افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 2 می , 2017 لینک کوتاه خبر :

دست درازیِ امریکا به مغز انسانها!

مغز انسان

به راپور پایگاه انترنتی ساینس آلرت، ارتش امریکا قصد دارد مغز انسان را هک کند!
هدف آنها از این پروژه، کمک به فراگیری سریعتر زبان دوم به منظور بهره برداری از ظرفیت های بیشتر نظامیان و جاسوسان عنوان شده است.

به راپور این پایگاه، سازمان پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی (DARPA) امریکا بودجه ای بیش از حدود 50ملیون دالر در اختیار هشت گروه تحقیقاتی قرار داده است تا بررسی کنند که چگونه تحریک الکتریکی سیستم عصبی می تواند به تسهیل فراگیری کمک کند.
هدف از این پروگرام چهار ساله که آموزش هدفمند انعطاف پذیری (TNT) نام دارد، شناسایی روش های بی خطر و مطلوب تحریک عصبی است که بتواند انعطاف پذیری سیناپتیکی (synaptic plasticity )- یعنی توانایی سیناپس ها برای تقویت کردن و یا تضعیف کردن- را فعال سازد و با انجام این کار ، یادگیری نحوه انجام کارهای جدید و به خاطر سپاری انها محقق شود.
محققان سازمان یاد شده امیدوارند که با اراdه پالس های الکتریکی به سیستم عصبی، بتوانند نحوه آزادسازی برخی مواد کیمیایی مهم را برای تنظیم ارتباطات عصبی در مغز که بر انعطاف پذیری سیناپتیکی تاثیر دارند، دریابند.
محققان هشت جمعی که در این پروگرام اشتراک دارند، با انجام یک سری آزمایش روی داوطلبان انسانی و نیز حیوانات، نحوه تاثیر اعصاب مختلف را بر چشم اندازهای فراگیری بررسی می کنند.
جمعی از محققان پوهنتون ایالتی آریزونا سرگرم بررسی نحوه تاثیرگذاری تحریک عصبی بر نظارت، شناسایی و مهارت های تیراندازی هستند و محققان پوهنتون جان هاپکینز این اثرات را بر فراگیری زبان بررسی می کنند.
محققان پوهنتون فلوریدا نیز نحوه تاثیرگذاری تحریک عصب واگ که مغز و روده را به هم متصل می کند، بر درک، تصمیم گیری و ناوبری فضایی انسان مطالعه خواهند کرد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار