- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

خواهر البغدادی به زودی اعدام می شود

طناب اعدام [1]

محکمه کیفری مرکزی عراق حکم اعدام خواهر البغدادی را صادر کرد.

محکمه کیفری مرکزی عراق روز گذشته، حکم اعدام خواهر ابوعمر البغدادی سرکرده القاعده در عراق را به دلیل داشتن دوسیه تروریستی صادر کرد.

عبدالستار بیرقدار سخنگوی رسمی شورای عالی قضاوت در عراق طی اعلامیه ای که نسخه‌ای از آن در پایگاه خبری السومریة نیوز نشر شد، اعلام کرد: محکمه کیفری مرکزی عراق، خواهر ابوعمر البغدادی را که اعضای گروه‌های تروریستی فعال در این کشور بود، به اعدام محکوم کرد.

وی افزود: این زن متهم به حمایت لجستیک از گروه‌های تروریستی در عراق و پشتیبانی از آنها برای انجام حملات تروریستی در کشور است و پول زیادی نیز میان تروریست‌ها توزیع کرده است. همسر او نیز یکی از سرکرده‌های القاعده است که پیش از این به اعدام محکوم شده بود.

دستگاه قضایی عراق در 6 دیسِمبر 2017، اعترافات خواهر البغدادی و توضیحات او درباره نحوه شکل‌گیری القاعده در عراق و صعود آن تا فروپاشی را دریافت کرده بود.

بسیاری معتقدند که زمان تاسیس داعش به دوره ابومصعب الزرقاوی موسس گروه تروریستی موسوم به جماعت توحید و جهاد باز می‌گردد که برای مقابله با نیروهای امریکایی که در سال 2003 عراق را اشغال کردند، تشکیل شد.

در پی حوادث عراق و سوریه، این سازمان توانست خود را ارتقاء دهد و دامنه فعالیتهایش را بیشتر کند.

در سال 2003، الزرقاوی اعلام کرد که مجلس شورای مجاهدین را با هدف متحد کردن گرده گروه‌های سنی مسلح در عراق تشکیل داده است اما در همین سال از سوی نیروهای امریکایی کشته شد و ابوعمر البغدادی جای او را گرفت و نام این مجلس را به دولت عراق اسلامی تغییر داد و به مقابله با گروه‌های مسلح سنی که حاضر به بیعت با او نبودند، پرداخت و همین امر به تضعیف این گروه منجر شد اما وی در عین حال از نیروهای پولیس و اردوی ملی عراق انتقام‌جویی کرد و مجموعه حملات انتحاری و تروریستی در بازارها و مناطق مختلف پررفت و آمد در عراق را هدایت کرد.

در سال 2010 در پی اعلام امریکا مبنی بر کشته شدن ابوعمر البغدادی، ابوبکر البغدادی جانشین او شد و در سال 2013، گروه تروریستی موسوم به دولت اسلامی در عراق و شام به داعش معروف شده، را تاسیس کرد.

در سال 2010 در پی اعلام امریکا مبنی بر کشته شدن ابوعمر البغدادی، ابوبکر البغدادی جانشین او شد و در سال 2013، گروه تروریستی موسوم به دولت اسلامی در عراق و شام به داعش معروف شده، را تاسیس کرد.