افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 15 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

راهپیمایی سراسری برعلیه آمریكا در پاكستان

به نقل از شبكه های خبری، مردم پاكستان در اعتراض به تصمیم دولت مبنی بر اجازه تردد مجدد خودروهای تداركاتی نیروهای ناتو در خاك پاكستان در شهر مرزی چمن در مسیر تردد ناتو به افغانستان، تجمع اعتراض آمیز گسترده ای را با سر دادن شعارهای ضد آمریكایی برپا كردند.

اعضای ارشد و هواداران احزاب سیاسی و مذهبی پاكستان موسوم به شورای دفاع از پاكستان در ادامه راهپیمایی اعتراض آمیز خود با نام ‘لانگ مارچ’ هفته پیش از شهر لاهور مركز ایالت پنجاب آغاز و پس از گذشتن از شهرهای مهم پاكستان از جمله اسلام آباد و كویته، روز یكشنبه در شهر مرزی چمن یكی از مسیرهای خروجی خودروهای تداركاتی ناتو در پایانه مرزی بین پاكستان و افغانستان، اعتراض گسترده خود را از تصمیم اسلام اباد به منظور بازگشایی مسیر تردد ناتو و همچنین عمل نكردن به توصیه های پارلمان ملی در تعیین نوع روابط با آمریكا و نیروهای خارجی مستقر در افغانستان (ناتو و ایساف) ابراز داشتند.

دولت پاكستان پس از گذشت هفت ماه از حمله مرگبار بالگردهای نظامی ناتو به پست مرزی سلاله در مناطق قبایلی این كشور كه منجر به كشته شدن 24 سرباز پاكستانی شد، با عذرخواهی ‘هیلاری كلینتون’ وزیر امور خارجه آمریكا، مجددا مسیر متوقف شده تردد خودروهای ناتو را بازگشایی كرد.

این تصمیم دولت پاكستان، انتقاد شدید احزاب و گروههای سیاسی و مذهبی را در این كشور به همراه داشت و بسیاری از گروههای سیاسی و مذهبی از جمله شورای دفاع از پاكستان ( دی پی سی ) اقدام به برپایی راهپیمایی سراسری با مسیر های طولانی در سطح شهرها و ایالت های مختلف پاكستان كردند.

‘مولانا سمیع الحق’ رییس شورای دفاع از پاكستانی (دی پی سی) روز یكشنبه در منطقه مرزی چمن در میان تظاهركنندگان معترض گفت: این تجمع در منطقه نشان از اعتراض مردم پاكستان از دخالت های آمریكا در امور داخلی و همچنین بازگشایی مجدد مسیر تردد خودروهای ناتو در خاك پاكستان است.

وی افزود: حضور مردم در راهپیمایی معروف به لانگ مارچ بسیار گسترده تر از گذشته بوده و ما یكپارچه از دولت می خواهیم از همراهی با آمریكا در مبارزه با تروریسم خودداری كند و منافع ملی و مردمی كشور را بر منافع نیروهای ناتو و آمریكا ترجیح دهد.

این راهپیمایی روز گذشته نیز در شهر كویته برگزار شد و راهپیمایان پس از عبور از شهرهای مختلف عصر روز یكشنبه به شهر چمن رسیده و در این محل تجمع اعتراض آمیز خود را برگزار كردند.

شركت كنندگان در این راهپیمایی دست نوشته های مرگ بر آمریكا و ناتو را به همراه داشته و شعارهای ضد آمریكایی سر می دادند.

رهبران احزاب سیاسی و مذهبی پاكستانی كه متشكل از 40 گروه، با سخنرانی های متعدد اعلام كردند كه مردم هرگز تسلیم فشارهای آمریكا نخواهند شد و دولت پاكستان نیز باید در تصمیم گیری های خود منافع مردم را درنظر بگیرد.

آنها افزودند: پاكستان باید از همراهی با نیروهای خارجی در ریختن خون مسلمانان و برادران افغانی خود دست بردارند.

این راهپیمایی زیر نظر شدیدترین تدابیر امنیتی بطور مسالمت آمیز برگزار شد.

از سوی دیگر منابع خبری در پاكستان از شهر بندری كراچی گزارش دادند كه اعضا و هواداران حزب جماعت اسلامی پاكستان به سرپرستی ‘سید منور حسن’، عصر روز یكشنبه در مقابل باشگاه مطبوعات این شهر دست به تجمع گسترده ضد آمریكایی و در مخالفت با بازگشایی مجدد مسیر تردد خودروهای ناتو زدند.

سید منور حسن، در سخنان خود در جمع مردم گفت: احزاب سیاسی دیگر پاكستان برای اعتراض به تصمیم دولت در بازگشایی تردد خودروهای ناتو در خاك كشورشان از جمله حزب ‘مسلم لیگ’ شاخه نواز برای پیوستن به مخالفین دولت اعلام آمادگی كرده اند.

این رهبر سیاسی و مذهبی در پاكستان افزود: بازگشایی مسیر ناتو در پاكستان، برابر با ادامه قتل عام مسلمانان در مناطق قبایلی پاكستان و افغانستان است.

وی با تاكید براینكه حملات پهپادهای جاسوسی آمریكا باید در مناطق قبایلی پاكستان پایان یابد، افزود: این حملات جز كشته شدن مردم بیگناه در این مناطق و نقض آشكار حقوق مردم پاكستان سودی برای مردم و كشور نداشته و باید هر چه سریعتر پایان یابد.

در گزارش دیگری از رسانه های خبری اعلام شد، سران و بزرگان قبایل در ایالت خیبر در شهر پیشاور علیه حملات هواپیماهای جاسوسی آمریكا به منطقه وزیرستان متحصن شده و بازگشایی مجدد مسیر تداركاتی ناتو را بشدت محكوم كردند.

 

 

 

 

ا ی ر ن ا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار