افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 23 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

دولت هلند استعفا كرد!

خبرگزاری’د.پ.آ’ به نقل از منابع هلندی نوشت: روته با استعفای خود راه را برای برگزاری انتخابات پارلمانی زود هنگام در این كشور هموار كرد.

به گزارش آسوشیتد پرس ، مارك روته، نخست وزیر هلند و اعضای دولت وی به دنبال شكست در ایجاد تفاهم برای كاهش بودجه و اعمال سیاست های ریاضتی اروپا، استعفا كردند.

دولت ائتلافی هلند اخیرا به خاطر دعوا بر سر كاهش 16 میلیارد یورویی بودجه سالیانه كه ناشی از بحران یورو در این كشور بود، حمایت حزب راست افراطی ‘آزادی’ در مجلس را از دست داد.

بر اساس گزارش آسو شستد پرس،‌ مركز اطلاع رسانی دولت هلند، روز دوشنبه اعلام كرد كه ملكه بیاتریكس با استعفای دولت موافقت كرده، اما از نخست وزیر خواسته است كه موقتا اداره امور را در اختیار داشته باشد.

قرار است ‘روته’ عصر روز سه شنبه در پارلمان هلند حاضر شود و درباره كاهش موقت بودجه و برگزاری انتخابات جدید سخن بگوید.

گفتنی است كه خبرگزاری هلند ‘ ANP’ صبح امروز در خبری از برگزاری نشست اضطراری كابینه روته و مطرح شدن بحث استعغای نخست وزیر در این نشست خبر داده بود.

براساس اخبار رسانه های این كشور، به خاطر ناكام ماندن مذاكرات آخر هفته اعضای دولت با سران حزب آزادی، به طور طبیعی دولت بدون رای حمایتی نمایندگان این حزب در پارلمان نمی توانست به كار خود ادامه دهد.

در صورت پذیرش استعفای نخست وزیر از سوی ملكه، انتخابات پارلمانی جدید باید نزدیك به 3 ماه دیگر برگزار شود.

احزاب سیاسی این كشور از زمان پذیرش استعفا تا 40 روز فرصت دارند نسبت به ارائه لیست نامزدهای خود برای حضور در انتخابات اقدام كنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار