افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 30 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

سال 2012 سال دوستی هند و چین نام گرفت.

‘مانموهان سینگ ‘ نخست وزیر هند و ‘هو جیانتائو’ رییس جمهوری چین درمقر نخست وزیری هند در دهلی نو طی مراسمی سال 2012 را سال دوستی هند و چین نام نهادند.

رییس جمهوری چین كه در سفری رسمی در هند بسر می برد با نخست وزیر هند در باره روابط متقابل دو كشور از جمله اختلافات مرزی گفتگو كرده و تصمیم گرفتند برای حل مسایل میان دو كشور این گفتگوها را ادامه دهند.

دو طرف در این دیدار، در باره مسایل مرزی توافق كردند كه روند ‘نماینده ویژه’ ادامه یابد تا راه حل عملی برای این موضوع پیدا شود.

سران دو كشور در این دیدار یكساعته، رضایت خود را از دستیابی هند و چین به تجارت متقابل 100 میلیارد دلاری تا سال 2015 ابراز داشتند.

همچنین، رییس جمهور چین به نخست وزیر هند اطمینان داد كه ورود كالاهای هندی به بازار چین را تسهیل می كند تا عدم تعادل تجاری را كاهش دهد.

سینگ نخست وزیر هند نیز از سرمایه گذاران چینی دعوت كرد كه در هند، بخصوص در بخش های زیرساختی و تولیدی سرمایه گذاری كنند.

سران دو كشور همچنین ضمن توجه به افزایش ارتباطات میان مردم دو كشور، بر ضرورت ایجاد انجمن رسانه ای برای بهبود درك مردم دو كشور از روابط متقابل تاكید كردند.

سینگ و هو تصریح كردند: هدف گفتگوی اقتصادی استراتژیك (SED ) كه سال گذشته در پكن برگزار شد نیز تقویت اعتماد متقابل و گسترش همكاری های استراتژیك بود.

رییس جمهوری چین همچنین روز گذشته نیز در اجلاس سران كشورهای عضو بریكس در دهلی نو شركت كرده بود.

این آخرین دیدار هو جینتائو رییس جمهوری چین از هند به عنوان رییس جمهوری چین خواهد بود، زیرا دستگاه رهبری چین قرار است كه جانشین وی را در اواخر سال جاری میلادی تعیین كند.

هو آخرین بار در سال 2006 از هند دیدن كرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار