افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 20 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

راه ساركوزی برای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه دشوارتر می شود

افزون بر فرانسوا اولاند نامزد سوسیالیست ها و رقیب اصلی ساركوزی در انتخابات بهار پیش رو، دیگر نامزدها نیز از عزم خود برای حذف وی از عرصه سیاسی فرانسه تاكید كرده اند.

دومینیك دوویلپن نخست وزیر اسبق و متحد پیشین ساركوزی نیز در این زمینه گفته است: مبارزات خود برای شركت در انتخابات ریاست جمهوری را تا پایان ادامه خواهم داد.

نخست وزیر پیشین فرانسه كه با ساركوزی بر سر موضوع ‘كلییراستریم’ یا پرونده قضایی فروش سلاح و تجهیزات نظامی به تایوان در سال 2004 و رد و بدل شدن رشوه به عنوان كمیسیون در تنش و مجادله هستند، هرچند در نظرسنجی های جایگاه چندان مهمی ندارد، ولی تلاش می كند در زمان باقی مانده شانس خود را افزایش دهد.

این درحالی است كه به نظر می رسد در این دوره از انتخابات، فرانسوا بایرو نامزد حزب مودم كه ابتدا بسیار گمنام می نمود، اكنون رشد روزافزونی دارد و حتی می تواند، شگفتی ساز انتخابات باشد.

این كشاورززاده فرانسوی در اندك زمان ممكن توانسته با بهبود جایگاه مردمی خود و كسب حدود 15 درصد نظرخواهی مردمی، پس از اولاند، ساركوزی و مارین لوپن رهبر جبهه ملی افراطی یه ردیف پنجم برسد.

همزمان نیز یاران سیاسی ساركوزی وارد صحنه شده اند و ‘اروه مورن’ وزیر دفاع پیشین از حزب راست میانه و ‘ كریستین بوتن’ از چهره های هم حزبی وی به نفع رییس جمهوری كنونی از ادامه رقابت ها خارج شدند.

دوویلپن نیز در سخنان اخیر خود با اشاره اعلام نامزدی ساركوزی، گفت: این نامزدی و اظهارات پس از آن، بیشتر تلاشی برای باقی ماندن در قدرت و نه عزم حل مشكلات موجود زیاد كشور است.

وی با این تشبیه كه ‘كشتی فرانسه درحال غرق شدن است’، افزود: این رفتاری نیست كه مردم انتظار دارند بلكه می خواهند همه در نجات فرانسه سهیم باشند.

دو ویلپن همچنین با غیرمهم خواندن نتایج نظرسنجی ها درباره خود، ساركوزی را نیز رقیبی خوانده كه مبارزات انتخاباتی را خوب آغاز نكرده است.

این در حالی است كه برخی كارشناسان كناره گیری بوتن، مورن و ژان پییر شونمان را به نفع دوویلپن دانسته و معتقدند كه این كناره گیری ها كمك خواهد كرد تا وی 500 امضای مورد نیاز برای حضور در رقابت های انتخاباتی را از شهرداران و نمایندگان منتخب مردم زودتر جمع كند.

براساس نظرسنجی ها، دوویلپن از حدود دو درصد جایگاه مردمی نزد شهروندان فرانسوی برخورداراست.

علاوه بر وی مارین لوپن نامزد جبهه ملی راست افراطی فرانسه نیز نتوانسته است تاكنون 500 تاییدیه لازم را جمع كند.

مارین لوپن و فرانسوا بایرو از حزب مودم نیز حائز جایگاه سوم و چهارمی در نظرسنجی ها هستند.

هرچند گزارش شده، ساركوزی ظرف روزهای اخیر توانسته تا حدودی جایگاه مردمی خود را بهبود دهد ولی با این حال اولاند همچنان در این عرصه برتری آشكاری دارد.

از سوی دیگر، رهبر جبهه ملی افراطی راست از فرانسوی ها خواسته است زمینه حذف كامل ساركوزی را در مرحله اول انتخابات كه فرودین ماه 91 برگزار می شود، فراهم كنند.

اعلام نامزدی رسمی اخیر ساركوزی برای حضور در رقابت های انتخاباتی، نامزدهای مطرح در این دوره از انتخابات را به تكاپو واداشته تا انتقادهای تند و بی سابقه ای را با محوریت واحد ضد رییس جمهوری آغاز كنند.

مارین لوپن گفته است: فرانسه در دوره پنج ساله ریاست جمهوری ساركوزی به شدت مورد خیانت قرار گرفته و مردم توسط حزب حاكم و رییس جمهوری فریب خورده اند.

وی ضمن نشان دادن یك ‘كارت قرمز’ به نشانه حذف ساركوزی، افزود: ضروری است ساركوزی در مرحله اول انتخابات با عدم اقبال و آرای مردمی مواجه و از گردونه سیاست برای همیشه حذف شود.

این درحالی است كه هواداران جبهه ملی افراطی راست فرانسه نیز همزمان با سردادن شعارهایی در مخالفت با ساركوزی، خواستار كناره گیری وی از قوه مجریه شدند.

لوپن هرچند با حدود 20 درصد آرای مردمی در جایگاه سوم پس از اولاند سوسیالیست و ساركوزی از حزب حاكم او ام پ قرار دارد، ولی هنوز نتوانسته است، 500 تاییدیه لازم برای حضور در رقابت های انتخاباتی را از شوراها و نمایندگان مجلس ملی این كشور كسب كند.

وی نظام انتخاباتی فرانسه را نیز به دلیل این موانع به شدت مورد انتقاد قرارداده و از شورای قانونی اساسی خواسته است در این زمینه بازبینی كند.

اگر وی نتواند دراندك زمان باقی مانده نسبت به كسب امضا اقدام كند، از حضور در انتخابات ریاست جمهوری بازخواهد ماند.

لوپن همچنین با انتقاد از سیاست مهاجرتی ساركوزی به فرانسه، همواره انتقاد كرده و از وی به عنوان ‘رییس جمهوری و آقای مهاجران’ یاد می كند.

‘مخالفت با ادیان الهی از جمله مسیحیت، اسلام و یهودیت، مبارزه با انواع مهاجرت ها و تابعیت مضاعف، مخالفت با مظاهر دینی ازجمله حجاب، ذبح اسلامی و نمازخیابانی مسلمانان به دلیل نبود مسجد و پایبندی به لائییسته از جمله ویژگی های رهبر جبهه ملی راست افراطی فرانسه است.

لوپن اواخر سال 2010 میلادی برمسند ‘ژان ماری لوپن’ پدر در رهبری حزب تكیه زد و دراندك زمان نیز توانست تا حدودی جایگاه حزب خود را بهبود بخشد.

 

 

 

 

 

 

 

irna

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار