افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 20 ژانویه , 2012 لینک کوتاه خبر :

حمايت ملت‌هاي عربي باعث دلگرمي سوري‌هاست

رئيس جمهوري سوريه با تاكيد بر اينكه حمايت ملت‌هاي عربي باعث دلگرمي مردم سوريه است، گفت: ملت سوريه با وحدت و پايداري خود از وضعيت كنوني خود عبور خواهد كرد و سوريه‌اي قوي بنا خواهد شد.

به نقل از خبرگزاري رسمي سوريه (سانا) بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه در ديدار با هيات “طرح ملي عربي مخالف با دخالت خارجي در امور سوريه” در دمشق با ارائه توضيحاتي در خصوص آنچه كه در سوريه در جريان است و نيز دخالت‌هاي خارجي در امور اين كشور گفت: ملت سوريه با وحدت و هويت عربي خود و با وجود همه سختي‌ها و توطئه‌ها قادر خواهند بود تا از وضعيت كنوني عبور كنند و سوريه‌اي قدرتمند و توانا بنا سازند.

وي در ادامه گفت: ملت سوريه به خوبي نقشه‌ها عليه كشور خود را درك مي‌كنند.

بشار اسد با اشاره به حمايت ملت‌هاي عرب از سوريه گفت: حمايت ملت‌هاي عربي و گروه‌هاي ملي از سوريه، كشور را قدرتمندتر مي‌سازد و ايمان ملت را به آينده عمق‌تر مي‌كند.

در اين ديدار اعضاي هيات مذكور نيز حمايت كامل خود را از سوريه و ملت اين كشور در رويارويي با تهديدها و توطئه‌ها عليه سوريه اعلام و تاكيد كردند كه ملت‌هاي عربي بايد از ملت و دولت سوريه حمايت كنند.

در اين ديدار بثينه شعبان، مشاور سياسي و مطبوعاتي بشار اسد نيز حضور داشت.

از سوي ديگر، عدنان منصور، وزير امور خارجه لبنان با تاكيد بر اينكه گفت‌وگو تنها راه‌حل خروج از وضعيت كنوني سوريه است، گفت: دخالت خارجي در امور داخلي سوريه مسائل را پيچيده‌تر مي‌كند و هيچ سودي براي سوريه ندارد بلكه روند اصلاحات در اين كشور را مختل مي‌كند.

وي در ديدار با سفير روسيه در بيروت با اشاره به مساله گروه‌هاي مسلح در سوريه عنوان داشت: استفاده برخي از مخالفان سوريه از اسلحه و حمله به سازمان‌هاي نظامي و غيرنظامي باعث شده كه گفت‌وگو در سوريه مساله سختي شود و امنيت و وحدت سوريه نيز به خطر بيفتد.

سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه نيز در تماسي تلفني با دبيركل اتحاديه عرب تحولات خاورميانه خصوصا ماموريت ناظران اتحاديه عرب در سوريه را مورد بحث و بررسي قرار دارد و تاكيد كرد كه حل و فصل سياسي مساله سوريه و عدم دخالت خارجي در اين كشور تنها راه برون رفت از وضعيت كنوني است.

در همين حال منابع اتحاديه عرب اعلام كردند كه مصطفي محمد الدابي، رئيس هيات ناظران اتحاديه عرب در سوريه گزارش سرنوشت ساز و مهمي را روز يكشنبه به اتحاديه عرب ارائه مي‌كند.

اين منابع همچنين اعلام كردند كه نشست كميته وزارتي اتحاديه عرب كه قرار بود روز شنبه برگزار شود به روز يكشنبه موكول شده است و در همين روز نيز نشست اتحاديه عرب در سطح وزراي امور خارجه كشورهاي عضو نيز برگزار مي‌شود كه در آن گزارش ناظران اتحاديه عرب در سوريه مورد بحث و بررسي قرار مي‌گيرد.

اين منابع در خصوص محتواي گزارش اطلاعي ندادند اما رسانه‌هاي انگليسي به نقل از منابع ديگري از اتحاديه عرب اعلام كردند كه گزارش مذكور تا حدودي مثبت است و در آن آمده است كه مقامات سوري به طور گسترده با ناظران اتحاديه عرب همكاري كرده‌اند اما خشونت‌ها در اين كشور همچنان ادامه دارد.

در همين حال احمد بن حلي، معاون دبيركل اتحاديه عرب نيز اعلام كرد كه گزارش هيات ناظران اتحاديه عرب بسيار مهم خواهد بود و ادامه كار ناظران در اين كشور به اين گزارش بستگي دارد.

وي در ادامه گفت: برخي مشكلات و موانع بر سر ادامه ماموريت ناظران اتحاديه عرب پيش آمده است به گونه‌اي كه متاسفانه اين ناظران مورد حمله نيز قرار گرفته‌اند.

از سوي ديگر وزارت امور خارجه آمريكا اعلام كرد كه واشنگتن با تمام توان در جهت صدور قطعنامه‌اي عليه دمشق در شوراي امنيت تلاش خواهد كرد.

اين در حالي است كه روسيه بار ديگر تاكيد كرده كه هيچ گونه تحريمي را عليه سوريه قبول نكرده و هر نوع قطعنامه عليه اين كشور را وتو خواهد كرد.

در همين حال رئيس جديد كميته نظامي پيمان آتلانتيك شمالي (ناتو) اعلام كرد كه ناتو هيچ قصدي براي دخالت نظامي در سوريه نداشته و براي اين كار نيز آمادگي ندارد.

وي پس از نشست فرماندهان نظامي ناتو اعلام كرد كه در مذاكرات اعضاي ناتو در خصوص منطقه مديترانه مساله دخالت نظامي در سوريه مورد بحث و بررسي قرار نگرفت.

اين در حالي است كه يك مسئول امنيت ملي روسيه پيشتر اعلام كرده بود كه مسكو اطلاعاتي در دست دارد كه نشان مي‌دهد ناتو و برخي كشورهاي عربي قصد دارند سناريوي ليبي را در سوريه نيز تكرار كنند و در اين خصوص نيز در حال انجام اقداماتي هستند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار