افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 21 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

ساخت دروازه سرحدی تورخم در داخلِ خاکِ پاکستان!

تورخم

به نقل از منابع آگاه وزارت امورخارجه پاکستان، بعد از ساخت دروازه سرحدی در سرحد تورخم فقط با ویزا و روادید قانونی می‌توان از این سرحد عبور کرد.

تا قبل از این عبور و مرور در سرحد تورخم کنترول نمی‌شد و تعداد کسانی که در این سرحد تردد می‌کردند مشخص نبود اما در حال حاضر این سرحد تحت مدیریت پاکستان قرار دارد و همه چیز با دقت بررسی می‌شود.

بعد از اتمام ساخت دروازه سرحدی، ساخت تأسیسات جانبی از جمله سیم خاردار ادامه دارد که در این زمینه هماهنگی لازم با سازمان ملل متحد و امریکا به عمل آمده است.

یک مقام وزارت امورخارجه پاکستان به شرط فاش نشدن نامش اظهار داشت: بعد از اینکه پاکستان و افغانستان یکدیگر را به پشتیبانی از تروریزم متهم کردند سازمان ملل متحد و امریکا همچنین پاکستان توافق کردند که برای حل این مشکل تأسیسات و موانع سرحدی در سرحد تورخم ساخته شود.

وی افزود: اگر چه این موضوع علنی نشد اما سه کشور توافق کردند در نقاطی که افراد می‌توانند با پای پیاده از آن عبور کنند موانعی با سیم‌خاردار ایجاد شود.

وی افزود: افغانستان از همان ابتدا مخالف ایجاد تأسیسات و موانع سرحدی و معتقد بود که چون تعداد زیادی از مهاجرین افغانستان مقیم پاکستان هستند باید بتوانند آزادانه به کشور رفت و آمد کنند.

این مقام پاکستانی گفت: افغانستان چون خط دیورند را به رسمیت نمی‌شناسد ایجاد موانع و تأسیسات سرحدی در این سرحد را نمی‌پذیرد و پاکستان نمی‌تواند تأسیسات سرحدی احداث کند.

به گفته وی، سازمان ملل متحد رقمی را برای بازگشت داوطلبانه مهاجران افغان به کشورمشخص کرد اما مهاجران بعد از دریافت این پول به علت نبودن موانع سرحدی به راحتی به پاکستان بازمی‌گشتند به همین دلیل سازمان ملل از پاکستان خواست کنترول بر سرحد را بیشتر کند.

وی افزود: پاکستان دروازه سرحدی را در خاک خود ساخته و در این زمینه هماهنگی لازم با امریکا به عمل آمده است بنابراین نیازی نیست که برای احداث تأسیسات سرحدی از دولت افغانستان اجازه بگیرد.

این مقام ارشد وزارت امور خارجه پاکستان گفت: روزانه حدود 10 هزار نفر در سرحد تورخم تردد می‌کنند که البته در حال حاضر این رفت و آمد به صورت قانونی انجام می‌شود.

بر اساس این راپور اردوی پاکستان معتقد است بیشتر شبه‌نظامیان از سرحد تورخم وارد این کشور می‌شوند بنابراین نظامیان چاره‌ای جز ایجاد مانع در این سرحد ندارند.

این در حالی است که نیروهای سرحدی افغانستان اعلام کردند نظامیان پاکستانی قصد داشتند بدون هماهنگی تأسیساتی در نقطه صفر سرحدی احداث کنند بنابراین نظامیان افغانستانی مجبور به واکنش شدند.

سرحد تورخم پر رفت و آمد‌ترین سرحد مشترک بین پاکستان و افغانستان است.

از حدود 2 ماه پیش پاکستان و افغانستان بر سر ایجاد موانع و سیم خاردار در سرحد تورخم دچار اختلاف هستند و این سرحد برای چند روز بسته بود اما بعد از مذاکره سفیر افغانستان با قومندان اردوی پاکستان سرحد تورخم دوباره باز شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار