افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 13 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

دو فعال مدنی سرشناس انگلیس خواستار پایان اشغال افغانستان شدند

‘لیندزی جرمن’ هماهنگ كننده ائتلاف بزرگ ضدجنگ انگلیس در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: كشتار مردم غیرنظامی افغان سال ها است كه ادامه دارد و حمله اخیر یك نظامی آمریكایی به روستاییان در استان قندهار آن گونه كه مقامات ناتو و آمریكا ادعا می كنند، یك حادثه استثنایی و منحصر بفرد نیست.

وی افزود: كشتار 16 غیرنظامی افغان كه بازتاب گسترده ای در رسانه ها و محافل سیاسی داشته در واقع به نمادی از جنایات اشغالگران خارجی تبدیل شده است.

‘افغانستان اكنون تحت اشغال نیروهای خارجی قرار دارد و مردم آن كشور مخالف این وضعیت هستند. همچنین افكار عمومی كشورهای غربی از جمله در انگلیس هم مخالف اعزام سربازان شان به افغانستان هستند.’

خانم جرمن تاكید كرد: در چنین وضعیتی تنها راه پایان دادن به وضعیت غم انگیز افغانستان این است كه نیروهای خارجی فورا آنجا را ترك كنند و به اشغال 10 ساله افغانستان پایان دهند.

این فعال مدافع صلح گفت: مردم افغانستان مستحق چنین برخوردی نیستند… قتل عامل زنان و كودكان در هنگام شب جنایتی است كه هیچ گونه توجیهی ندارد.

وی در مورد آینده افغانستان نیز اظهارداشت: آمریكا و انگلیس پایان سال 2014 را به عنوان زمان خروج از افغانستان اعلام كرده اند، ولی سوال مهم این است كه چرا باید این اشغال تا دو، سه سال آینده همچنان ادامه یابد.

‘جنگ افغانستان قابل پیروزی نیست و نیروهای خارجی باید آنجا را ترك كنند. هر چه بیشتر در آن كشور بمانند، جان افراد بیشتری به خطر می افتد.’

كریس ناینهام از معاونان ‘ائتلاف جنگ را متوقف كنید’ نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تاكید كرد: ما خواستار توقف فوری كشتار غیرنظامیان در افغانستان هستیم و از دولت انگلیس می خواهیم نیروهای نظامی خود را فورا از آن كشور خارج كند.

وی گفت: قتل 16 غیرنظامی بی گناه در یك روستای استان قندهار در هفته جاری نشانگر میزان وحشی گری نیروهای اشغالگر در افغانستان است.

وی افزود: تا زمانی كه نیروهای اشغالگر از افغانستان خارج نشوند، رنج و عذب مردم آن كشور پایان نخواهد یافت. دولت های اشغالگر باید اداره امور افغانستان را به خود افغان ها واگذار كنند و به طولانی ترین جنگ عصر حاضر پایان دهند.

فعالان ضدجنگ انگلیس و جمعی از افغانی های مقیم این كشور نیز شب گذشته با برگزاری مراسمی در مركز شهر لندن یاد قربانیان قتل عام روز یكشنبه در استان قندهار افغانستان را گرامی داشتند.

شركت كنندگان در این مراسم با روشن كردن شمع در میدان مركزی ترافالگار یاد 16 غیرنظامی افغان را كه در نخستین ساعات بامداد یكشنبه توسط یك نظامی آمریكایی به قتل رسیدند، گرامی داشتند و با خانواده های آنان ابراز همدردی و همبستگی نمودند.

آنان شعار می دادند: جنگ در افغانستان را متوقف كنید، مردم افغانستان را نكشید، به اشغال افغانستان خاتمه دهید.

این مراسم به دعوت تشكل موسوم به ‘افغان های طرفدار صلح’ و با حمایت ‘ائتلاف جنگ را متوقف كنید’ برگزار شد.

بر اساس آمارهای منتشره از سوی سازمان ملل متحد فقط در سال 2011 میلادی بیش از سه هزار نفر از مردم غیرنظامی افغانستان كشته و هزاران نفر دیگر مجروح شدند كه مسئولیت بخشی از این كشتارها مستقیما بر عهده نیروهای نظامی خارجی بوده است.

حمله روز یكشنبه به روستای ‘پنجوی’ در ولایت قندهار با محكومیت گسترده بویژه از سوی مقامات و مردم کشورمان مواجه شد و از جمله حامد كرزی  این حادثه را جنایتی تروریستی و غیرقابل بخشش توصیف كرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار