افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 21 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

رد پای القاعده و طالبان در ترور بی نظیر بوتو

به نقل از خبر سه شنبه شب منابع محلی, رحمان ملك در بازخوانی جزییات ترور بی نظیر بوتو در حضور نمایندگان پارلمانی ایالتی، ایالت سند, افزود: گروهی از شبه نظامیان ستیزه جو در اجرای این ترور دست داشته و این افراد زیر نظر تحریك طالبان پاكستان و گروه اصلی طالبان با راهنمایی های بیت ا… محسود , الیاس كشمیری و ابو عبید المصری از فرماندهان سابق گروه طالبان در منطقه وزیرستان جنوبی آموزش های لازم را فرا گرفتند.

خانم بی نظیر بوتو به عنوان رھبر وقت حزب مردم و نخست وزیر سابق پاكستان و ھمسر آصف علی زرداری رییس جمھوری كنونی پاكستان روز 27 دسامبر ﴿ششم دیماہ﴾ سال 2007 میلادی در زمان دولت پرویز مشرف در یك حمله انتحاری در راولپندی كشته شد.

وزیر كشور پاكستان با اشاره به اینكه شبه نظامیان در مدرسه ای در 80 كیلومتری شمال غربی اسلام آباد آموزش دیده بودند, افزود: افراد نامبرده شده همگی در حملات پهپادهای آمریكایی در وزیرستان جنوبی در زادگاه طالبان كشته شدند.

وزیر كشور پاكستان امروز از صدور حكم بازداشت پرویز مشرف رییس جمھوری سابق پاكستان در ارتباط با ترور بی نظیر بوتو رھبر فقید حزب مردم پاكستان و نخست وزیر پیشین این كشور خبر داد.

یك دادگاہ ضد تروریستی در پاكستان، مشرف را به دلیل مسوولیت در ترور بی نظیر بوتو رھبر فقید حزب مردم و نخست وزیر پیشین این كشور مجرم شناخت.

با این وجود مشرف با رد این اتھام، بیت اللہ محسود فرماندہ سابق تحریك طالبان پاكستان را مسوول اصلی ترور بی نظیر بوتو عنوان كرد.

مشرف كه در سال 2008 از پست ریاست جمهوری پاكستان استعفا داده است در حال حاضر در خارج از این كشور ( لندن و دبی ) اقامت دارد.

رحمان ملك وزیركشور پاكستان با اشارہ به اینكه حكم بازداشت پرویز مشرف با ھمكاری پلیس بین الملل ﴿اینترپول﴾ اجرا می شود، اعلام كرد: تدابیر امنیتی لازم در زمان بازگشت بی نظیر بوتو به پاكستان در سال 2007 برای وی از سوی مشرف مھیا نشدہ بود.

وی ھمین علت را دلیل اصلی بسر بردن رھبر فقید حزب مردم پاكستان در خارج از كشور عنوان كرد و افزود: بی نظیر بوتو با توجه به وعدہ ھای امنیتی كه برای ورود وی به او ابلاغ شدہ بود به میھن بازگشت.

وزیر كشور پاكستان ادامه داد: تمام شواھد موجود در پروندہ ترور بی نظیر بوتو جمع آوری شدہ و مورد بررسی قرار گرفته است، ھمچنین رسیدگی به پرونده متھمان موجود در این پروندہ نیز به تازگی آغاز شدہ است.

وی تصریح كرد: پرویز مشرف رییس جمھوری وقت پاكستان بی نظیر را تھدید كردہ بود كه اگر وی قبل از برگزاری انتخابات پارلمانی وارد پاكستان شود، برای او تدابیر امنیتی لازم را مھیا نخواھد كرد.

ملك در حضور نمایندگان پارلمان ایالت سند فاش كرد: ‘ما ھمه می دانیم بی نظیر را چه كسی ترور كرد و با دستور چه كسی این اقدام انجام شد.’

رحمان ملك تاكید كرد شھروندان پاكستانی همگی خواستار اطلاع از مقصران اصلی ترور بی نظیر بوتو نخست وزیر پیشین پاكستان ھستند.

پیشتر دادگاہ ضد تروریسم پاكستان دو افسر ارشد پلیس به نام ھای سعود عزیز و خرم شھزاد و پنج نفر دیگر مرتبط با قتل بی نظیر بوتو را به عنوان مجرمان اصلی این پروندہ اعلام كرده بود.

بر اساس گزارش سازمان ملل دربارہ قتل بی نظیر بوتو كه در ماہ آوریل سال گذشته منتشر شد، شست و شوی محل حادثه ضربه جبران ناپذیری به تحقیقات قتل وارد كردہ است.

این گزارش به اقدام سعود عزیز توجه ویژہ ای داشت كه بنا به گفته شاھدین عینی، زمانی كه پزشكان در تلاش برای نجات زندگی بی نظیر بوتو در بیمارستان راولپندی بودند، مشغول صحبت با تلفن ھمراھش بود.

آصف علی زرداری رییس جمھوری پاكستان یك بار اعلام كردہ بود كه قاتلان خانم بی نظیر بوتو را می شناسد، ولی تاكنون نام آنھا را افشا ننمودہ است.

سازمان ملل ضمن مقصر دانستن پرویز مشرف در عدم تامین امنیت كافی برای بی نظیر بوتو، مقامات پلیس و سازمان اطلاعات را به ایجاد موانع در انجام تحقیقات قتل او متھم نمودہ است.

بر اساس تحقیقات سازمان ملل، سعود عزیز رییس سابق پلیس راولپندی ضمن ممانعت از كابد شكافی جسد بی نظیر بوتو تا دو روز پس از وقوع حادثه مانع تحقیقات شد و دستور شست و شوی محل حادثه را فقط 100 دقیقه پس از قتل او صادر نمود.

 

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار