افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 18 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

روزنامه های هندی، رژیم صهیونیستی را مسبب انفجار دهلی دانستند!

این روزنامه ها در تحلیل ها و مقالات خود نوشتند كه موساد سازمان اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در انفجار دهلی و دیگر انفجار ها دست داشته و این رژیم به دنبال برهم زدن روابط ایران و هند و دستیابی به منافع خود در جنگ روانی علیه ایران است.

روزنامه اردو زبان ‘مشرق’ در مقاله ای با عنوان ‘آیا این حمله توسط خود اسرائیل تدارك دیده شده است؟ ‘ نوشت: صحت و درستی این سووال بعد از تكمیل تحقیقات معلوم خواهد شد، اما با در نظر گرفتن شرایط می توان گفت كه ممكن است این حمله توسط خود موساد، سازمان اطلاعاتی اسرائیل، تدارك دیده شده باشد.

به نوشته این روزنامه، ایران نمی تواند از این حمله سودی ببرد ،بلكه متضرر خواهد شد و این حمله به سود رژیم صهیونیستی است .

نشریه مشرق با یادآوری اعمال تحریم های اقتصادی از سوی آمریكا و اتحادیه اروپا علیه ایران؛ می نویسد:اما هند با توجه به سیاست خارجی مستقل خود و عدم اعمال تحریم ها؛ موجبات ناراحتی شدید آمریكا، رژیم صهیونیستی و متحدین این كشور را فراهم ساخته و ممكن است این واقعه ،توطئه سنجیده ای برای آسیب زدن به روابط هند و ایران باشد.

دربخش دیگر این مقاله آمده است كه اسرائیل بلافاصله بعد از این حادثه ، ایران و حزب الله را به دست داشتن دراین انفجار متهم كرده و این اقدام، شك و تردیدهای بسیاری برانگیخته و از سوی دیگر ایران مدعی است كه این حمله توسط خود اسرائیل تدارك دیده شده است.

روزنامه اردو زبان اخبار مشرق نوشت: گرچه اسرائیل، ایران را مسوول انفجار دهلی نو قلمداد كرده، اما جالب است كه فناوری به كار رفته در این حمله برای اولین بار در هند مورد استفاده قرار گرفته و این فناوری توسط خود اسرائیل به وجود آمده است و با استفاده از همین فناوری، تاكنون شماری از دانشمندان ایرانی ترور شده اند.

این نشریه تصریح كرد كه نكته مثبت این است كه دولت هند تحت تاثیر تبلیغات اسرائیل قرار نگرفته است.

به نوشته شرق، به اعتقاد كارشناسان بخش امنیتی؛ اسرائیل در گذشته نیز جهت ترور دانشمندان هسته ای ایرانی از این روش استفاده كرده است.

این روزنامه نوشت: جزئیات این واقعه دیر یا زود مشخص خواهد شد، اما به نظر می رسد كه هدف فوری این حمله این است كه هند روابط تجاری خود را با ایران قطع كند.

این روزنامه اردو زبان افزوده است كه آمریكا و كشورهای غربی از قبل برای نابود ساختن اقتصاد ایران، تحریم های زیادی علیه این كشور اعمال كرده اند .

در پایان این سرمقاله آمده است كه كشاندن جنگ غیرمستقیم كشورهای خارجی به خاك هند و اعمال فشار علیه این كشور، بخشی از سیاست های آمریكا و اسرائیل می باشد و ما قبلاً هم نوشتیم و دوباره تكرار می كنیم كه برنامه اعمال فشار علیه هند تهیه شده است كه هند باید با این طرح، شجاعانه و هوشمندانه مقابله كند.

روزنامه هندی زبان ‘نوبهارت تایمز’ نیز در سرمقاله ای نوشت كه نخست وزیر رژیم صهیونیستی بلافاصله بعد از وقوع این حادثه، ایران و حزب الله را مسوول آن دانست و این رژیم بدون انجام تحقیقات به این نتیجه رسیده است.

به نوشته این روزنامه هندی، خود این امر نیت اسرائیل را مشخص می كند و این مساله پنهان و محرمانه نمی باشد كه اسرائیل از گذشته به دلیل پیشرفت های هسته ای ایران بر اتهام زنی به این كشور تاكید داشته است.

دربخشی دیگری از این مقاله آمده است: واقعیت این است كه اسرائیل از مدت ها پیش نسبت به برنامه هسته ای ایران ایجاد ترس و نگرانی می كند و موساد، سازمان اطلاعاتی اسرائیل نیز متهم به ترور چهار تن از دانشمندان هسته ای ایران می باشد.

روزنامه هندی ‘انقلاب’ نیز درمقاله ای با عنوان ‘آیا اسرائیل صلح دوست و حزب الله تروریست است؟’ نوشت: جالب توجه است كه در دهلی نو یك اتومبیل بمب گذاری شده منفجر می شود كه در اثر آن فقط چهار تن از جمله یك زن جراحت هایی بر می دارند، اما این واقعه به بزرگ ترین خبر دنیا تبدیل می شود.

به نوشته این روزنامه، آیا اخبار مربوط به ترور رهبران فلسطینی در كشورهای دیگر توسط عوامل اسرائیلی نیز همین طور پوشش داده می شود و اگر یك نفر اسرائیلی كشته شود، اسرائیل سراسر جهان و زمین و زمان را یكی می كند؛ اما رسانه های جهان نسبت به قتل روزانه مردم بیگناه در فلسطین سكوت می كنند.

رژیم صهیونستی با به سخره گرفتن همه قوانین بین المللی؛ به یك قدرت هسته ای تبدیل می شود، اما برنامه صلح آمیز هسته ای ایران در سراسر جهان مورد انتقاد قرار می گیرد.

در بخش دیگر این مقاله آمده است كه بسیار تاسف آور است كه كانال های تلویزیونی هند چشم بسته هر چیزی را كه آمریكا و اسرائیل تامین كرده بودند،گفتند و نشان دادند.

به نوشته این نشریه، برخی از این كانال ها تا حدی جاهل اند كه فكر می كردند حزب الله نام یك سازمان نبوده بلكه یك فرد است و مرتباً می گفتند كه حزب الله این كار را انجام می دهد، حزب الله آن كار را انجام می دهد، حزب الله سوار موتورسیكلت بود و حزب الله ژاكت قهوه ای به تن كرده بود، حزب الله در دهلی گردش می كرد.

این روزنامه نوشت: وقتی سطح آگاهی تا این حد پایین باشد، چگونه می توان وضعیت را به طور منطقی بررسی كرد و درباره حزب الله همه می دانند كه این سازمان هیچ موقع مراكز شهری را مورد حمله قرار نداده و فقط مراكز نظامی را هدف قرار می دهد.

این روزنامه هندی ادامه داد: اما آمریكا، اسرائیل و كشورهای غربی این سازمان را سازمان تروریستی معرفی كرده اند و نخست وزیر اسرائیل با متهم كردن حزب الله ،بدون انجام هیچگونه تحقیقاتی، نیت واقعی خود را روشن كرده است.

به نوشته این روزنامه؛ واقعیت این است كه تاكنون مفهوم واقعی كلمه تروریسم مشخص نشده است، چرا كه آمریكا و اسرائیل همه مخالفان خود را تروریست می دانند و عملیات تروریستی خود را مبارزه با تروریسم تلقی می كنند.

روزنامه انقلاب تاكید كرده است كه اسرائیل می خواهد كه هند نیز حزب الله را یك سازمان تروریستی معرفی كند، در حالی كه حزب الله تاكنون هیچ یك از اتباع هندی را مورد هدف قرار نداده است.

‘شكیل شمسی’ سردبیر روزنامه اردو زبان انقلاب نیز در مقاله دیگری با عنوان ‘توطئه برای خدشه دار كردن روابط هند و ایران’ نوشته است: در انفجار روز دوشنبه در دهلی نو كه خوشبختانه كسی كشته نشد، رسانه های سراسر جهان این واقعه را یك حمله تروریستی بزرگ معرفی كرده اند.

وی افزود: به همین دلیل است كه خودرویی كه هدف قرار گرفت ،متعلق به سفارتخانه بزرگ ترین دولت تروریست جهان است؛ یعنی؛ این خودرو به دولتی تعلق دارد كه عوامل آن می توانند انسان ها را در هر نقطه ای از جهان هدف قرار دهند.

به نوشته روزنامه انقلاب، مهم ترین جنبه این حادثه این است كه مسوولیت آن بدون هیچگونه تحقیقی بر عهده ایران گذاشته شد و دلیل این اتهام نیز این است كه روابط فرهنگی و تجاری هند و ایران مدت هاست كه موجب ناراحتی اسرائیل شده است.

به نوشته شمسی، هفته گذشته نیز یك سازمان قدرتمند یهودی آمریكا با تقدیم یادداشتی به خانم نیروپاما رائو سفیر هند در آمریكا، خواستار قطع روابط فرهنگی و تجاری هند با ایران شد.

رژیم صهیونیستی اسرائیل و آمریكا، هند را تحت فشار قرار داده اند تا خرید نفت از ایران را قطع كند و با در نظر گرفتن این واقعیت می توان گفت كه این انفجار می تواند توسط سازمان موساد برنامه ریزی شده باشد.

نكته قابل توجه دیگر این است كه اخیراً در اسرائیل به حضرت رسول اكرم (ص) توهین شد و مسلمانان هند از این موضوع بسیار ناراحت هستند كه ممكن است عوامل اسرائیلی این كار را برای انحراف توجه مسلمانان انجام داده باشند.

سردبیر انقلاب نوشت: در این انفجار این نكته نیز بسیار مهم است كه انگلیس مبتكر استفاده از بمب هایی است كه به وسیله آهن ربا بر روی خودرو چسبانده می شود و این كشور این فناوری را به اسرائیل منتقل كرده است و اسرائیل نیز این فناوری را در ترور چند دانشمند هسته ای ایران به كار برده است.

این درحالی است كه تاكنون هیچ سازمانی به جز موساد از این فناوری استفاده نكرده است ؛ بنابراین به احتمال زیاد موساد؛ برای بد نام كردن ایران، این توطئه را به گونه ای برنامه ریزی كرده است كه هیچ كس كشته نشود، ولی در همه رسانه های جهان منعكس شود.

به نوشته این نشریه،این موضوع نیز بسیار جالب توجه است كه نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل توانست از تل آویو مشاهده كند كه ایرانی ها در این حمله دست داشته اند و به نظر می رسد كه اظهارات نتانیاهو علیه ایران حتی پیش از انفجار دهلی نو تایپ شده و آماده بود.

به نوشته روزنامه انقلاب؛ مایه تأسف است كه بخشی از رسانه های هند شروع به تكرار این اتهام اسرائیل كرده اند و یك روزنامه انگلیسی زبان نیز همه حد و حدودها را نقض كرد و این حادثه را از با عینك شیعه و سنی تفسیر كرده است.

واقعیت این است كه شیعیان حتی یك در صد از جمعیت فلسطین را تشكیل نمی دهند و اسرائیل همین شیعیان را هدف ظلم های خود قرار داده است و آمریكا و اسرائیل مرتب به طالبان كه سنی هستند ناسزا می گویند و این درحالی است كه سازمان اخوان المسلمین كه در انتخابات مصر پیروز شد، سنی مذهب است.

شكیل شمسی روزنامه نگار هندی درمقاله خود ادامه داد: ولی برخی از خبرنگاران با الهام از اسرائیل؛ از این حادثه برای گسترش اختلافات شیعه و سنی استفاده می كنند و آنها در این زمینه موفق نخواهند شد چرا كه به محض آنكه نامی از اسرائیل برده می شود، همه مسلمانان؛ مرزهای فرقه ای را كنار گذاشته و یكصدا علیه آن فریاد می زنند.

این روزنامه اردو زبان هند نیز در مطلبی دیگر با عنوان ‘امپراتور دروغ’ نوشته است كه به محض آنكه اتومبیل سفارت اسرائیل در دهلی نو منفجر شد، تل آویو، تهران را متهم كرد، كه ظاهراً گزارش تحقیقات این انفجار حتی پیش از وقوع آن در اختیار اسرائیل قرار داشته است و یا ممكن است كه اسرائیل از قبل می دانسته است كه چنین حادثه ای رخ خواهد داد و از این رو به محض وقوع آن، ایران را متهم كرد.

روزنامه هندی انقلاب همچنین با انتشار اظهارات برخی شخصیت های مسلمانان دهلی در خصوص انفجار اتومبیل سفارت رژیم صهیونیستی؛ در گزارشی به قلم ‘فرزان قریشی’ به انعكاس نظرات برخی شخصیت های مسلمان هند در خصوص انفجار اتومبیل سفارت اسرائیل در دهلی نو پرداخته است.

این روزنامه به نقل از ‘مولانا سید احمد بخاری’ امام جمعه مسجد جامع دهلی نوشت : هر گاه در دهلی نو عملیاتی تروریستی علیه یك كشور خارجی روی می دهد، همه جهان با آن ابراز همدردی می كند.

ولی؛ این نخستین بار است كه پس از انفجار اتومبیل سفارت اسرائیل در دهلی نو، هیچ كشوری برای ابراز همدردی با این تل آویو پا پیش نگذاشته است.

به نوشته این روزنامه؛ مولانا بخاری افزود: این سكوت بیانگر آن است كه این كشورها اسرائیل را مقصر دانسته و این درحالی است كه چند روز پیش نیز كلمات توهین آمیزی علیه حضرت رسول (ص) توسط اسرائیلی ها بر روی دیوار مسجد الاقصی نوشته شده است و همه جهان در این زمینه از اسرائیل انتقاد كرد.

در این مقاله آمده است كه برخی معتقدند كه اسرائیل برای منحرف كردن افكار جهانیان از واقعه مسجد الاقصی، انفجار در دهلی نو را برنامه ریزی كرده و اسرائیل بلافاصله پس از این انفجار، ایران را متهم كرد و سازمان موساد ظرف 24 ساعت اعلام كرد كه تیمی را به هند اعزام خواهد كرد.

دراین مقاله آمده است كه كدام قانون دنیا، اجازه انتقام را می دهد چرا كه دادگاه بین المللی و سایر نهادهای جهانی برای رسیدگی به این كار به وجود آمده اند.

این روزنامه به نقل از امام بخاری امام جمعه مسجد جامع دهلی افزود: این حادثه؛ توطئه ای است برای بد نام كردن ایران و اسرائیل بهانه ای برای بد نام كردن اسلام و مسلمانان به دست آورده است واین رژیم در جستجوی بهانه ای برای حمله به ایران است.

قاری محمد عثمان رییس سازمان جمعیت علمای هند دراین خصوص اظهار داشت: طرح این اتهام علیه ایران درست نیست و باید در خصوص این حادثه تحقیقات لازم صورت گیرد.

وی افزود: ممكن است این واقعه واكنشی به سیاست رژیم صهیونیستی باشد ولی با در نظر گرفتن اوضاع موجود به نظر می رسد كه این انفجار توسط خود اسرائیل انجام شده باشد و سیاست این رژیم اینگونه بوده است.

محمد عثمان گفت: رژیم صهیونیستی چنین اقداماتی را انجام می دهد و سپس مسلمانان را متهم می كند و این نتیجه اقدامات تحریك آمیز اسرائیل است و بمباران فلسطینیان بدون سلاح و بیگناه بزرگ ترین اقدام تروریستی است.

روزنامه انقلاب نوشت: مولانا محمود مدنی دبیركل سازمان جمعیت العلمای هند ضمن ابراز نگرانی در خصوص انفجار اتومبیل سفارت اسرائیل در دهلی نو؛ هر نوع اقدام تروریستی و خرابكارانه را محكوم كرده است.

مولانا مدنی گفت: بین انفجار اخیر و انفجارهایی كه در كشورهای عربی و در ایران برای ترور دانشمندان هسته ای صورت گرفته ،شباهت هایی مشاهده می شود و رژیم صهیونستی اسرائیل بلافاصله بعد از این انفجار، ایران و حزب الله را متهم كرد و این موضوع، تردیدهایی ایجاد كرده است.

وی تاكید كرد: با در نظر گرفتن فضایی كه توسط اسرائیل و كشورهای غربی علیه ایران ایجاد شده است ،می توان گفت كه ممكن است این كار توسط عوامل خرابكار برای آسیب زدن به روابط هند و ایران صورت گرفته باشد.

مولانا محسن تقوی، امام مسجد جامع شیعه دهلی گفت: صهیونیست ها اخیرا بر روی دیوار مسجد الاقصی كلماتی توهین آمیز علیه حضرت رسول (ص) نوشتند كه به خاطر آن در سراسر جهان مورد انتقاد قرار گرفتند.

وی گفت: احتمال می رود اسرائیل این انفجار را به خاطر منحرف كردن توجه جهانیان از این واقعه برنامه ریزی كرده باشد و صهیونیست ها بلافاصله پس از وقوع انفجار، ایران را متهم كردند كه این امر نشان می دهد كه این حادثه توسط خود اسرائیل برنامه ریزی شده است، گرچه سازمان های تحقیقاتی سرگرم انجام تحقیقات در این خصوص می باشند.

مولانا سید محمد اشرف كاچوچوی دبیركل هیأت سراسری علماء و مشایخ گفت كه روابط هند و ایران بسیار مستحكم و تجارت نفت و گاز بین این دو كشور رو به افزایش است و رژیم صهیونیستی از دوستی بین این دو كشور احساس ترس و نگرانی می كند و این اقدامات را برای تضعیف اقتصاد ایران انجام می دهد.

مولانا یاسین اختر مصباحی بنیانگذار و رئیس سازمان دارالقلم گفت: دولت اسرائیل بر مبنای تروریسم تشكیل شده و بر این اساس پیش می رود؛ تل اویو از حمایت آمریكا برخوردار است و اسرائیل ،ایران را خطر دائمی برای خود می داند.

حكیم امام الدین زكائی گفت: اسرائیل این انفجار را مستقیماً به ایران مربوط ساخته است اما اكثر مردم می دانند كه سازمان موساد در این انفجار دست داشته است.

شعیب رضا فاطمی از علمای هندی نیز گفته است: بلافاصله بعد از وقوع انفجار، كانال های تلویزیونی اظهارات نخست وزیر اسرائیل را پخش كردند كه ایران مسوول این انفجار بوده و ایران دارای روابط مستقیم با حزب الله است.

وی گفت: واقعیت این است كه آمریكا و اسرائیل در جستجوی بهانه ای برای حمله به ایران هستند؛ هند باید در این خصوص هوشیار باشد و واقعیت این است كه انفجار 13 فوریه كار خود موساد است.

میرزا ریاض علی از شخصیت های سیاسی و مذهبی هند نوشت: تاسف آور است كه اسرائیل با استفاده از خاك هند می خواهد توجیهی برای حمله به ایران به دست آورد و این نكته باید مورد توجه قرار بگیرد كه آمریكا و اسرائیل می خواهند ایران را نیز مانند عراق و افغانستان ویران كنند.

همچنین روزنامه هندی عوام نیز در گزارشی با عنوان سازمان های اطلاعاتی هند فكر می كنند كه ممكن است اسرائیل در پشت حمله دهلی نو قرار داشته باشد؛ نوشت : گفته می شود در این انفجار از همان فناوری دستگاه فشار استفاده شده كه اسرائیل جهت نابودسازی تانك ها استفاده كرده است.

‘محمد انیس صدیقی’ در این گزارش نوشت: سازمان های تحقیقاتی فكر می كنند كه جهت انجام این انفجار از فناوری دستگاه فشار استفاده شده است و این فناوری فقط توسط اسرائیل برای نابودسازی تانك ها به كار گرفته می شود و از این فناوری چندین بار برای انجام انفجارها در ایران نیز استفاده شده كه اسرائیل به انجام آنها متهم شده است.

به نوشته این روزنامه؛ بعد از پی بردن به این موضوع، سازمان های اطلاعاتی احساس می كنند كه ممكن است خود اسرائیل در پس انفجار مذكور قرار داشته باشد و این كار جهت بدنام كردن ایران و تحت تاثیر قرار دادن روابط هند و ایران انجام داده شده باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار