و از همین رو نیجریا من‌حیث بزرگترین کشور افریقایی دارنده ذخایر اثبات شده گاز طبیعی می تواند با مزیت نسبی خود گزینه مناسبی برای تامین بخش مهمی از نیازهای اتحادیه اروپا در زمینه انرژی باشد.

سفیر امارات در ادامه خاطر نشان نمود که امارات متحده عربی در چوکات دیدگاه جهان شمول اقتصادی خود در این پروژه سرمایه گذاری می نماید ضمن آنکه مقامات اماراتی در راستای ثبات بازارهای انرژی جهانی آماده گی دارند در پلان هایی مانند ساخت پالایشگاه و اکتشاف و استخراج منابع تیلی و گازی، سرمایه گذاری های اقتصادی در خور توجهی صورت دهند.

شایان ذکر است که مغرب و نیجریا توافقاتى را در جهت ساخت خط لوله ای گازی صورت داده اند که با عبور از 12 کشور افریقایی به بازارهای اروپایی خواهد رسید. در این میان بسیاری از کارشناسان بر این باورند که ساخت این خط لوله نقشی بارز در تامین انرژی قاره سبز و رهایی آن از فشار وابستگی به گاز روسیه ایفا خواهد نمود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار