افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 17 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

راسموسن: ناتو در پی مداخله نظامی در سوریه نیست.

راسموسن این مطلب را درمجلس ملی تركیه و در دیدار با نمایندگان كمیسیون امور خارجه، دفاع و نمایندگان ترك در پارلمان اروپا عنوان كرد.

راسموسن، ناتو را همانند یك خانواده كه اعضای آن با یكدیگر همبستگی دارند، عنوان كرد و گفت: ناتو از بدو تاسیس با مشكلات متعددی مواجه بوده ولی با همكاری كشورهای عضو این مشكلات را حل كرده است.

وی ، ناتو را دارای اهداف مهم خواند و گفت: در برآوردن اهداف یاد شده یك تفكر گروهی را دنبال می كنیم.

راسموسن افزود: پس از پایان جنگ سرد ، ناتو در منطقه بالكان بطور فعال عمل كرد و در فعالیتهای این سازمان در منطقه بالكان تركیه نقش حیاتی ایفاء كرده است.

وی با اشاره به فعالیتهای ناتو در افغانستان با مشاركت تركیه مدعی شد: ما تمامی تلاشهای خود را برای امنیت نیروهای ناتو و آزادی عمل نداشتن تروریستها در این كشور بكار می بریم.

ولكان بوركر’ رییس كمیسیون امور خارجه مجلس ملی تركیه نیز در سخنانی ناتو را موفق ترین اتحاد دفاعی در طول تاریخ خواند و گفت:تركیه به عنوان دومین كشور بزرگ دارای نیروهای زمینی در این سازمان نقش خود در استقرار صلح هم در دوران جنگ سرد و هم پس از آن را ایفا كرده است.

وی با اشاره به اینكه متعاقب جنگ سرد و شكل گیری مجدد نظم جهانی تهدیدها و مخاطرات جدیدی شكل گرفته است گفت: تركیه به عنوان یك متحد مورد اعتماد برای ناتو باقی خواهد ماند.

راسموسن شب گذشته وارد آنكارا شد و قرار است امروز با ‘ عبدالله گل’ رییس جمهور تركیه نیز دیدار كند.

تلویزیون دولتی تركیه امروز اعلام كرد آندرس فوگ راسموسن دبیركل سازمان پیمان آتلانتیك شمالی (ناتو) دوشنبه گذشته در سفری اعلام نشده به تركیه در بیمارستانی در آنكارا تحت عمل ‘پروستات’ قرار گرفت.

به گزارش این شبكه تلویزیونی ،سفر راسموسن به تركیه به صورت مخفیانه صورت گرفت و وی پس از استراحت كوتاهی در آنكارا برای گفت و گو با ‘الهام علی اف’ رییس جمهوری آذربایجان عازم بروكسل شده بود.

متعاقب اعلام این خبر ،’سلجوق اونال’ سخنگوی وزارت خارجه تركیه امروز در گفت وگو با خبرگزاری دولتی تركیه ‘ آناتولی’ گفت: ادعاهای مربوط به عمل جراحی راسموسن در تركیه صحت ندارد.

وی با اعلام اینكه ‘ حسین دیری اوز’ معاون ترك دبیركل ناتو روز دوشنبه در بیمارستان حاجت تپه تركیه تحت یك عمل جراحی قرار گرفته گفت: ادعاهای مربوط به اینكه راسموسن در تركیه عمل شده صحت ندارد.

وی وضعیت جسمانی ‘ دیری اوز’ را مناسب خواند .

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار