افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 1 مارس , 2018 لینک کوتاه خبر :

زنان برده جنسی جنگ جهانی دوم دوباره مسئله ساز شد!

زنان برده جنسی جنگ جهانی دوم

پارک گئون مسئله زنان برده جنسی را نقض غیرانسانی حقوق بشر در طول جنگ جهانی نامید و گفت که نمی‌توان آن را تنها با یک جمله که این مسئله تمام شده، کتمان کرد.
رییس جمهور کوریای جنوبی در سخنانی اظهار داشت، جاپان در جایگاهی نیست که درباره مسئله زنان کوریایی که در طول جنگ جهانی دوم از سوی نیروهای جاپان من‌حیث برده جنسی مورد سوء استفاده قرار گرفتند، ادعایی کند.

مون جائه این رییس جمهور کوریای جنوبی گفت، جاپان در جایگاهی نیست که درباره مسئله زنان برده‌ جنسی دوران جنگ جهانی ادعایی داشته باشد.

به نوشته آژانس خبررسانی یونهاپ، مون در سالگرد جنبش اول مارچ سال 1919 که ده‌ها هزار کوریایی برای استقلال از جاپان تظاهرات کرده بودند، گفت در حل مسئله زنان برده جنسی، دولت مجرم جاپان نباید بگوید که این مسئله تمام شده است .

این سخنان مون در حالی بیان شده که دولت جاپان بارها خواستار احترام کوریای جنوبی به توافق سال 2015 میان دو کشور برای حل مسئله زنان برده جنسی جنگ جهانی دوم، بوده است.

پارک گئون هی رییس جمهور سابق کوریای جنوبی سال 2015 در توافقی با مقامات جاپان پذیرفته بود دولت توکیو مبلغ یک ملیارد ین معادل 9 ملیون دالر غرامت به زنان باقی مانده برده‌داری جنسی جنگ جهانی دوم پرداخت کند اما مون این توافق را کاملا معیوب نامید.

وی مسئله زنان برده جنسی را نقض غیرانسانی حقوق بشر در طول جنگ جهانی نامید و گفت که نمی‌توان آن را تنها با یک جمله که این مسئله تمام شده، کتمان کرد.

در واکنش به این سخنان رییس جمهور کوریای جنوبی، یوشیهیده سوگا وزیر کابینه دولت جاپان گفت که چنین اظهاراتی مایه تاسف است و وی شکایتی به دولت کوریای جنوبی به دلیل چنین سخنان مون، ارایه کرده است.

کوریای جنوبی بر این باور است که بر اساس تحقیقات صورت گرفته، توافق سال 2015 میان دو کشور برای حل مسئله زنان برده جنسی، خواسته‌های قانونی قربانیان را برآورده نمی‌کند. برده‌های جنسی جنگ دوم جهانی، زنان کوریایی بودند که در طول جنگ از سوی نظامیان جاپانی من‌حیث بردگان جنسی مورد سوء استفاده قرار می‌گرفتند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار