افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 3 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

حملات هواپیماھای جاسوسی آمریكا باعث سردی روابط واشنگتن و پاكستان شد

شروع حملات مجدد موشكی ھواپیماھای جاسوسی بدون سرنشین آمریكا به مناطق قبایلی پاكستان، روابط غیر شفاف و سرد اسلام آباد – واشنگتن را متزلزل كردہ است.

در اشكال مختلف می توان شكست مذاكرات دو جانبه بین ایالات متحدہ آمریكا و پاكستان در سطوح مختلف مشاھدہ كرد.

ادامه حملات موشكی ھواپیماھای بدون سرنشین آمریكایی به مناطق قبایلی نه تنھا احساسات ضد آمریكایی را در پاكستان افزایش دادہ، بلكه دولت و مردم پاكستان معتقدند: اینگونه حملات علیه حاكمیت و تمامیت ارضی كشورشان است.

بسیاری از گروهها, احزاب سیاسی و مذهبی , مقامات دولتی، نمایندگان ، كارشناسان و تحلیلگران سیاسی معتقدند كه روابط اسلام آباد – واشنگتن تا زمانی كه آمریكا به تمامیت ارضی و حاكمیت ملی پاكستان احترام نگذارد سرد خواهد بود.

آنان تاكید كردند، اگر اسلام آباد سیاست مستقلی در برابر خواسته های غیر شفاف و دخالت های بی مورد آمریكا اعمال نكند در سراشیبی سقوط قرار خواهد گرفت.

تازہ ترین حمله موشكی هواپیماهای جاسوسی آمریكا به منطقه قبیله ای وزیرستان شمالی در شمال غربی پاكستان دست كم جان سه نفر را گرفت، كه این اقدام نشان می دھد، آمریكایی ھا تحت ھیچ شرایطی حاضر به رفع نگرانی ھای دولت پاكستان از حملات پھپادھای جاسوسی نیست.

حمله روز یكشنبه پهپادهای آمریكایی اولین حمله طی دو ماه گذشته به وزیرستان شمالی بود, آخرین حمله پهپادها در پایان ماه مارس (دهه سوم اسفند) باعث كشته شدن چهار نفر از مردم بی گناه پاكستانی شد .

این حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریكایی پس از درخواست توقف فوری حملات موشكی آمریكا به خاك پاكستان توسط رییس جمهوری، مقامات و نمایندگان پارلمان ملی این كشور است.

وزارت امور خارجه پاكستان در پی ادامه حملات پهپادهای جاسوسی آمریكا به خاك این كشور، دیپلمات ارشد سفارت آمریكا در اسلام آباد را احضار كرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه پاكستان در بیانیه ای دوشنبه شب گذشته اعلام كرد: ‘جاناتان پرات’ مقام ارشد سیاسی و دیپلمات بلند پایه آمریكایی از سوی سهیل خان مدیر كل وزارت امور خارجه پاكستان احضار و مراتب اعتراض دولت اسلام آباد نسبت به این حمله موشكی از سوی پهپادهای آمریكایی به وی ابلاغ شد.

در همین حال ژنرال اشفاق پرویز كیانی فرمانده ارتش پاكستان نیز روز گذشته در جمع فرماندهان ارشد نظامی گفت: تلاش برخی عناصر و كشورهای خارجی , پاكستان را با بحران روانی تحت فشار قرار داده كه در نهایت نمایندگان مردم مجبور به بررسی و بازبینی روابط با برخی از این كشورها (آمریكا و نیزسازمان پیمان آتلانتیك شمالی -ناتو ) شدند.

پارلمان ملی پاكستان با تعیین دستور العملهایی, روابط مجدد با آمریكا و نیروهای خارجی را پس از عملیات بالگرد نیروهای ناتو در اواخر پاییز سال گذشته به پست مرزی سلاله كه منجر به كشته شدن 24 نظامی پاكستانی شد, برای دولت تبیین كرد.

از سوی دیگر بر اساس اعلام منابع آمریكایی مبنی بر كناره گیری پاكستان از همكاریهای مشترك با جمهوری اسلامی ایران منابع خبری محلی پاكستان روز گذشته (سه شنبه) به نقل از وزیر امورخارجه این كشور نوشتندكه دولت پاكستان همكاریهای مشترك خود با ایران را ادامه می دهد و در این زمینه ھیچ نوع فشار آمریكا را نمی پذیرد.

روزنامه اردو زبان ‘نوای وقت’ چاپ لاھور نوشت:’حنا ربانی كھر’ وزیر امورخارجه دولت پاكستان در جمع دانشجویان دانشگاہ مدیریت علوم لاھور (LUMS) خاطر نشان كرد كه پاكستان به ھیچ عنوان , فشارها بر طرح مشترك انتقال گاز ایران به كشورش را نمی پذیرد و به ھر قیمتی شده این پروژہ عظیم مشترك با ایران را اجرایی و تكمیل می كند.

وی تصریح كرد: اسلام آباد هرگز فشار دولت آمریكا را علیه این طرح نمی پذیرد.

همچنین روزنامه اردو زبان’اكسپرس’چاپ اسلام آباد با اشارہ به سخنان وزیر امورخارجه پاكستان،نوشت: تكمیل طرح انتقال گاز ایران به پاكستان،در راستای منافع اسلام آباد است.

حنا ربانی كھر با بیان اینكه پاكستان می خواھد درجامعه جھانی, با سیاست های مستقل عمل كند،افزود: ما به ھر قیمتی ,طرح انتقال گاز از ایران را تكمیل خواھیم كرد.

وی ھمچنین با انتقاد شدید از حملات مجدد ھواپیماھای بدون سرنشین آمریكایی به مناطق قبایلی پاكستان،گفت: حملات پھپادھای جاسوسی آمریكا،بدون شك روابط دوجانبه اسلام آباد – واشنگتن را تحت تاثیر قرار می دھد.

گفتنی است، دولت پاكستان و ایالات متحدہ آمریكا ھفته گذشته مذاكرات و گفت وگوھای رسمی خود را با برگزاری نشست سه جانبه دیپلماتهای ارشد پاكستان و افغانستان و ‘مارك گروسمن’ نمایندہ ویژہ واشنگتن در امور افغانستان و پاكستان در اسلام آباد برگزار كرد.

این نشست تقریبا پس از پنج ماہ بن بست به دلیل حمله بالگردھای ناتو به پست مرزی سلاله پاكستان در پاییز سال گذشته انجام شد.

اما گفت وگو های پنج ماه گذشته , ھیچ خروجی مثبتی نداشت بعلاوه اینكه رسانه ھای پاكستان و آمریكا عنوان كردند: مذاكرہ انجام شدہ نتوانست به رفع فضای بی اعتمادی بین دو كشور كمك كند.

گزارش ھایی نیز در منابع خبری پاكستان به نقل از مقامات این كشور حاكی از خودداری دولت اسلام آباد از شركت در نشست آینده سازمان پیمان آتلانتیك شمالی (ناتو) در شیكاگو و تاخیر در تصمیم این كشور در بازگشایی مسیر انتقال محموله های ناتو از خاك پاكستان، است.

بیانیه صادر شدہ اخیر وزارت امور خارجه پاكستان نیز, تازہ ترین حمله موشكی پھپادھای آمریكا به منطقه قبیله ای پاكستان را به شدت محكوم ساخت.

بر این اساس، پاكستان چنین حملاتی را بر خلاف قوانین و ھنجارھای بین المللی دانسته و اعلام كرد: موضوع حمله موشكی پھپادھای آمریكا از طریق كانال ھای دیپلماتیك بین مقامات اسلام آباد – واشنگتن مطرح خواھد شد.

‘آصف علی زرداری’ رییس جمهوری پاكستان نیز در دیدار خود با ‘مارك گروسمن’ نماینده ویژه آمریكا، ضمن مخالفت با حملات پهپادهای آمریكایی به مناطق قبایلی كشورش تاكید كرد: این حملات با استدلال مبارزه مشترك با تروریسم جز جریحه دار كردن احساسات عمومی و كشته شدن بیگناهان نتیجه ای ندارد.

نمایندہ ویژہ دولت آمریكا نیز نشست ھای جداگانه ای با مقامات عالی رتبه دولت پاكستان از جمله نخست وزیر و فرماندہ ارتش این كشور برگزار كرد و در بارہ مسائل مربوط به روابط دوجانبه با تمركز بر توصیه ھای تصویب شدہ از سوی پارلمان ملی پاكستان در زمینه بازبینی در تعیین نوع روابط مجدد اسلام آباد – واشنگتن , بحث و گفت وگو انجام داد.

بر اساس گزارش ھای منتشر شدہ از سوی رسانه ھای محلی , گفت وگوھای اخیر مقامات اسلام آباد – واشنگتن در زمینه درخواست پاكستان از آمریكا برای عذرخواھی رسمی این دولت در قبال حمله به پست مرزی سلاله پاكستان، از سوی مقامات غربی رد شدہ است.

ایالات متحدہ آمریكا از عذرخواھی رسمی از پاكستان در قبال این حمله خودداری كردہ در حالی كه این موضوع مشاركت خطرناك اسلام آباد – واشنگتن در جنگ علیه تروریسم را تحت تاثیر گذاشت تا جایی كه پاكستان در اقدامی تلافی جویانه مسیر تردد خودروھای سازمان پیمان آتلانتیك شمالی ﴿ناتو﴾ در كشورش را مسدود كرد.

در حركت مشابه ای، دولت آمریكا نیز تصمیم به لغو 100 پروژه عمرانی , اقتصادی و فرهنگی كه توسط آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده (USAID) در حال انجام بود، گرفت.

آژانس توسعه بین المللی آمریكا اعلام كردہ بود كه تا سال 2013 تعداد پروژه‌های خود در پاكستان را از 150 به 50 پروژه كاهش می‌دهد.

این سازمان در زمان حاضر كمك‌های خود را در پنج بخش اصلی انرژی، رشد اقتصادی، ایجاد ثبات، آموزش و بهداشت متمركز كرده و قصد دارد برای اجرای برخی پروژه‌های خود از همكاری بخش خصوصی و دولتی پاكستان استفاده كند.

لرزش های دیگری در روابط سرد و رو به افول دو كشور وجود دارد , از جمله اینكه در تاریخ 25 آوریل ﴿ششم ادیبھشت﴾ نیز جنگندہ ھای نیروی ھوایی پاكستان پس از دریافت اطلاعاتی مبنی بر پرواز بدون مجوز یك فروند ھواپیمای باری خارجی با محموله تجھیزات نظامی بر فراز آسمان پاكستان، این ھواپیما را مجبور به فرود در فرودگاہ كراچی كردند.

این ھواپیما از پایگاہ نظامی بگرام تحت كنترل نظامیان آمریكا در افغانستان به سمت امارات متحدہ عربی در حال پرواز بود.

بر اساس گزارش منابع محلی در پاكستان، سازمان نیروھای پیمان آتلانتیك شمالی ﴿ناتو﴾ از این ھواپیما برای حمل تجھیزات نظامی خود استفاده می كردہ و ھمچنین برای استفادہ از آسمان پاكستان ھیچ مجوزی در اختیار نداشت.

از سوی دیگر ‘حنا ربانی كھر’ وزیر امور خارجه پاكستان اخیرا در مصاحبه با رسانه ھای غربی خاطر نشان كرد: پاكستان بدون شك حملات ھواپیماھای بدون سرنشین آمریكایی به مناطق قبایلی كشورش را غیر قابل قبول دانسته و از واشنگتن خواستار توقف این حملات است، ولی دولت آمریكا حاضر به استماع این موضوع نیست.

وی تاكید كرد: موضع ما در زمینه حملات پھپادھای جاسوسی آمریكا شفاف است، ما خواھان توقف كامل این حملات ھستیم.

شری رحمان سفیر پاكستان در آمریكا نیز روابط دوجانبه كشورش با واشنگتن را غیر معمول عنوان كرد.

وی گفت: تنش ھای موجود در روابط آمریكا و پاكستان ھیچ گاہ به این نحو نبود.

سفیر اسلام آباد در واشنگتن خاطر نشان كرد: پاكستان خواستار روابط دوستانه با ایالات متحدہ آمریكا است، اما این تعاملات باید بر اساس احترام متقابل در زمینه ھای منافع و ارزشھای متقابل و مشترك باشد.

بسیاری از گروه ها و احزاب مذهبی و سیاسی در این كشور نیز تمامی وعده های آمریكا را دروغین می شمارند كه معتقدند همكاری دو كشور در مبارزه با تروریسم تنها منافع آمریكا در منطقه را دنبال می كند و این امر بر خلاف قوانین و مقررات پاكستان و برضد منافع ملی این كشور است.

به گفته ‘حافظ محمد سعید’ رییس گروہ مذھبی جماعت الدعوہ پاكستان, آمریكا ھرگز بدنبال عذرخواھی از پاكستان در قبال حمله بالگردھای ناتو نیست.

وی روز یكشنبه گذشته در تظاھرات شھر حیدرآباد پاكستان افزود: مذاكرات اخیر واشنگتن – اسلام آباد كاملا شكست خوردہ و آمریكایی ھا نمی خواھند به حملات ھواپیماھای جاسوسی خود در مناطق قبایلی پاكستان پایان دھند.

حافظ سعید كه از مخالفان سرسخت از سرگیری مجدد تردد خودروھای ناتو در خاك پاكستان است، تصریح كرد: ھیچ توافقی بین آمریكا و پاكستان در خصوص توقف حملات پھپادھای جاسوسی واشنگتن انجام نشدہ است.

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار