افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اقتصادی, بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 23 ژانویه , 2018 لینک کوتاه خبر :

پاکستان باز هم از ورود موترهای حامل میوه افغانستان جلوگیری کرد!

افغانستان پاکستان موتر سرحد

به گزارش افغان تلکس، پاکستان باز هم برخلاف توافقنامهٔ تجاری میان دو کشور، به بیش از 80 موتر حامل میوه تازهٔ افغانستان اجازه عبور از سرحد را نداد.

اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید که ۸۰ موتر حامل میوه تازهٔ افغانستان از سوی مقامات پاکستانی اجازه نیافتند تا سرحد را عبور کنند. این وسایط، دوباره از سرحد تورخم به شهر جلال آباد برگشته اند.
خانجان الکوزی معاون اتاق‌های تجارت افغانستان گفته است که این وسایط از یک هفته به این طرف در سرحد تورخم ایستاده بودند، اما دولت پاکستان از ورود آنان از تورخم به آن سوی سرحد جلوگیری کرده است.
آقای الکوزی افزود: دولت پاکستان برای واردات میوه تازه افغانستان یک سیستم پیچیده را در نظر گرفته است که براساس آن باید معلومات ۵ ساله در مورد کیفیت، تولید و مصؤنیت میوه موجود باشد که با این اقدام پاکستان، ملیون‌ها افغانی به تجار افغان ضرر وارد شده است و لازم است تا حکومت افغانستان هر چه زودتر این مشکل را حل و یا هم عمل برعکس را انجام دهد .
این بار نخست نیست که پاکستان به بهانه های مختلف در برابر اموال تجاری افغانستان چنین اقدامات مغرضانه را به کار میبرد. دولت پاکستان در گذشته نیز بار ها از ورود اموال ومحصولات افغانی به آن کشور ممانعت کرده است و مانع تجارت آزاد میان دو کشور شده است.
پس از بروز تیره‌گی های سیاسی، بلندبردن تعرفه‌های گمرکی و بستن سرحد تورخم به روی اموال تجاری افغانستان از سوی دولت پاکستان، حکومت افغانستان بنا بر درخواست مسوولان اتاق‌های تجارت افغانستان در برابر عمل پاکستانی‌ها تصمیم مشابه را اعلام کرد.
براساس این تصمیم حکومت افغانستان راه‌های بدیل را از جمله دهلیز هوایی با هند، بندر چابهار، افتتاح خط آهن با چین و موارد دیگری را نیز جستجو کرد.
درهمین حال رییس جمهور اشرف غنی، با صدور فرمانی اعلام کرده است که دیگر لاری‌های باربری کشور پاکستان، اجازۀ ورود به خاک کشور را ندارند.
براساس این حکم، ازین پس وسایط باربری پاکستان کالاهای خود را در گمرکات ولایات کندهار و ننگرهار تخلیه خواهند کرد و وظیفۀ توزیع این بارها به عهده وسایط باربری داخلی خواهد بود.
این حکم رییس جمهور در حالی صادر شده است که پاکستان تعرفه‌های گمرکی خود را برای کالاهای افغانستان سه برابر افزایش داده بود.
قابل یادآوریست که پاکستان همیشه از مسأله تجارت و ترانزیت و همچنان مسأله مهاجرین استفاده ابزاری میکند و همیشه تلاش داشته تا از این مسایل من‌حیث نقطه فشار بالای حکومت افغانستان استفاده کند.

 1. Roshan Muhammadi :

  مرگ بر پاکستان بد می کنید می روید عبرت نمی شوید

 2. Yaqoob Khan Afzali :

  بی غیرتها چرا میروند شرم ندارند دیگه

 3. Shagha Amiri :

  یک چیزه شرم میگنن که تجارافغانی متاسفانه ازاموندارد

 4. سیدنسیم حامدی :

  ماافغانیها واردات صادرات به پاکستان نمی کنیم

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
  آخرین اخبار