افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 28 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

خاورمیانه و آفریقا در انتظار تغییرات استراتزیک: سقوط دست نشانده‌ها، رای به اسلام‌گرایان

در آخرین مورد بسیاری از مصری های برای نخستین بار توانستند در انتخابات شرکت کنند. شور و نشاط مردم مصر در نخستین انتخابات بدون فرعون آنقدر زیاد بود که به گفته یکی از اعضای شورای نظامی مصر حتی “میزان مشارکت در انتخابات پارلمانی مصر به ۸۰ درصد خواهد رسید.”

دنبال حضور باشکوه مصری ها در انتخابات پارلمان، منابع خبری مختلف از پیشتازی اخوان المسلمین مصر در شمارش آراء انتخابات پارلمانی این کشور خبر داده اند. ” محمود غزلان”،‌ سخنگوی رسمی جماعت اخوان المسلمون هم اعلام کرده است: مطمئن هستیم که ۳۵ تا ۴۰ درصد آرا را به خود اختصاص خواهیم داد.

شائول موفاز، رئیس کمیسیون امنیت خارجی پارلمان رژیم صهیونیستی، ۲ روز پیش با ابراز ناامیدی از نتیجه انتخابات مصر گفته بود: باید برای پیروزی اسلامگرایان در مصر پس از انتخابات پارلمانی این کشور آماده باشیم.

گيورا آيلند، رئيس سابق شوراي امنيت ملي اسرائيل هم گفته است: روي آوردن جامعه مصر به سمت حكومت اسلامي مطابق اوصاف فوق همانند وضعيتي خواهد بود كه ۳۰ سال پيش در ايران اتفاق افتاد.

تونس

اقبال مردم به اسلام گراها حدود ۲ ماه پیش تر و از تونس آغاز شده است. در نخستین انتخابات پارلمانی تونس پس از پیروزی انقلاب ۱۴ ژانویه و سرنگونی دیکتاتوری وابسته به غرب (زین العابدین بن علی)، ۹۰ درصد مردم پای صندوق های رای آمدند و اسم نماینده های اسلام گرا را بر روی برگه های رای خود نوشتند.

در این انتخابات که برای تعیین نامزدهای مجلس ملی موسان برگزار شد حزب اسلامگرای «النهضه» موفق شد از مجموع ۲۱۷ کرسی مجلس موسان ۸۹ کرسی و به عبارتی، ۴۱/۴۷ درصد آرا را به خود اختصاص دهد.

دست اندرکاران سیاسی تونس به غلط همانند بسیاری از دولتمردان غربی بر این باور بودند که در این انتخابات، اسلامگرایان در بهترین حالت حداکثر یک چهارم کرسی های مجلس موسسان را به دست آورند و هیچ گروهی به طور مطلق توانایی پیروزی کامل را داشته باشد.

پس از این انتخابات بود که صحبی بن عیسی العتیق، دبیر اجرایی حزب النهضه تونس به ایران آمد و گفت: ملت تونس با الهام‌گیری از انقلاب اسلامی ایران و به فضل و برکت خداوند از تاریکی‌های زندان استبداد نجات پیدا کرد.

مغرب

به دنبال تونس، مردم مغرب هم در انتخابات پارلمانی هفته گذشته ۱۰۷ کرسی از ۳۹۵ کرسی پارلمان را به حزب اسلام گرای “عدالت و توسعه” دادند تا این حزب برای اولین بار ریاست دولتی ائتلافی را برعهده بگیرد. حزب عدالت و توسعه به رهبری ” عبد‌الإله بن کران” یکی از ۳۱حزبی بود که در این انتخابات شرکت کرد.

تحلیلگران سیاسی تکیه بر مذهب، توجه به مناطق فقیر و دور افتاده، بیداری اسلامی و برگزاری انتخابات در فضایی آزاد را از جمله عوامل پیروزی اسلام‌‌گرایان در انتخابات پارلمانی مغرب توصیف کردند.

به اعتقاد آنان پیروزی جنبش اسلام‌گرای النهضه در تونس و به قدرت رسیدن اسلام‌گرایان در مغرب و استیلای احزاب اسلام‌گرا بر عرصه سیاسی مصر حکایت از این دارد که باید در انتظار تغییر نقشه جهان عرب به سود اسلام‌گرایانی بود که بر آن حاکم خواهند شد.

همه این رویدادها در شرایطی اتفاق می افتد که مسلمانان یمن و بحرین بویژه مخالفان رژیم عبدالله صالح نیز انقلاب خود را تا مراحل امیدوار کننده ای پیش برده اند و خیزش شیعیان عربستان هم در حال گسترده شدن است؛ انقلاب هایی که اگر به سرانجام مطلوب برسد پیامدهای آن نه ملی و منطقه ای که جهانی خواهد بود و آرزوی دیرینه مسلمانان و جایگاه شایسته و مستقل امت اسلام را احیا خواهد کرد.

جهان نیوز

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار