افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 14 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

دستگیری ده ها تن در ترکیه در عملیات ضد تروریستی

ترکیه

به نقل از رویترز، والی استانبول روز گذشته در سخنانی تاکید کرد: پولیس ترکیه با انجام عملیات ضد تروریستی، حداقل 44 مظنون به همکاری در فعالیت های تروریستی را بازداشت کرده است. طراحان اصلی بم گذاری انتحاری سال گذشته در استانبول نیز از جمله بازداشت شدگان هستند.

بر اساس این راپور انفجار دو بم توسط عاملان انتحاری در 10 دیسِمبر گذشته در بیرون ورزشگاه فوتبال بشیکتاش در مرکز استانبول منجر به مرگ بیش از 44 نفر و زخمی شدن 155 نفر دیگر شد.

والی استانبول در جمع خبرنگاران تاکید کرد: یکی از مظنونانی که در عملیات پولیس بازداشت شده است، ماموریت شناسایی را قبل از بم گذاری های 2016 عیسوی در استانبول انجام داده و لحظاتی قبل از انفجار بم از محل حادثه گریخته است.

مظنون دیگر بازداشت شده کسی است که طراح اصلی حمله به یک بس پولیس در جولای 2016 عیسوی است که منجر به مرگ 11 نفر از جمله ملکیان و نیروهای پولیس شد و بیش از 36 نفر دیگر زخم برداشتند.

آژانس خبررسانی آناتولی نیز اعلام کرد: پولیس ترکیه تولیدکننده فلم درباره زنده گی رجب طیب اردوغان را بازداشت کرده است. پولیس ترکیه وی را به داشتن رابطه با فتح الله گولن متهم کرده است، منتقد جدی دولت ترکیه که بارها به دست داشتن در کودتای نظامی نافرجام سال گذشته متهم شده است.

علی آوکی یک روز پس از آن بازداشت شده است که فلم جدیدش موسوم به بیداری درباره کودتای نظامی سال گذشته ترکیه نشر شده است.

آژانس خبررسانی آناتولی افزود: آوکی به عضویت در سازمان تروریستی گولن متهم شده است. پولیس ترکیه وی را در خانه اش در استانبول بازداشت کرده است.

طی یک سال گذشته ترکیه بیش از 50 هزار نفر را بازداشت کرده و بیش از 150 هزار نفر دیگر را از کار برکنار یا تعلیق کرده است.

اقدامات دولت ترکیه در سرکوب منتقدان و معترضان به بهانه مقابله با کودتای سال گذشته، با انتقاد وسیع و گسترده گروه های حقوق بشر و برخی دولت های غربی روبرو شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار