- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

دولت سابق امریکا مسئول آمدن داعش در عراق است

نوری المالکی

نوری المالکی معاون رییس‌جمهور عراق گفت که دولت سابق امریکا مسئول آمدن داعش است و دولت جدید هم می‌خواهد پیروزی‌ عراقی‌ها علیه داعش را به نام خود ثبت کند.

وی با بیان اینکه اگر نیروهای داوطلب مردمی نبودند، بغداد سقوط می‌کرد، گفت: متهم کردن نیروهای داوطلب مردمی به تروریزم غیر قابل قبول است.

المالکی بر مخالفت عراق با تاسیس پایگاه نظامی امریکا در الولید تاکید کرد.

نخست‌وزیر سابق عراق افزود: ما بیش از نیمی از تروریست‌های داعشی را به هلاکت رساندیم و الباقی فرار کرده‌اند.

وی در ادامه گفت: ما نمی‌‌خواهیم که در کنار ایران علیه کشورهای عربی و یا در کنار کشورهای عربی علیه ایران قرار بگیریم، ما می‌خواهیم که با ایران و کشورهای عربی دوست باشیم و به دنبال این هستیم که سرزمینمان را از وجود تروریزم و تندروی آزاد و مسایل داخلی خود را حل کنیم.

این مقامم عراقی با بیان اینکه استقلال اقلیم کردستان رؤیایی است که مسعود بارزانی رییس این اقلیم در سر می‌پروراند، گفت: هرگونه همه‌پرسی از این قبیل، مغایر با قانون اساسی و قانون عراقی‌ها است.

مالکی گفت: مسعود بارزانی رؤیای تشکیل دولت کردستان کلان در ترکیه، ایران و عراق را در سر می‌پروارند و برای رسیدن به این هدف تلاش می‌کند. کردستان از لحاظ قانونی نمی‌تواند از عراق جدا شود.

معاون رییس‌جمهور عراق گفت: کردها قبلا سرنوشت خود را تعین کرده و رای به جمهوری فدرال عراق داده‌اند و الان حق ندارند که دوباره سرنوشتشان را تعین کنند.

مالکی در ادامه افزود: بارزانی می‌داند که پیشمرگه‌ها هیچ نقشی در مبارزه با داعش نداشتند و اگر طیارات جنگی ایرانی، عراقی، و امریکایی نبودند، داعش اربیل را نیز به اشغال خود در می‌آورد.