افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 22 نوامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

حماس پیروز شد/ بقای اسراییل درخطر است!

روزنامه سوییسی ˈباسلر سایتونگˈ خاطرنشان کرد که اسراییل در نتیجه این جنگ هشت روزه تضعیف شده است.

این روزنامه با اشاره به اینکه اسراییل در توافق آتش بس با حماس برای نخستین بار حاکمیت حماس بر غزه را پذیرفته است ، تاکید کرد: این وضع، دستاوردی بزرگ برای حماس است.

ˈباسلر سایتونگˈ یادآور شد: این درحالیست که اسراییل تا کنون اکیدا از این امر خودداری می کرد و همزمان از کشورها می خواست تا حماس را بعنوان یک گروه تروریستی به حساب آورند. روزنامه سوییسی ادامه داد: اسراییل با به رسمیت شناختن حماس، مرزها با غزه را نیز به رسمیت شناخته و باید آنها را باز کند و این عقب نشینی اساسی دولت اسراییل از مواضع خود تاکنون است.

این روزنامه خاطرنشان کرد: تل آویو در شش سال گذشته به جهان توضیح می داد که توافق با حماس در غزه باعث تقویت این جنبش اسلامگرا می شود و به همین خاطر هم باید اکیدا از آن خودداری کرد.

به نوشته این روزنامه، توافق آتش بس همچنین این خطر را برای اسراییل در بر دارد که ابزار بازدارندگی تسلیحاتی خود در خاورمیانه را از دست بدهد، زیرا حماس توانسته در این جنگ هشت روزه ، تل آویو را مجبور به پذیرش این وضعیت کند.

ˈباسلر سایتونگˈ تصریح کرد: از دست رفتن ابزار بازدارندگی اسراییل برای بقای تل آویو بسیار خطرناک خواهد بود.

روزنامه سوییسی یادآور شد: این موضوع که کشورهای منطقه از اسراییل ترس داشته باشند برای تل آویو اهمیت حیاتی دارد. به همین خاطر هم موضوع بازدارندگی اسراییل از زمان تاسیس آن جزء دکترین اساسی آن بود.

این روزنامه تاکید کرد: این قدرت بازدارندگی اسراییل در روزهای اخیر خسارت زیادی دیده است و حماس با موشک های تقریبا میان برد خود، ترس و وحشت را به اسراییل که یکی از مجهزترین ارتش ها را دارد بخوبی نشان می دهد.

روزنامه سوییسی افزود: حتی حماس موفق شد تا برنامه های روزانه دولت اسراییل را مختل سازد و کل بخش جنوب اسراییل در روزهای گذشته کاملا فلج شده بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار