افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 16 آوریل , 2018 لینک کوتاه خبر :

دستان پاکستان در جیب عربستان!

عربستان پاکستان

هم‌زمان با فرارسیدن انتخابات پاکستان و افزایش مشکلات حزب نواز که کار را برای آنان در انتخابات آتی بسیار سخت کرده است به نظر می‌رسد فریبی که آل سعود از ترمپ خورده است روشی ساده و آسان به سران اسلام آباد آموخته تا مصارف گزاف انتخابات را تامین کنند.

بر کسی پوشیده نیست که اینک آل سعود درگیر چند جبهه است و علیرغم ناتوانی‌های فراوان به لطف صرف مصارف ملیارد دالری هنوز شکست کامل را نپذیرفته است.

هر چند ادامه روند حضور این‌چنینی آل سعود در منطقه محال است و آنها ناچار به پذیرش شکست در جنگ‌های مستقیم و نیابتی خواهند شد، ولی روشی که ترمپ این تاجر موفق امریکایی به کار گرفت و به سادگی توانست ملیاردها دالر از آل سعود پول بگیرد راه روشنی را پیش روی سران اسلام آباد قرار داد.

به عبارت ساده‌تر، اینک جمله اگر او توانست پس چرا ما نتوانیم پیش روی پاکستانی‌ها است، معادله بسیار ساده است، حزب نواز شرایط بدی دارد و در آستانه انتخابات نمی‌تواند ملیاردها دالر هزینه کند و در انتخابات پاکستان پیروز شود.

از سوی دیگر یکی از وزنه‌های جنگ یمن هم حضور غیر مستقیم نیروهای پاکستانی و به خصوص پشتیبانی‌های آنان است که اگر قطع شود، اوضاع عربستان را بسیار بدتر خواهد کرد.
ولیعهد جوان و بی‌تجربه سعودی‌ها هم که عطش قدرت او را به سرحد جنون رسانده واهمه‌ای از حاتم بخشی‌های بی‌حد و سرحد ندارد، به همین دلیل کافی است کمی از بذل و بخششی را که برای امریکا داشت این بار برای پاکستانی‌ها داشته باشد تا هم بودیجه انتخاباتی حزب نواز فراهم شود و هم مدتی دیگر با رویای پیروزی در جبهه یمن خوش باشد.

سیاستمداران پاکستانی علیرغم بسیاری از مشکلاتی که گریبان آنها را گرفته است ولی دوشیدن گاوشیرده سعودی را به خوبی بلدند، و قطعا با اندکی رایزنی و احتمالا ترساندن حکام سعودی خواهند توانست به اهداف خود دست یابند.

البته این نکته بر سران سعودی پوشیده نیست که در میان احزاب کلان پاکستانی، حزب نواز بیشترین تکیه را بر آل سعود دارد و مجری بی‌چون و چرای خواسته‌های عربستان در پاکستان است.

اعزام هزاران نظامی به عربستان علیرغم مخالفت صریح پارلمان پاکستان و حتی صدور مجوز قوماندانی راحیل شریف بر ایتلاف سعودی توسط حکام حزب نواز صورت گرفت که خود نشان می‌دهد، حزب نواز حاضر است برای به دست آوردن پول سعودی‌ها از خط قرمزهای قانونی نیز به راحتی عبور کند.

حال که شاهد خاقان عباسی صدراعظم به همراه لوی درستیز و وزیر دفاع این کشور به عربستان سفر کرده‌اند باید منتظر ماند و دید که چه اندازه در جلب حمایت آل سعود برای شرکت پر قدرت در انتخابات آتی موفق عمل خواهند کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار