افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 5 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

رییس جمهوری صربستان بطور رسمی استعفا داد!

‘بوریس تادیچ’ با استعفا از مقام ریاست جمهوری، راه را برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری همزمان با انتخابات پارلمانی، شهرداری ها و حكومت های محلی در یك زمان فراهم كرد.

‘بوریس تادیچ’ روز گذشته در جمع خبرنگاران از تصمیم خود برای كناره گیری از مقام ریاست جمهوری جهت فراهم كردن برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ششم ماه ‘می ‘ سال جاری میلادی – 17 اردیبهشت ماه- خبر داد و گفت: در انتخابات ریاست جمهوری با امیدواری كامل نامزد خواهم شد.

وی گفت : انتخابات رقابت سختی خواهد بود و فرصتی برای شهروندان است تا اینكه راهی را كه خواهان آن هستند، انتخاب كنند.

وی افزود: من راه پیوستن به اتحادیه اروپا و حفظ تمامیت ارضی كشور را پیشنهاد می كنم و استقلال كوزوو را نیز به رسمیت نمی شناسم.

آلبانیایی تباران كوزوو در سال 2008 میلادی بطور یكجانبه از صربستان اعلام استقلال كردند.

بلگراد، كوزوو را استان جنوبی خود می داند و اعلام یكجانبه استقلال آن را قبول ندارد.

بر اساس قوانین صربستان، ‘سلاویتسا جوكیچ دیانوویچ’ رییس مجلس این كشور با دریافت استعفای رییس جمهوری، رسما كفالت ریاست جمهوری را بر عهده گرفت.

وی بر اساس اختیارات خود می تواند تاریخ انتخابات ریاست جمهوری را اعلام كند.

رییس مجلس صربستان نیز در این راستا در جمع خبرنگاران گفت كه زمان انتخابات ریاست جمهوری را پس از دیدار و مشورت با نمایندگان احزاب سیاسی دركشور اعلام می كند.

جوكیچ دیانوویچ گفت كه بر اساس مقرارت می تواند تا 7 آوریل سال جاری میلادی – 19 فروردین ماه- زمان انتخابات ریاست جمهوری را اعلام كند.

انتظار می رود كه انتخابات ریاست جمهوری صربستان همزمان با انتخابات پارلمانی، شهرداری ها و حكومت های محلی برای ششم ماه ‘می’ سال جاری میلادی برگزار شود.

با وجود اینكه دوره ریاست جمهوری ‘بوریس تادیچ’ در ماه فوریه سال 2013 میلادی به پایان می رسد، ولی وی برای برگزاری چند انتخابات در یك روز، تصمیم گرفت كه حدود 10 ماه زودتر از موعد مقرر از مقام خود كناره گیری كند.

بوریس تادیچ، برای اولین بار در انتخابات ریاست جمهوری در ژوئن سال 2004 میلادی به این مقام رسید و در ژانویه سال 2008 میلادی نیز برای بار دوم در انتخابات ریاست جمهوری از سوی مردم انتخاب گردید.

بر اساس قانون اساسی جدید صربستان كه از سال 2006 میلادی و پس از استقلال صربستان از مونته نگرو ،تدوین شد، ‘بوریس تادیچ’ می تواند در انتخابات ریاست جمهوری در پیش رو نیز شركت كند، زیرا دوره فعلی، اولین دوره ریاست جمهوری پس از تصویب قانون اساسی این كشور است.

دوره ریاست جمهوری صربستان بر اساس قانون اساسی این كشور 5 سال است و یك شخص می تواند برای دو دوره برای ریاست جمهوری نامزد شود.

‘ولادیمیر تودوریچ’ رییس مركز سیاست جدید و تحلیلگر مسایل سیاسی در صربستان در این راستا گفت كه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری همزمان با انتخابات پارلمانی، شهرداری ها و حكومت های محلی در یك زمان ممكن است كه مبارزات انتخاباتی در سطوح مختلف را ضعیف كند، ولی درعین حال صرفه جویی در وقت، هزینه ها و انرژی برای كشور را در پی دارد.

وی افزود كه از سوی دیگر برگزاری انتخابات در سطوح مختلف در یك زمان ممكن است بر روابط ائتلاف احزاب سیاسی كنونی و آینده پس از پایان تبلیغات انتخاباتی تاثیر منفی بگذارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار