افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 7 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

داستان ناگفته‌هایی از تبار آفریقایی اوباما در بیروت منتشر شد

‘خاندان اوباما، داستان ناگفته‌ای از خاندانی آفریقایی’، ‘در مسیر تند باد انقلاب’، ‘جهل مقدس، زمان دین بی‌فرهنگ’، ‘جدال شرق گرایی و جهانی شدن’ و نهایتا ‘روابط چین و اسرائیل’ از مهمترین تازه های نشر در لبنان به شمار می آید.

با توجه به اهمیت كتاب های منتشر شده در لبنان به ویژه موضوع های مرتبط با ایران و مسایل اسلامی، تازه های نشر در این كشور با همكاری رایزنی فرهنگی كشورمان در لبنان به شرح زیر معرفی می شود:

** خاندان اوباما، داستان ناگفته‌ای از خاندانی آفریقایی

به تازگی از سوی ‘شركة المطبوعات للتوزیع و النشر’ ترجمه عربی كتاب روزنامه نگار معروف آمریكایی؛ پیتر فیرستبروك با عنوان ‘خاندان اوباما، داستان ناگفته‌ای از خاندانی آفریقایی’ منتشرشد.

این اثر از ریشه‌های آفریقایی – اسلامی خانواده ‘باراك حسین اوباما ‘ رییس جمهور كنونی آمریكا و چگونگی مهاجرت خانواده وی از كنیا به ایالات متحده آمریكا سخن می راند. همچنین درباره رخدادها و ماجراهای منتشر نشده‌ای كه نقش بسیار مؤثری در تكوین شخصیت وی در جوانی داشت قلم زنی می كند.

** توهم صلح داخلی، آشفتگی‌های مرزی میان گذشته و حال

این كتاب به تازگی از سوی ‘شركة المطبوعات للتوزیع و النشر’ در بیروت منتشر شده كه از جامعه سیاسی لبنان و توهم صلح داخلی سخن می راند.

چالشی را كه مؤلف در اثر خود بدان می پردازد از طریق طرح این سؤال است كه ‘آیا یادمان‌های گروهی و فردی خویش را به فراموشی سپرده‌ایم تا بتوانیم به راهمان ادامه دهیم؟’ .

مؤلف در كتاب خود تلاش می كند كه به این سؤال چالش برانگیز پاسخ گوید. این مسأله به بخشی پر اهمیت از حیات لبنانی‌ها پس از پایان جنگ داخلی 1990 پاسخ می گوید. نویسنده در تمامی شاهراه‌های صلح داخلی به تفحص می پردازد كه همواره با چالش افراط مورد تهدید قرار می گیرند. پس از آن به مفهوم دولت از دیدگاه‌های مختلف، ولی متناظر با یكدیگر به این مسأله نگاهی می افكند.

** در مسیر تند باد انقلاب

این كتاب كه به تازگی به قلم وزیر پیشین؛ دكتر الفضل شلق و با عنوان ‘در مسیر تند باد انقلاب’ از چاپ خارج گشته است، از تحولات و دگرگونی‌هایی كه با بهار عربی از ابتدای سال 2011 میلادی تا پایان آن همراه گشته است سخن می‌راند.

این گفتارها بیشتر همانند خاطرات روزانه‌ای است كه به صورت هفتگی منتشر می شود.

نویسنده در بسیاری از خلاصه‌های مقالاتش در این كتاب این پرسش را طرح می نماید كه: آیا این انقلاب‌ها در كشورهای عربی بر اثر عوامل داخلی، سیاسی و اجتماعی و یا در اثر رویكردها و توطئه‌ها صورت پذیرفته است؟

در پاسخ به این سؤال؛ نویسنده تلاش می كند تا وضع هر یك از كشورهای عرب را به صورت جداگانه تحلیل كند، زیرا كه هر كدام از آن‌ها خصوصیت‌های منحصر به خود دارد كه ضرورتا باید نسبت به درك و فهم آن‌ها اقدام شود.

** جهل مقدس، زمان یك دین بی فرهنگ

اخیرا انتشارات دار الساقی كتاب ‘فرانسیس اولیویه روا ‘پژوهشگر فرانسوی با عنوان ‘ جهل مقدس،زمان دین بی فرهنگ’ را منتشر كرد.

این كتاب به پدیده منحرف شدن بسیاری از مردم از دین خود و گرایش به ادیان دیگر می پردازد و قابل توجه است كه مذهب پروتستان با گرایش های مختلف خود از بیشترین میزان انتشار در جهان برخوردار است؛ این درحالی است كه به قول نویسنده ، مذهب كاتولیك از فقدان جنبش و تحرك در رنج است.

‘ روا’ عواملی را كه باعث شده تا به ادعای وی بسیاری از مسلمانان در غرب به سمت مسیحیت گرایش پیدا كنند، توضیح می دهد؛ همچنین در مقابل عواملی كه باعث شده تا جنبش های اسلامی تندرو و سلفی ، بسیاری از جوانان اروپایی را به سوی اسلام جذب كنند، بیان می كند.

** جدال شرق گرایی و جهانی شدن – موضع همسان اسلام

این كتاب كه به تازگی از سوی ‘دار الفارابی’ بیروت منتشر شده، تلاشی است جدید با هدف رصد حقایق شرق گرایی و مواضع آن نسبت به اسلام ومسلمین، خصوصا در مرحله جهانی شدن جوامع.

این اثر شامل شش فصل به ترتیب، بازدارنده های روشمندی شرق گرایی، انگیزه های جهانی شدن و رویكردهایش، آثار رویارویی بنیان های شرق گرایی با متغیرهای جهانی شدن، شرق گرایی هویت ملتی بحران زده، ایدئولوژی شرق گرایی، رویكردهای امپریالیستی به سوی غرب است

 

** روابط چین واسرائیل – محاسبات یخ زده

به تازگی از سوی ‘دار الفارابی’ بیروت كتابی از محمد خیر الوادی، پژوهشگر، با عنوان ‘روابط چین و اسرائیل – محاسبات یخ زده’ چاپ و منتشر شده است.

این اثر به روابط میان رژیم صهیونیستی و چین، با پرتو افكنی بر تاریخچه آن می پردازد، ضمن آن كه از نقش حقیقی ای كه صهیونیست ها در دو قرن نوزدهم و بیستم در چین ایفا كرده اند نیز پرده برداری می نماید.

این كتاب، همچنین به انگیزه هایی كه پكن را وادار ساخته تا به اسرائیل نزدیك تر شود، علاوه بر اهدافی كه رژیم صهیونیستی بر اثر این روابط در پی آنها است، مورد تحلیل قرار می دهد.

این اثر علاوه بر آنچه گفته شد، پیوست ها و اسناد مربوط به مؤسسه های نظامی ای كه عملا با چین همكاری كرده اند و یهودیان هنك كنگ و توافق نامه های میان دو طرف را نیز شامل می شود.

** ابو نصر فارابی – دستاوردهای اقناع كننده در برخی آثار وی

به تازگی ‘دار الفارابی’ كتابی با عنوان ‘ابو نصر فارابی – دستاوردهای اقناع كننده در برخی آثار وی’ را منتشر ساخته است. این اثر پژوهشی است در رابطه با رساله منتشر نشده این فیلسوف بزرگ مسلمان كه به همراه شرح و تفسیر های دكتر عماد نبیل بر آن منتشر شده است.

این كتاب به مهمترین و برجسته ترین نظریاتی كه فارابی در زمینه های فلسفه ی سیاسی، خصوصا در زمینه ی دولت – جامعه و رهبری در اثر مشهورش ‘آراء اهل المدینة الفاضلة’ارائه نموده پرداخته است.

نویسنده و پژوهشگر بر این نكته تاكید می ورزد كه فارابی حقیقتا اولین و برجسته ترین فیلسوف در میان همگنانش بود.

وی تلاش می كند تا به این سؤال پاسخی در خور ارائه كند كه ‘فارابی تا چه حد در ساختار مكتبی به نام خود و تحت عنوان ‘معلم ثانی’ موفق بوده است؟’ .

** البوطی و ندای جهاد و اسلام سیاسی

به تازگی از سوی ‘مركز الحضارة لتنمیة الفكر الاسلامی’ كتابی به قلم مشترك هشام علیوان و فادی الغوش با عنوان ‘البوطی و ندای جهاد و اسلام سیاسی’ منتشر گشته است.

این اثر به آرا و نظریات دكتر شیخ محمد سعید رمضان البوطی می پردازد كه یكی از برجسته‌ترین اندیشمندان و داعیان سوریه در مسایل سیاسی جاری كه به فقه و دین وسیاست و چون و چراهای تمدن عصر می پردازد.

نویسندگان با توجه به اینكه شیخ البوطی، علیرغم وابستگی‌اش به فقه سنتی، توانمندی پاسخگویی به سؤالات متنوع و چالش برانگیز عصر حاضر، مخصوصا موارد مرتبط با دین و مدرنیته و دگرگونی‌هایی كه دامنگیر مسایل دینی در عصر روشنفكری و دهكده‌ی جهانی شده را دارد؛ به تبیین دیدگاه‌های وی پرداخته‌اند.

این كتاب شامل چهار فصل می باشد، كه به گزیده‌ای از شرح حال شیخ البوطی؛ تولد، رشد و محیط زندگی او؛ دیدگاه‌های كلی فكری و آرای وی پرداخته است. در پایان به انتقادها و نظریاتی كه در برابر اندیشه‌های وی منتشر گشته‌اند، می پردازد.

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار