- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

جانبداری واشینگتن از حکام سعودی…

امریکا و عربستان

دنیا پاول معاون مشاور امنیت ملی ارگ سفید گفت: قطر باید به یادداشت تفاهمی که اخیرا در اجلاس سران در ریاض با حضور دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا بدست آمد، پایبند باشند.

پاول در سخنانی که در نشریه ویکلی ستندرد امریکا نشر شد، گفت: توافق تاسیس مرکز مبارزه با تروریزم در ریاض دربردارنده بالاترین میزان تعهدات به عدم حمایت مالی از سازمان های تروریستی است.

وی افزود: وزارت خزانه داری امریکا براساس این توافق و با همکاری کشورهای عرب حوزه خلیج فارس تعهدات اجرایی همگان را زیر نظر خواهد گرفت.

پاول گفت: دستاورد بزرگی برای ما در امریکا بود که دولت قطر را به امضای این تعهد سوق دهیم. قطر این امارت کوچک در جزیره عربی همواره درقبال هرگونه تدابیر مرتبط با مبارزه با تروریزم سرپیچی کرده است.

وی افزود: اهمیت یادداشت تفاهم این است که همگان از جمله قطر آن را امضا کرده اند و به جزئیاتی متعهد شده اند که می دانند این جزئیات مسئولیت آنها را در مجازات هرکس از جمله افراد که از تروریزم حمایت می کنند، مشخص کرده است.

در سایه مطالب نشر شده در سایت رسمی آژانس خبررسانی دولتی قطر به نقل از امیر این کشور، تنش و درگیری بی سابقه ای این روزها بین عربستان و قطر به راه افتاده است که با حمله متقابل رسانه های دوطرف همراه است.

دولت قطر اعلام کرده است که این سایت هدف حمله سایبری قرار گرفته و مطالب نشر شده متعلق به امیر قطر نیست اما عربستان و امارات این توضیح امارات را رد کرده اند.

در پی بالا گرفتن این تنش‌ها که درست چند روز بعد از اجلاس سران تعدادی از کشورهای عربی و اسلامی با ترمپ به میزبانی عربستان در شهر ریاض آغاز شد، دولت کویت درصدد میانجیگری برآمده است.