افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 17 ژوئن , 2018 لینک کوتاه خبر :

حمایت امریکا از عربستان در فاجعه انسانی شهر حدیده یمن

حدیده یمن

این حمله که من‌حیث عملیات پیروزی طلایی نامیده می شود بخش کوچکی از فاجعه انسانی است که توسط عربستان سعودی در یمن ایجاد شده است.

اریک مارگولس تحلیلگر سیاسی کانادایی در ویبسایت شخصی خود نوشت: تهاجم عربستان سعودی و امارات متحده عربی به شهر مهم حدیده در یمن با رضایت واشینگتن تنها تراژدی انسانی یمن را تشدید خواهد کرد. این حمله که من‌حیث عملیات پیروزی طلایی نامیده می شود بخش کوچکی از فاجعه انسانی است که توسط عربستان سعودی در یمن ایجاد شده است. این اقدام بخشی از عملیات دامنه دار اردوی ایتلافی است که با کمک امریکا برای بازگشت مجدد منصور هادی و سرنگونی حوثی ها تشکیل شده است. بمباردمان هوایی و بحری به حدیده منجر به این شده که هزاران نفر خانه ها خود را ترک کنند و این امر زمینه فاجعه عظیم بیجا شده گان را ایجاد کرده است.
این کارشناس مسایل سیاسی افزود: حدیده یک آبراه استراتیژیک بین المللی است و این مکان تحویل کمک های غذایی و بشر دوستانه به مردم یمن است. صدها و هزاران نفر از گرسنگی، تشنگی و مریضی می‌میرند. چرا دولت ترمپ این حمله را متوقف نکرده است؟
اریک مارگولس افزود: این خیلی احمقانه است که ما تصور کنیم با حمله به شهر بندری حدیده منجر به سرنگونی شبه نظامیان الحوثی می گردد یا ایران را برای برگزاری مذاکره تحت فشار قرار می دهد. بسیار غم انگیز است که دولت ترمپ به طور آگاهانه در کنار بربریت سعودی – اماراتی در یمن ایستاده است به خصوص در زمانی که منافع ملی و منطقوی امریکا تهدید نمی شود.
این تحلیلگر مسایل سیاسی در ادامه گفت: عدم تمایل واشینگتن برای خاتمه دادن به جنگ یمن و حل و فصل مناقشه قطر می تواند منجر به فروپاشی شورای همکاری خلیج فارس گردد که در ۳۷ سال پیش برای متحد کردن رژیم های قبیله ای در خلیج فارس شکل گرفته بود. تهاجم سعودی – اماراتی در یمن و محاصره قطر اکنون باعث نگرانی عمان و کویت شده است. همانطور که شورای همکاری خلیج فارس با بحران روبرو گردیده است و شاهد صف بندی های جدیدی در خلیج فارس بین عمان، قطر، کویت، ایران و عراق از یکسو و عربستان، امارات، بحرین ، مصر و شاید اردن از سوی دیگر استیم که این قطعا نشانه خوبی برای امریکا نیست.
این نویسنده در پایان تاکید می کند که نظم منطقوی جدید مورد نظر پرزیدنت ترمپ که بر شاخص های حمایت از حکومت قدرتمند، بی توجهی به حقوق بشر و برتری هژمونی اسراییل دارد، می تواند منافع امریکا را در ابعاد سیاسی، اقتصادی و نظامی به خطر اندازد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار