افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 12 سپتامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

حضور ۲۵۰۰ تن از اعضای اروپایی داعش در عراق و سوریه

داعش

ژیل دوکرشوو از حضور ۲۵۰۰ اروپایی در عراق و سوریه خبر داده و درباره افزایش خطر ترور در اروپا در پی شکست‌های این سازمان تروریستی در این مناطق بحرانی هشدار داد.

ژیل دوکرشوو، هماهنگ کننده عملیات مبارزه با تروریزم اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با روزنامه جرمن دی ولت تصریح کرد که خلافت داعش عملا نابود شده است، اما این سازمان تروریستی همچنان در انترنت زنده گی می کند.

وی همچنین گفت که من در این باره هشدار می دهم که داعش را شکست خورده ارزیابی کنیم، خلافت داعش به صورت فزیکی نابود شده است اما خلافت مجازی آن در انترنت همچنان ادامه دارد. این یک خطر خیلی کلان است. نابودی خلافت فزیکی داعش به معنای پایان این تهدید تروریستی نیست.

این مقام ضد ترور در اروپا همچنین گفت که ما متوجه می شویم که استراتیژی داعش تغییر کرده است. این سازمان تروریستی دیگر از اروپاییان درخواست نمی کند به سوریه یا عراق بیایند و مبارزه کنند بلکه از آن ها می خواهد از همان جایی که هستند حمله کنند. هر چقدر داعش در عراق و سوریه قدرتمندانه تر تحت فشار قرار می گیرد به همان میزان بیشتر طرفداران خود را به حملات تروریستی در اروپا فرا می خواند. داعش به این ترتیب دو هدف را دنبال می کند یکی اینکه انتقام بگیرد و دیگر اینکه نشان دهد این سازمان همچنان زنده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت که داعش حالا در سایه تغییر استراتیژی خود به جای حملات پیچیده و دقیق برنامه ریزی شده حملات کوچک تر با امکانات لجستیکی کم تر که انجام آن برای خیلی ها مقدور است را دنبال می کند. چنین حملاتی می تواند توسط افرادی که بعضا در عرض چند هفته از طریق انترنت به افراط گرایی روی آوره اند انجام شود.

دوکرشوو همچنین در بخش دیگری از این گفتگو تاکید کرد که تاریخچه ترور نشان داده است وقتی مرکز یک سازمان تروریستی ضعیف می شود بسیاری شاخه های کوچک تر امکان شکل گیری دارند.

وی همچنین از احتمال تلاش های بیشتر در آینده برای حملات تروریستی در اروپا خبر داده و در عین حال تاکید کرد که همه آن ها بدون شرط به موفقیت نخواهد انجامید.

ژیل دوکرشوو همچنین تاکید کرد که ما حدود 5 هزار اروپایی داریم که در عراق و سوریه برای داعش مبارزه می کنند. از بین آن ها حدود 1500 نفر بازگشته و حدود هزار مبارز هم مرده اند. از بین حدود 2500 مبارز اروپایی که امروز همچنان در عراق و سوریه حضور دارند بسیاری در مبارزات خواهند مرد و یا توسط خود داعش کشته می شوند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار