افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 7 ژوئن , 2017 لینک کوتاه خبر :

روابط شاروال لندن و ترمپ تنش آلود شد!

صادق خان و ترمپ

شاروال لندن و ترمپ به شدت از یکدیگر انتقاد کردند…

شاروال لندن در واکنش به انتقادهای دونالد ترمپ، رییس جمهوری امریکا از اظهارات خود درباره حملات اخیر لندن، خواستار لغو سفر ترمپ به بریتانیا شده است.

صادق خان در گفتگو با یک شبکه تلویزیونی بریتانیا گفته است که نظر دونالد ترمپ درباره بسیاری از موضوعات اشتباه است و افزوده: در حالی که سیاست‌های رییس جمهوری ایالات متحده مغایر تمام ارزش‌هایی است که ما به آنها معتقدیم، فکر نمی‌کنم مناسب باشد فرش قرمز جلوی پای او پهن کنیم.

شاروال لندن، که از اقلیت مسلمانان بریتانیاست، واکنش تند خود نسبت به مواضع رییس جمهوری امریکا را مغایر روابط دوستانه و نزدیک دو کشور ندانسته و گفته است: روابط ویژه‌ای که با یک کشور داریم با روابط ویژه با یک رفیق نزدیک تفاوتی ندارد. وقتی لازم باشد، شما در کنار دوستتان می‌ایستید اما وقتی اشتباه کند، اشتباهش را تذکر می دهید. نظر دونالد ترمپ در مورد خیلی چیزها غلط است.

سخنان صادق خان پس از دومین پیام تویتری رییس جمهوری امریکا ایراد شد. ترمپ در این پیام واکنش شاروال لندن به پیام اول خود را هم مورد انتقاد شدید قرار داده بود.

پس از وقوع حملات اخیر لندن، شاروال انتخابی شهر ضمن محکوم کردن این حمله و ابراز خشم از آن، گفت که این شهر ماست، ما اجازه نمی‌دهیم بزدل‌ها پیروز شوند و هرگز تسلیم تروریزم نخواهیم شد. وی ضمن درخواست از باشنده گان برای هوشیاری بیشتر، گفت آنان نباید مضطرب و وحشت زده باشند.

ترمپ این نظر شاروال لندن را مورد انتقاد قرار داد و نوشت: در حمله تروریستی دست کم هفت نفر کشته و چهل وهشت نفر زخمی شده‌اند و شاروال لندن می‌گوید که دلیلی ندارد مضطرب شوید! در واکنش به این پیام، صادق خان و سخنگوی او گفتند که با توجه به شرایط کنونی، شاروال کارهایی مهمتر از پاسخ گویی به نظرات رییس جمهوری امریکا دارد.

موضع گیری رییس جمهوری امریکا با واکنش انتقادآمیز شماری از مقامات و فعالان سیاسی در بریتانیا مواجه شد و ترزا می، نخست وزیر نیز با قدردانی از اقدامات شاروالی، تلویحا حمایت خود را از صادق خان ابراز داشت. همچنین، سفارت بریتانیا در واشینگتن پیام تویتری کفیل سفارت را نشر کرد که در آن آمده است: در حالیکه شاروال لندن پس از این حمله نفرت آور شهر را به پیش هدایت می‌کند، من از رهبری استوار او قدردانی می‌کنم.

با این همه، ترمپ در پیام دیگری نوشت: بهانه رقت آور صادق خان شاروال لندن که باید به سرعت فکری درباره این اظهار نظرش می‌کرد که دلیلی برای مضطرب شدن وجود ندارد! در پی نشر گسترده این پیام توسط رسانه‌های همگانی، سارا ساندرز، سخنگوی ارگ سفید گفت که رییس جمهوری در صدد جدال لفظی با شاروال لندن نبوده است.

ترمپ در حالی موضع گیری شاروال مسلمان لندن را مورد انتقاد قرار داده که با توسل به محکمه عالی ایالات متحده، خواستار لغو احکام قضایی مربوط به جلوگیری از اجرای فرمان محدودیت ورود باشنده گان چند کشور مسلمان به امریکا شده است. رییس جمهوری امریکا در جریان مبارزات انتخاباتی وعده داده بود که به منظور حفظ امنیت ایالات متحده در برابر نفوذ افراطیون مسلمان، بر مهاجرت باشنده گان برخی کشورهای مسلمان نظارت بیشتری اعمال دارد اما پس از آغاز به کار، قضات چند محکمه در امریکا، از اجرای فرمان‌های او برای محدودیت ورود باشنده گان چند کشور مسلمان به ایالات متحده جلوگیری کردند.

شامگاه جمعه، سه نفر با راندن یک موتر به میان عابران روی یک پل پر رفت و آمدن لندن و سپس حمله با چاقو به مردم، هفت نفر را کشتند و بیش از چهل نفر را زخمی کردند که حال شماری از آنان وخیم راپور شده است. شاهدان عینی گفتند که این افراد هنگام حمله به مردم، فریاد می‌کشیدند که برای الله وارد عمل شده‌اند. پولیس لندن تا کنون اسامی دو نفر از آنان را اعلام کرده که هر دو نفر مسلمان هستند.

کوتاه مدتی پس از آغاز به کار دونالد ترمپ من‌حیث رییس جمهوری امریکا، ترزا می در جریان دیدار با رییس جمهوری جدید امریکا، از او و همسرش دعوت کرد از بریتانیا دیدار رسمی به عمل آورند. از زمان ریاست جمهوری دوایت آیزنهاور، رییس جمهوری امریکا در دهه 1950، به استثنای یک نفر (لیندون جانسون)، تمامی رییسان جمهوری آن کشور دست کم یک بار از بریتانیا دیدار رسمی به عمل آورده و مورد استقبال و پذیرایی ملکه این کشور قرار گرفته‌اند.

این دعوت با انتقاد گسترده‌ای در بریتانیا مواجه شد و چند صد هزار نفر با امضای عریضه‌ای به پارلمان خواستار لغو آن شدند.

بریتانیا و امریکا به خصوص از زمان جنگ دوم جهانی روابط و همکاری سیاسی، نظامی و استخباراتی نزدیکی با یکدیگر دارند و متحدان نزدیک هم محسوب می‌شوند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار