افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 27 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

روسیه استقرار پایگاه ناتو در خاك خود را تكذیب كرد!

وزارت امور خارجه روسیه پنجشنبه شب با صدور بیانیه ای هر گونه مذاكره در خصوص استقرار پایگاه ناتو در خاك این كشور یا برنامه ایجاد تاسیسات ویژه این سازمان در هر نقطه ای از خاك خود را تكذیب كرد.

در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه با اشاره به تظاهرات عمومی و نیز گمانه زنی های رسانه ای درباره استقرار پایگاه ناتو در منطقه الیانوفسك تصریح شده است كه این پایگاه صرفا جنبه فنی داشته و پرسنل نظامی ناتو در آن حضور نخواهند داشت.

شهرهای مختلف روسیه در هفته های گذشته شاهد تظاهرات مختلف مردمی در اعتراض به استقرار پایگاه ترانزیت محمولات ناتو به افغانستان و بالعكس در منطقه الیانوفسك این كشور بود و برنامه دولت برای اجرای این طرح واكنش تند احزاب سیاسی مخالف دولت را برانگیخت.

بیانیه وزارت خارجه روسیه حاكی است: بر این اساس هیچ پایگاه یا تاسیسات متعلق به ناتو در منطقه اولیانوفسك یا دیگر مناطق روسیه وجود ندارد و قرار نیست كه در آینده نیز چنین اتفاقی بیافتد.

در این بیانیه آمده است: این مساله هرگز موضوع مذاكره میان روسیه با كشور دیگری نبوده است و هیچ توافقی در این خصوص صورت نگرفته است.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه افزوده شده است: فرودگاه منطقه اولیانوفسك و تاسیسات راه آهن مجاور آن پس از مطالعات انجام گرفته به عنوان یك مسیر مناسب برای نقل و انتقال ‘تركیبی’ محموله های ناتو به افغانستان و بالعكس از طریق حمل و نقل ریلی، هوایی و دریایی انتخاب شده است.

در بیانیه تصریح شده است كه ترانزیت محموله های ناتو به افغانستان و بالعكس از طریق فرودگاه و راه آهن منطقه اولیانوفسك به روال عادی و در قالب محموله های تجاری و توسط امكانات غیرنظامی انجام خواهد شد و تنها شركت های تجاری روسی در نقل و انتقال آن دست خواهند داشت.

در بیانیه تشریح شده است: تمامی محموله های ترانزیتی ناتو از افغانستان در قالب قراردادهای تجاری رایج انجام خواهد شد و برای جلوگیری از هر گونه قاچاق احتمالی مواد مخدر ماموران گمرك روسیه بر این امر نظارت خواهند كرد.

در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه بار دیگر بر ماهیت فنی پایگاه ترانزیتی ناتو در منطقه اولیانوفسك این كشور تاكید و از اقدام رسانه های جمعی و برخی نیروهای سیاسی مشخص در تحریف واقعیت های این موضوع و ارایه اطلاعات نادرست در راستای تامین منافع خود انتقاد شده است.

‘دمیتری مدودیف’ رییس جمهوری روسیه نیز روز پنجشنبه در گفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم این كشور اعلام كرد كه پایگاه ترانزیتی ناتو در منطقه اولیانوفسك صرفا جنبه فنی دارد و پرسنل نظامی ناتو در آن حضور نخواهند داشت.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار