افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 14 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

حماس شروط رژیم صهیونیستی برای پذیرش آشتی ملی فلسطین را رد کرد

جنبش حماس شروط بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای پذیرش آشتی ملی فلسطین را که روز پنجشنبه در قاهره به امضای هیات های دو جنبش فتح وحماس تحت نظارت مصر رسید نپذیرفت.
به راپور روز گذشته پایگاه خبری فلسطین الیوم، عبداللطیف القانوع سخنگوی جنبش حماس روز جمعه گفت : شروط رژیم اشغالگر قدس نژاد پرستانه و مداخله آشکار در امور داخلی فلسطین است.
وی با تاکید بر ضرورت مقابله با این شروط خواستار تحکیم وحدت واشتراک واقعی وتشکیل دولت متحد فلسطین که رژیم صهیونیستی را با بحران مواجه ساخته وضعیف می کند، شد.
نتانیاهو ضمن اعلام مخالفت با آشتی ملی فلسطین پذیرش آن را مشروط به به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی از سوی گروه های فلسطینی، انحلال شاخه نظامی حماس وقطع رابطه با ایران وتحویل اسرای اسراییلی نزد کَندَک های القسام وابسته به حماس دانست.
جنبش های فتح وحماس روز پنجشنبه توافق آشتی را به هدف پایان دادن به تقسیم بندی ها با مهلت دو ماهه برای حل مشکلات پیچیده امضا کردند.
این توافق را عزام احمد به نماینده گی از جنبش فتح و صالح العاروری نایب رییس دفتر سیاسی حماس و در حضور خالد الفوزی وزیر استخبارات مصر امضا کردند.
طبق این توافق، فتح و حماس توافق کردهاند که دولت وفاق ملی برای به عهده گرفتن تمامی وظایف و مسئولیت خود در نوار غزه، می بایست مراحل اداری را تا تاریخ 1 دیسِمبر 2017 (10 قوس 96) را طی کند و تمامی مشکلات ناشی از اختلافات برطرف شود.
براساس این توافق همچنین کارمندان نوار غزه تا اول فِبریوری 2018 (12دلو 9) و ارایه راه حل از سوی کمسیون اداری و قانونی فلسطین، تمامی حقوق خود را دریافت کنند.
کنترول گذرگاه های سرحدی غزه نیز از تاریخ 1 نووِمبر (10 عقرب) به دولت وفاق ملی فلسطین واگذار خواهد شد.
بر اساس این توافق همچنین قرار است به زودی سه هزار نیروی پولیس تشکیلات خودگردان فلسطین در نوار غزه و در امتداد سرحدات رژیم صهیونیستی و مصر مستقر شوند.
این توافق نامه بدون ذکر جدول کاری این نشست، از تمامی گروه های فلسطینی می خواهد، در 21 نووِمبر (30 عقرب 96) گردهم آیند و انتظار می رود که در این نشست برگزاری انتخابات مجلس و تغییر ساختار سازمان آزادی بخش فلسطین مورد بررسی قرار گیرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار