افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 15 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

روسیه برای ازسرگیری مذاكرات شش جانبه كره شمالی اعلام آمادگی كرد

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: مسكو آماده است به همراه همكارن خود در مذاكرات شش جانبه به كوشش ها در جهت عادی سازی اوضاع در شبه جزیره كره و از سرگیری هرچه سریعتر گفتگو در خصوص مساله هسته ای كره شمالی ادامه دهد.

مذاكرات شش جانبه در باره برنامه هسته ای كره شمالی از ماه اوت سال 2003 انجام می شود و كشورهای كره شمالی، چین، روسیه، آمریكا، ژاپن و كره جنوبی در آن شركت می كنند.

در اطلاعیه وزارت امور خارجه روسیه با اشاره به پرتاب ناموفق موشك كره شمالی به فضا خاطر نشان شده است: این اقدام كره شمالی در تناقض با دعوت های مصرانه جامعه بین المللی و مغایر با قطعنامه شماره 1874 شورای امنیت سازمان ملل بود كه برای همه كشورهای عضو این سازمان لازم الاجرا می باشد.

در اطلاعیه اضافه شده است: ما در آینده هم پیونگ یانگ را به انجام خواست های شورای امنیت دعوت خواهیم كرد كه شرط الزامی شركت این كشور در همكاری های بین المللی در زمینه های مختلف مانند استفاده صلح آمیز از فضا و انرژی اتمی می باشد.

در قطعنامه های شماره 1718 و 1874 شورای امنیت از كره شمالی درخواست شده است كه آزمایش های هسته ای و موشكی خود را به حال تعلیق در آورد و به پشت میز مذاكرات در باره غیرهسته ای كردن شبه جزیره كره باز گردد.

مذاكرات شش جانبه درباره برنامه هسته ای كره شمالی در سال 2009 میلادی به دنبال محكومیت پیونگ یانگ از سوی سازمان ملل به خاطر انجام آزمایش های هسته ای و با خروج كره شمالی از روند مذاكرات تاكنون متوقف شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار