افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 15 ژوئن , 2017 لینک کوتاه خبر :

حمایت بریتانیا از قطر!

بوریس جانسون

وزیرخارجه بریتانیا، از کشورهای حاشیه خلیج فارس خواست که به تحریم قطر پایان دهند.

به نقل از یورونیوز، بریتانیا از کشورهای حاشیه خلیج فارس خصوصا عربستان سعودی خواست تا به محاصره و تحریم قطر پایان دهند. بریتانیا حدود 30 فیصد از گاز طبیعی خود را از قطر وارد می کند.

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه در دیدار با همتای قطری خود همچنین از طرفین مناقشه خواست تا از طریق میانجیگران به راه حلی عاجل دست یابند و اجازه ندهند تا تنش های موجود شدت یابد.

جانسون در هفته جاری با همتای عربستانی، اماراتی و کویتی خود نیز دیدار خواهد کرد.

کشور کویت نیز در تنش بی سابقه بوجود آمده بین عربستان سعودی و چند کشور عربی دیگر با قطر وارد عمل شده و با میانجیگری در پی پایان دادن به تنش موجود است.

همزمان، محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر اعلام کرد که دوحه از تلاش های کویت برای میانجیگری حمایت می کند و آماده گفتگو با عربستان در چوکات قوانین بین المللی است.

محمد بن عبدالرحمان آل ثانی پیش از دیدار با بوریس جانسون در لندن گفته بود: از بریتانیا، امریکا و کشورهای دیگر می خواهیم تا اقدامات غیرقانونی مثل تحریم هوایی را که بین خانواده ها و اطفال جدایی افکنده است محکوم کنند.

وی در عین حال افزود که کشورش هیچ نمی فهمد که چرا عربستان، امارات متحدۀ عربی، بحرین و مصر تصمیم گرفتند تا روابط دیپلوماتیک خود را به قطر قطع کنند و سرحدات زمینی و هوایی خود را به روی قطر ببندند.

پنج کشور عربستان، امارات متحدۀ عربی، بحرین و مصر، قطر را به حمایت از تروریزم متهم می کنند، اتهامی که قطر آن را رد می کند.

قطر اعلام کرده که هفته‌ای سه بار از طریق بندرهای عمان به دوحه غذا ارسال می‌شود. این اقدام قطر برای دور زدن تحریم غذایی کشورهای عربی خلیج فارس است.

تا پیش از اعمال تحریم ها علیه قطر، واردات و صادرات این کشور از طریق بندرهای امارات متحده عربی و از خاک عربستان انجام می‌شد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار