افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 23 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

دولت میانمار مزارع مسلمانان روهینگیا را تصاحب می کند

میانمار

مسلمانان روهینگیا که پس از فرار به بنگلادیش اکنون قصد بازگشت به میانمار را دارند، بعید است که بتوانند بار دیگر زمین و مزارع زراعت خود را بدست آورند.

به نقل از رویترز، بنابر اعلام مقام های رسمی و پلان های دیده شده، مسلمانان روهینگیا که قصد بازگشت به میانمار را دارند، بعید است که بتوانند بار دیگر ادعایی درباره زمین ها و مزارع زراعت خود داشته باشند و دولت میانمار احتمالا مزارع آنها و محصولات شان را به فروش رسانده است.

حدود 600 هزار نفر از مسلمانان روهینگیا از آغاز موج تازه خشونت ها در ولایت راخین در اواخر آگِست وارد بنگلادیش شده اند تا از اقدامات سرکوب گرایانه نیروهای امنیتی و اردوی میانمار در امان باشند.

سازمان ملل اعلام کرده است که کشتار، آتش زدن و تجاوز انجام شده توسط نیروهای نظامی میانمار و اوباش بودایی، پاکسازی قومی بوده ولی اردوی میانمار این اتهامات را رد کرده است.

آنگ سان سوچی رهبر میانمار وعده داده است، هر کسی که بتواند اثبات کند از ساکنان میانمار بوده، می تواند به این کشور بازگردد. البته آنگ سان سوچی هیچ گونه کنترول و نظارتی بر اقدامات اردوی ملی ندارد. گرچه پلان دولت میانمار هنوز نهایی نشده ولی مصاحبه رویترز با شش مقام رسمی میانمار نشان می دهد که مسلمانان روهینگیا که قصد بازگشت به این کشور را دارند، بعید است بتوانند به مزارع و زمین های خود دسترسی مجدد داشته باشند.

پیش از اتفاقات اخیر، حدود یک ملیون مسلمان روهینگیا در میانمار زنده گی می کردند که اکثر آنها بدون کشور بوده و میانمار حاضر نبود آنها را شهروند این کشور به شمار آورد.

میانمار مایل است تا آوارگان روهینگیا را در قریه های جدیدی موسوم به قریه های مودل اسکان دهد و اجازه نخواهد داد تا به قریه های قبلی خود بازگردند. سازمان ملل پیش از این از اقدام دولت میانمار انتقاد کرده و بر این باور است که میانمار قصد دارد با این اقدام در واقع مسلمانان روهینگیا را در اردوگاه های دائمی اسکان دهد.

بسیاری از آوارگان روهینگیا هنوز نگران بازگشت به میانمار بوده و نسبت به تضمین های داده شده از سوی مقام های این کشور شک و تردید دارند.

دیده بان حقوق بشر نیز اعلام کرده است که تصاویر ستلایت ای نشان می دهد که 288 قریه که اکثر آنها محل اسکان مسلمانان روهینگیا بوده، به طور کامل یا بخشی از آنها سوزانده شده است.

آوارگان تاکید کرده اند که نظامیان اردوی میانمار و بودایی های تندرو عامل اصلی این آتش سوزی ها و جنایات علیه مسلمانان هستند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار