افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 4 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

درخواست های جدید تسلیحاتی فیلیپین از آمریكا

فیلیپن از آمریكا خواسته است تا نیروهای نظامی این كشور را با هواپیماها، كشتی های گشتی و سیستم های راداری تجهیز كند.

به نقل از شبكه خبر آسیا، ‘آلبرت دل رزاریو’ وزیر خارجه فیلیپین روز پنجشنبه گفت: این تجهیزات به كشورش در دستیابی به حداقل استانداردهای دفاعی مطمئن كمك خواهد كرد.

وی كه این اظهارات را در دیدار با مقامات آمریكایی در واشنگتن بیان می كرد، گفت: این تجهیزات به ما كمك خواهد كرد تا اشراف اطلاعاتی دریایی پیدا كنیم و از آنچه در اطرافمان اتفاق می افتد، مطلع شویم.

وزیر خارجه فیلیپین همچنین افزود: فیلیپین به این تجهیزات نیاز دارد تا هر گونه تهاجم به آبهای تحت حاكمیتش را رصد كند. وزیر خارجه فیلیپن تصریح كرد كه كشورش منتظر كمك های بین المللی در این زمینه است و با كشورهایی چون استرالیا، ژاپن و كره جنوبی نیز در زمینه امنیت دریایی، كمك های بشر دوستانه و مبارزه با بلایای طبیعی همكاری می كند.

اظهارات وزیر خارجه فیلیپین در شرایطی مطرح می شود كه مناقشه این كشور با چین بر سر مالكیت بر بخشی از دریای جنوب چین بار دیگر بالا گرفته است.

اختلافات مرزی چین و فیلیپین هر از چندی با بروز مناقشه های كوچكی در دریای جنوب چین و یا اظهارات تحریك كننده مقامات هر یك از دو طرف سرباز می كند. تنش اخیر بین دو كشور زمانی روی داد كه دو كشتی گشت ساحلی چینی مانع از عملیات ناو جنگی فیلیپینی برای دستگیری ماهیگیران چینی در آب های مورد مناقشه در دریای جنوب چین شدند.

فیلیپین مدعی بود این ماهیگیران به آبهای قلمروی این كشور وارد شده اند اما چین كه دریای جنوب چین را جزو قلمرو خود می داند با رد این ادعا و اولتیماتوم به فیلیپین نشان داد كه بر سر موضوع حق حاكمیت خود بر این آبها كاملا جدی است.

اگرچه دو طرف تلاش كردند تا مانع از بالاگرفتن بیشتر تنش شوند اما رویارویی اخیر یكی از مهمترین برخوردهای اخیر چین و فیلیپین بوده است كه می تواند آتش اختلافات دو كشور را شعله ور كند.

فیلیپین خواستار حمایت اعضای اتحادیه آ.سه.آن و دولت آمریكا از خود در این مناقشه است. سران آ.سه.آن نیز در نشست اخیر خود در كامبوج نسبت به گسترش اختلافات در خصوص دریای چین جنوبی ابراز نگرانی كرده و خواستار حل و فصل مسایل موجود با چین شده بودند. كشورهای عضو آ.سه.آن با توجه به روابط اقتصادی گسترده با چین همواره در اتخاذ موضع در این باره جانب احتیاط را رعایت كرده و تلاش كرده است تا برادر بزرگتر، چین را از خود نرنجانند.

دولت آمریكا نیز مناقشه دریای جنوب چین را بهانه ای برای حضور و مداخله بیشتر در منطقه شرق آسیا می داند اما چین با شدت با هرگونه مداخله خارجی در این مناقشه مخالف است و خواستار گفت و گوهای درون منطقه ای برای حل اختلافات درباره این دریاست.

فیلیپین كه به دنبال جلب حمایت نیروهای فرامنطقه ای از خود است، همواره تلاش كرده تا با نزدیكی به آمریكا و برگزاری مانورهای مشترك با این كشور قدرت چانه زنی خود را با چین افزایش دهد.

آمریكا به تازگی با دولت فیلیپین به توافقاتی دست یافته كه بر خلاف قانون اساسی فیلیپین بار دیگر پایگاه های خود را در این كشور مستقر كند و قراردادهای جدید خرید تسلیحات نیز بین دو كشور به امضاء رسیده است.

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار