افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 9 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

روزنامه اردنی: مردم دنیا ارزشی برای سیاست خارجی آمریكا قائل نیستند!

روزنامه ‘تایمز اردن’، روز دوشنبه با انتشار گزارشی سیاست خارجی آمریكا در مورد رژیم صهیونیستی را ‘خط مشی یك بام و دو هوا’ توصیف كرد و نوشت: این امر باعث شده كه مردم بسیاری از كشورهای جهان ارزشی برای واشنگتن قائل نباشند.

به نوشته این روزنامه انگلیسی زبان چاپ امان، رویدادی در هفته گذشته باعث شد كه جهان بیش از پیش در مورد اصول سیاست خارجی آمریكا تردید كند.

‘باراك اوباما’، رییس جمهوری آمریكا، روز جمعه گذشته تحلیل خود را از تجارت جهانی نفت اعلام كرد و گفت: وضعیت بازارهای جهانی به وی اجازه می دهد كه تحریم های از پیش اعلام شده در مورد خریداران نفت ایران را اعمال كند. بر اساس این تحریم ها، اگر این كشورها خرید نفت از ایران را كاهش نداده یا تعاملات تجاری خود با این كشور را متوقف نسازند، از انجام هر نوع معامله ای در بازار آمریكا محروم خواهند شد.

این تصمیم واشنگتن در عرصه سیاست خارجی از دو جنبه عجیب ارزیابی می شود:

اول تصور گستاخانه دولت آمریكا در این مورد كه واشنگتن می تواند تصمیم بگیرد بازار نفت به اندازه كافی قوی است یا خیر و به خود اجازه دهد كه به صورت یكجانبه به كشورهای مستقل دستور دهد نفت ایران را بخرند یا نخرند.

به نوشته تایمز اردن، غرور آمریكا در عرصه های دیگر نیز متجلی شده است و نمایندگان كنگره این كشور برای نمونه گزارش های فراوانی در مورد شرایط حقوق بشر، آزادی های مذهبی، رسانه ها، دموكراسی و دیگر حوزه ها در كشورهای مختلف منتشر و حتی كشورها را در این زمینه ها رتبه بندی می كنند.

آمریكا خود را معرف و متضمن رفتار جهانی می داند كه باید هنجارهای خود را به همه كشورها گسترش دهد؛ اما بیشتر كشورها با این امر مخالف اند و در برابر آن می ایستند.

دومین جنبه دردسر ساز تحریم های نفت و تعاملات تجاری با ایران این است كه آمریكا قصد دارد كشورهای طرف خریدار نفت ایران را از انجام تعاملات تجاری با آمریكا محروم سازد و این دقیقا اقدامی است كه كشورهای عربی در مورد طرف های تجاری یا سرمایه گذاران در اقتصاد اسرائیل انجام داده بودند؛ زیرا فعالانه با آنها در حال نبرد بود و آمریكا به شدت با آن مخالفت كرد.

واشنگتن این دلیل را رد كرد و گفت باید در برابر این اقدام ایستاد؛ اما آمریكا اكنون از همین اصل استفاده می كند و ارزش هایی را زیر پا می گذارد كه روزی ‘به اصطلاح’ آنها را رواج می داد.

واشنگتن مصرانه با رفتار خود نشان می دهد هنگامی كه منافع رژیم صهیونیستی در میان باشد سیاست خارجی آن كشور به طور كلی از اصول متفاوتی پیروی می كند. به همین دلیل بسیاری از مردم و كشورهای دنیا برای سیاست خارجی آمریكا احترامی قائل نیستند.

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار