افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 18 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

داغ ترين اخبار 2011 از ديدگاه آسوشيتدپرس

براساس نظرسنجي سالانه خبرگزاري آسوشيتدپرس، كشته شدن اسامه بن لادن طي حمله نيروهاي ويژه آمريكا در شهر ابيت‌آباد پاكستان به عنوان پربازديدكننده‌ ترين خبر سال انتخاب شده است.

پس از خبر كشته شدن اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده زلزله و سونامي ژاپن در جايگاه دومين خبر پربازديد كننده قرار گرفت.

مرگ بن لادن با كسب 128 راي از ميان 247 راي شركت كنندگان در نظرسنجي سالانه خبرگزاري آسوشيتدپرس در جايگاه نخست پر بازديدكننده‌ترين خبر قرار گرفت. زلزله ژاپن نيز با كسب 60 راي دوم شد. جايگاه سوم اين نظرسنجي نيز به اخبار مربوط به جنبش مردمي بهار عربي كه آفريقاي شمالي و خاورميانه را تحت تاثيرقرار داد، اختصاص يافت.

در همين حال بحران اقتصادي اتحاديه اروپا خبري بود كه جايگاه چهارم را در ميان اخبار پربازديد سال 2011 به خود اختصاص داد.

اخبار انتخابي سال جاري در مقايسه با سال گذشته تغييرات چشمگيري داشته است. سال گذشته جريان انتشار نفت در خليج مكزيك به عنوان پر بازديدكننده‌ترين خبر مطرح شد و برنامه‌هاي باراك اوباما، رئيس جمهوري آمريكا در خصوص بهداشت و درمان در اين كشور جايگاه دوم را كسب كرد. انتخابات ميان دوره‌اي آمريكا نيز در اين نظرسنجي خبرگزاري آسوشيتدپرس سوم شد.

10 خبر برتر سال 2011 به ترتيب چنين عنوان شده است:

1- كشته شدن اسامه بن لادن

اسامه بن لادن كه به عنوان اصلي‌ترين تروريست‌ تحت تعقيب به مدت حدود يك دهه مطرح بود و از ديدگاه بسياري طراح اصلي حملات يازدهم سپتامبر سال 2001 آمريكا در نظر گرفته مي‌شد در ماه مه توسط يك تيم كوچك نيروهاي ويژه آمريكايي در شهر ابيت آباد در نزديكي اسلام آباد كشته و جسدش ساعاتي بعد به دريا انداخته شد.

2- زلزله و سونامي در ژاپن

زلزله‌ 9 ريشتري شمال شرق ژاپن در ماه مارس و سونامي وحشتناك پس از آن آسيب‌هاي بسياري را موجب شد، طوري كه نزديك به 20 هزار تن به دنبال زلزله و سونامي در اين كشور كشته و يا ناپديد شدند. ميزان تخميني خسارت‌هاي وارده به ژاپن در اثر زلزله و سونامي حدود 2018 ميليارد دلار اعلام شده است. سونامي در ژاپن به بحران هسته‌اي وحشتناكي در اين كشور منجر شد. به دنبال از كار افتادن سيستم تهويه يك نيروگاه هسته‌اي در ژاپن امواج راديو اكتيو در منطقه منتشر شد و حدود100 هزار تن مناطق مسكوني مجاور نيروگاه فوكوشيما را تخليه كردند.

3- بهار عربي

بهار عربي با تظاهرات‌ها در تونس آغاز شد و ظرف مدت كوتاهي به فروپاشي حكومت زين العابدين بن علي، رئيس جمهوري سابق اين كشور منجر شد. بهار عربي با سرعت غيرقابل باوري در منطقه گسترش يافت و به بروز انقلاب در مصر انجاميد. در نتيجه اين انقلاب حسني مبارك، رهبر سابق مصر از سمت خود بركنار شد. پس از آن نوبت ليبي بود كه شاهد تاثيرپذيري از جريان بهار عربي باشد. در ليبي مردم در نهايت پس از درگيري‌هاي بسيار موفق شدند معمر قذافي، ديكتاتور سابق اين كشور را بركنار كنند. تاثيرات بهار عربي در كشورهايي نظير بحرين و يمن نيز قابل ملاحظه بود و مردم معترض در اين كشورها دست به تظاهرات‌هاي گسترده‌اي عليه دولت‌هاي منفعت طلب اين كشورها زدند.

4-بحران مالي و اقتصادي اتحاديه اروپا

اتحاديه اروپا با يك بحران مالي بسيار جدي مواجه شد، در يونان تدابير رياضتي منجر به اعتصاب، اعتراض و شورش‌هاي بسياري شد و در همين حال اوضاع بحراني اقتصادي در ايتاليا باعث شد سيلويو برلوسكني، نخست وزير اين كشور از سمتش كناره گيري كنند. فرانسه و آلمان نيز براي رهايي از بحران اقتصادي اتحاديه اروپا تلاش‌هاي بسياري به عمل آوردند و در هيمن حال انگليس خواستار اعمال تغييرات در رويكرد اقتصادي و پولي اتحاديه اروپا شد.

5- بحران اقتصادي در آمريكا

اوضاع اقتصادي آمريكا دچار مشكلات و بحران جدي شد به طوري كه نرخ بيكاري در اين كشور به بالاترين حد خود رسيد و بيكاري و عدم ثبات بازارها در آمريكا باعث شد موجي از نارضايتي در ميان مردم اين كشور به راه بيفتد.

6- رسوايي اخلاقي در پن استيت

يكي ديگر از اخبار پر بازديد سال 2011 رسوايي اخلاقي در دانشگاه پن استيت بود. جري ساندوسكي، يكي از دستياران جو پاترلو، مربي سابق فوتبال اين دانشگاه به تجاوز به 10 پسر متهم شد.

7- بروز اختلاف مالي در كنگره آمريكا

اختلافات حزبي در كنگره آمريكا به اختلاف نظرهايي در مسايل مالي منجر شد. اين اختلاف‌ها بر سر سقف بدهي‌هاي آمريكا بود و به تنزل رتبه مالي اين كشور انجاميد. جمهوري‌خواهان در مجلس نمايندگان آمريكا طرح خود را براي کاهش کسري بودجه کلان و افزايش سطح استقراض دولت فدرال تصويب کردند، اما اين مصوبه با مخالفت باراک اوباما و اکثريت دموکرات در مجلس سنا مواجه شد.

8- فروپاشي حكومت قذافي در ليبي

معمر قذافي، ديكتاتور سابق ليبي پس از 42 سال حضور در راس قدرت در اين كشور و سابقه حكومتي خشونت بار در نهايت توسط مردم اين كشور از حكومت بركنار شد. تظاهركنندگان ضد دولتي به دنبال هشت ماه درگيري دراين كشور با نيروهاي دولتي با حمايت سازمان پيمان آتلانتيك شمالي (ناتو) موفق شدند رژيم قذافي را از ميان بردارند و قذافي در نهايت در روستايي كه به دنيا آمده بود دستگير و كشته شد.

9- جنبش تسخير وال استريت

اين جنبش در هفدهم سپتامبر به دنبال اعتراض‌هاي گسترده در نيويورك در نزديكي منطقه اقتصادي وال استريت آغاز شد و طي مدت چند هفته به شهرهاي ديگر آمريكا و حتي به كشورهاي ديگر نيز كشيده شد. اين جنبش خود را به عنوان حركتي بدون رهبر و به علت تقاضاهاي مردمي مطرح كرد. با آغاز فصل زمستان پليس محلي توانست بسياري از تظاهرات‌هاي مربوط به جنبش وال استريت را مجبور به عقب نشيني كند.

10- ترور گابريل گيفوردس

عضو دموكرات مجلس نمايندگان آمريكا در حمله يك فرد مسلح در منطقه تاكسون در ايالت آريزوناي آمريكا بر اثر اصابت گلوله به سرش زخمي شد و در شرايط بحراني قرار گرفت. شش تن ديگر از جمله يك قاضي فدرال و يك كودك 9 ساله در اين تيراندازي كشته شدند. گيفوردس 40 ساله اولين زن يهودي است كه از آريزونا در سال 2006 وارد كنگره شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار