- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

روزنامه آمریكایی: نتایج انتخابات یونان و فرانسه هشدار به اوباما است

[1]

واشنگتن پست روز سه شنبه با اشاره به پیروزی فرانسوا اولاند نامزد سوسیالیست در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، نوشت: در یونان نیز مردم تحت تاثیر اوضاع نابسامان اقتصاد كشور هردو حزب اصلی سیاسی كشور را از پارلمان طرد كردند.

در فرانسه، مردم ناراضی از رهبران كشور، دست رد بر سینه ‘نیكلا ساركوزی’ رییس جمهوری و سیاست های اقتصادی وی زدند و یك سوسیالیست را جایگزین كردند.

اولاند فرد منتخب هم مانند اوباما معتقد است تاكید افراط گونه بر ریاضت اقتصادی باعث شد بگونه ای بی رویه بر محرك های مالی اتكا شود.

این روزنامه با نزدیك خواندن دیدگاه های اولاند و اوباما برای ترمیم اقتصاد اروپا، افزود: خطرات نتیجه این دو انتخابات برای اوباما، طولانی شدن بی اعتمادی سیاسی در اروپا برای چندین ماه است، بحران مالی همچنان گریبان قاره اروپا را بفشارد و شاید هم كشورهای بیشتری را گرفتار كند و اخلال جدی بر بازارهای جهانی وارد آورد.

از سوی دیگر، بی تردید نتیجه انتخابات در فرانسه و یونان بر اقتصاد شكننده، احیاء و بازپروری آمریكا هم تاثیر گذار خواهد بود.

اوباما اوضاع شكننده اقتصاد كشورش را معلول اقتصاد ضعیف ‘منطقه یورو’ كه مقصد اصلی صادرات آمریكا است، می داند.

دور جدید فلج شدن های سیاسی در اروپا كه دوره احیای اقتصادی را به تاخیر خواهد افكند و پیمان این قاره برسر ریاضت اقتصادی و تزریق محرك های مالی را مخدوش خواهد كرد، بر آمریكا هم تاثیرگذار خواهد بود و موجب كند شدن رشد اقتصاد و اشتغالزایی خواهد شد بازارها را نیز مختل خواهد كرد.

جی كارنی سخنگوی كاخ سفید در این زمینه گفته است: اقتصاد ما با بادهایی مخالف روبرو است كه بحران اقتصادی منطقه یورو یكی از آنها می باشد.

بحث هایی كه در اروپا بر سر كاهش هزینه های جاری و خدمات رفاهی دولت مطرح شده، بازتاب سیاست های احیای اقتصاد آمریكا است.

نظر اوباما در مورد برنامه ‘ریاضت اقتصادی’ این بود كه برای كوتاه و نه طولانی اثر بخش می دانست.

اوباما هفته آینده در اجلاس سران هشت كشور صنعتی در ‘كمپ دیوید’، نقطه نظرات خود را در این زمینه تبیین خواهد كرد.

آنگلا مركل صدراعظم آلمان كه همراه ساركوزی معماران ریاضت اقتصادی و تزریق محرك مالی به كشورهای بحران زده بدهكار بود، در گذشته خود از منتقدان اوباما در كاربرد چنین شیوه هایی بود.

اما رای دهندگان اروپایی كه نظری متفاوت را در انتخابات عرضه كرده و دولت های بسیاری را در ماههای اخیر سرنگون كرده اند، خواهان سیاست های متمایل به رشد اقتصادی هستند.

هدف اوباما برای احیای اقتصاد آمریكا، جلوگیری از عمیق تر شدن بحران مالی منطقه یورو است كه آینده اقتصادی اتحادیه اروپا را تهدید می كند و تمامی ابعاد سرنوشت سیاسی رییس جمهوری آمریكا نیز در نیل به این اهداف نهفته است.

همین موضوع از محورهای مبارزات تبلیغاتی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریكا است كه در نوامبر 2012 برگزار خواهد شد.

میت رامنی نامزد جمهوریخواه كه نتیجه انتخابات اروپا ضربه ویران كننده ای بر دیدگاه هایش وارد آورده است، اوباما را دنباله رو یك سوسیالیست فرانسوی خوانده و گفته است: اولاند یك سوسیالست فرانسوی است و این لقب برای یك فرانسوی و نه برای یك آمریكایی پسندیده است’.

 

 

 

 

 

 

آریا