افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 19 ژانویه , 2018 لینک کوتاه خبر :

ترمپ از اقدامات ضد حقوق بشری عربستان حمایت کرد!

نقض حقوق بشر عربستان

به گزارش افغان تلکس به نقل از یک روزنامه انگلیسی، رییس جمهور امریکا از اقدامات ضد حقوق بشری ولیعهد عربستان حمایت کرد.
روزنامه انگلیسی دیلی میل در راپوری اختصاصی به نقل از یک منبع آگاه نوشت که محمد بن سلمان ولی‌عهد عربستان به این قضیه می‌بالد که از حمایت دونالد ترمپ رییس‌جمهور امریکا در شکنجه شاهزاده‌ها و تصرف اموال و ثروت‌های آنها در پلانی که ظاهراً مبارزه با فساد بوده است اما هدف پشت پرده آن تحکیم قدرت خود بوده است، برخوردار است.

محمد بن سلمان به مشاوران نزدیک خود گفته است که ترمپ به طور صریح از به دست‌گیری قدرت توسط این شاهزاده جوان و اقداماتی چون دستگیری ۱۱ شاهزاده و صدها مقام و تاجر سعودی در یک حمله شبانه در سراسر عربستان، حمایت کرده است.

به گزارش خبرگزاری افغان تلکس، یک منبع نزدیک به ولیعهد عربستان به دیلی میل گفته است که سلمان به رابطه گرم و صمیمی خود با رییس‌جمهور امریکا و جارد کوشنر داماد و مشاور ترمپ می‌بالد و مدعی شده است که رییس‌جمهور امریکا از تصاحب قدرت توسط سلمان حمایت کرده است.

پیش از این، مایکل ولف نویسنده امریکایی در کتاب جنجال برانگیز آتش و خشم خود گفته بود که رییس‌جمهور امریکا به دوستانش گفته است: ما آدم خود را روی کار آوردیم که این معنای ضمنی را می‌دهد که کوشنر کودتای عربستان را انجنیری کرده است.

شاهزاده گان سعودی از جمله یکی از ثروتمندترین مردان جهان یعنی شاهزاده ولید بن طلال در همان روزهای آغازین نووِمبر دستگیر شد. یکی از منابع اواخر همان ماه به روزنامه دیلی میل گفت که وی تحت شکنجه قرار گرفته است.

مقامات سعودی خواستار بازپس گرفتن ۱۰۰ ملیارد دالر از دارایی های این شاهزاده گان سعودی هستند و مدعی هستند که این دارایی ها از طریق فساد به دست آمده است. ظاهراً بسیاری از دستگیرشدگان مجبور شده‌اند برای به دست آوردن آزادی خود با مقامات سعودی، مصالحه کنند.

ارگ سفید حاضر به توضیح درباره این راپور دیلی میل نشده است اما کتاب ولف روابط گرم با محمد بن سلمان را فاش کرده است و راپور کرده است که چطور ترمپ به دوستانش گفته است: جارد عرب‌ها را کاملاً با ما همسو کرده است. معامله انجام شده است .

ولف در کتاب خود نوشته است که سلمان، 32 ساله، بعد از انتخابات امریکا با کوشنر 27 ساله رفتار دوستانه‌ای داشته است و خود را من‌حیث آدم کوشنر در پادشاهی سعودی جلوه داده است .

در کتاب ولف آمده است که روابط میان تیم ترمپ و ولیعهد عربستان زمانی مستحکم شد که ارگ سفید، عربستان سعودی را من‌حیث اولین مقصد خارجی خود من‌حیث رییس‌جمهور امریکا در ماه مه سال گذشته، برگزید.

ترمپ و سلمان توافق تسلیحاتی 350 ملیارد دالری را به امضا درآوردند و در ماه مه، سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان، پسرش محمد را ولی‌عهد کرد و محمد بن نایف را از سمت ولی‌عهدی عزل کرد.

در ماه آکتُبر نیز کوشنر، سفر سوم محرمانه‌ای را به عربستان انجام داد. روزنامه امریکایی واشینگتن‌پست راپور کرده که به مدت چندین شب تا ساعت ۴:۰۰ صبح در کنار محمد بن سلمان بیدار می‌مانده و بر روی پلان‌های مشترک کار می‌کرده است.

دیلی میل فاش کرده که محمد بن سلمان به حلقه نزدیکانش گفته که حمایت وی از ترمپ در اینجا پایان نیافته است و به جزئیات پلان‌های مالی وی نیز تعمیم داده شده است.

یک منبع آگاه می‌گوید که سلمان گفته است که ترمپ در ماه نووِمبر به وی اجازه داده که تمامی دارایی های این مقامات سعودی دستگیر شده در امریکا را ضبط و تصرف کند.

بنا به گفته این منبع، این دارایی ها شامل مشاوره املاک، شرکت‌ها، طیارات خصوصی، قایق‌ها و مبالغ هنگفتی از پول نقد در سرمایه گذاری‌های کوتاه و بلند مدت می‌شود.

یک منبع که خواست نامش فاش نشود، گفته است: ترمپ به محمد بن سلمان قول داده است که ارگ سفید تمامی حمایت‌های لازم برای تسهیل انتقال تمامی پول‌های نقد و دارایی های خاندان سلطنتی دستگیر شده که در خاک امریکا است به کنترول/مالکیت مستقیم سفارتخانه عربستان در واشینگتن را ارایه می‌دهد .

این منبع گفت که محمد بن سلمان گفته است که ترمپ دو شرط برای این توافق داشت. اول اینکه تمامی این دارایی ها در بانک‌های امریکا باقی بماند و هرگز به عربستان بازنگردد و دوم اینکه این انتقال می‌بایست بر اساس وکالتی باشد که به امضای افراد سلطنتی دستگیر شده، وزراتخانه‌های خارجه و عدلیه عربستان رسیده باشد و به تأیید سفارت امریکا در ریاض نیز رسیده باشد.

شاهزاده ولید یکی از منتقدان سرسخت ترمپ در رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 امریکا بود و با حساب تویتری خود از وی انتقاد می‌کرد.

  1. سردار محمد هاشمی :

    امریکا کور خودشان و بینایی دیگران است

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار