افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 4 می , 2018 لینک کوتاه خبر :

جاسوسی گسترده امارات در پوشش کمک های بشر دوستانه!

امارات

دولت امارات متحده عربی از طریق پروژه‌های خیریه برای تحقق اهداف امنیتی و جاسوسی در کشورهای منطقه نفوذ می کند.

دولت امارات متحده عربی همواره تلاش دارد از طریق موسسات خیریه خود در پوشش‌های انسان دوستانه که آنها را در مسیر طمع‌ورزی‌های بی‌پایان و پروژه‌های محرمانه خود به کار گرفته، در کشورهای مختلف از یمن گرفته تا سومالیا و حتی نوار غزه و لیبیا نفوذ کند.

البته کشورهای مختلفی معمولا تحت پوشش کمک‌های خیریه و انسان دوستانه تلاش دارند سیاست قدرت نرم خود را برای ایجاد بستر نفوذ جهت تحقق منافع خود در کشورهای مختلف به کار گیرند. یکی از این کشورها امارات است که این روند را تحت پوشش موسسه‌ای با عنوان شورای قدرت نرم دولت امارات که آن را در آوریل سال 2017 تاسیس کرده، دنبال می‌کند.

بر اساس اعلام رسمی دولت امارات، این مرکز به دنبال تقویت اعتبار منطقوی و جهانی امارات و تثبیت اعتبار و محبت این کشور در میان ملتهای جهان است.

این مرکز سیاست‌گذاری‌های عمومی و استراتیژی قدرت نرم دولت را ترسیم می‌کند. اما بر اساس راپوری که ویبسایت انترنتی الخلیج انلاین نشر کرد، بلافاصله ابزار خود را از قدرت نرم به قدرت سخت‌افزاری و رویکردهای خود را از اهداف انسانی به اهداف خبیث تغییر داده و از این پوشش در راستای خدمت به اهداف شرورانه امارات استفاده کرده است.

ایجاد هرج‌ومرج در سومالیا

اخیراً شفاخانه شیخ زائد در موگادیشو پایتخت سومالیا بسته شده است. گفته شده که این اتفاق به علت کمبود سرمایه‌گذاری‌ها در این کشور رخ داده، اما به نظر می‌رسد دلیل اصلی آن تنش در مناسبات دو کشور در نتیجه پایان دادن به موجودیت نظامی امارات در سومالیا صورت گرفته است.

همچنین نیروهای امنیتی سومالیا اخیرا 10 ملیون دالر پول جاسازی شده در دو کیف را که از طریق یک طیاره اختصاصی اماراتی به میدان هوایی موگادیشو وارد شده بود را کشف و ضبط کردند.

وزارت حفظ الصحه سومالیا چهارشنبه 18 آوریل 2017 از بسته شدن شفاخانه تحت نظارت امارات در این کشور خبر داد. این اخبار بعد از برگزاری نشست رسمی میان مسوولان وزارت حفظ الصحه سومالیا با محمد عثمان الحمادی سفیر امارات در این کشور که برای اطلاع از میزان صحت و سقم آن به سفارتخانه امارات رفته بودند، نشر شد.

امارات پیش از این نیز از توقف پروگرام آموزشی خود برای اردوی ملی سومالیا خبر داده بود. این پروگرام از سال 2014 تحت نظارت نیروهای اماراتی برای اردوی ملی اجرا می‌شد. علت این اتفاق مصادره 9.6 ملیون دالر پول از حقوق‌های نظامیان اردوی سومالیا بود که گفته می‌شود در چوکات معامله‌های غیرقانونی و خلاف عرف دپلوماتیک صورت گرفته است. این موضوع سبب تنش دپلوماتیک میان دو کشور شد.

ناظران اعتقاد دارد که این اقدامات واکنش امارات به تصمیمات دولت سومالیا برای مهار نفوذ روز افزون ابوظبی در این کشور است.

امارات از طریق نفوذ در سومالیا و آموزش اردوی این کشور به دنبال احیای تجربه نیروهای کمربند امنیتی در جنوب یمن است. این موضوع را می‌توان از توافقنامه‌ای متوجه شد که میان ابوظبی و جمهوری سومالیا امضا شده و این منطقه جدایی خود از سومالیا را در سال 1991 اعلام کرده است.

توطیه‌های شیطانی امارات در یمن

در منطقه ای نه چندان دور از سومالیا و در مُـلکی که در نتیجه جنگ‌افروزی امارات و عربستان تخریب شده نیز کاملا نمی‌توان به طمع‌ورزی های شیطانی امارات اشاره کرد.

اماراتی‌ها از مصیبت‌های ملت جنگ زده یمن سوء استفاده می‌کنند و تلاش دارند جزیره سقطری را به امارتی وابسته به ابوظبی تبدیل کنند. آنها نفوذ خود در سقطری را در سال 2015 و تحت پوشش فعالیت‌های خیرخواهانه آغاز کردند. در آن سال آنها کمک‌های انسان دوستانه خود را برای نفوذ به قربانیان دو طوفان کلان وارد این منطقه کرده و تلاش کردند از ضعف دولت مرکزی و مقامات محلی برای نفوذ در این جزیره استفاده کنند.

آنها علاوه بر بخش‌های امنیت و خدمات و ارتباطات، تلاش کردند بخش‌های مربوط به گردشگری را نیز در اختیار خود بگیرند. افسران امنیتی اماراتی تحرکات خود را در این جزیره افزایش دادند و بلافاصله بعد از ورود به این جزیره به دنبال اجرای پلان‌هایی بودند تا آن را به نفع خود مصادره کنند.

امارات در این جزیره نیروهایی بالغ بر 5000 نفر را تحت عنوان نیروهای خاص مستقر کرده و حدود 20 مرکز ایست و تلاشی در آن بنا نهادند.

پروژه های مشکوک امارات در نوار غزه

بیشترین منطقه عربی که در معرض پروژه‌های امارات قرار گرفته، نوار غزه است. این کشور از مجروحان تجاوز رژیم صهیونیستی به غزه در سال 2014 سوء استفاده کرده و تحت پوشش‌های انسانی کلینیکی در این کشور به راه انداخته است که مملو از جاسوسانی است که برای دشمن کار می‌کنند.

نیروهای امنیتی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس کشف کردند که تیم اماراتی متشکل از 50 داکتر که به بهانه احداث شفاخانه و کلینیک میدانی به نوار غزه سفر کرده بودند، در طول جنگ اطلاعات این منطقه را به رژیم صهیونیستی مخابره می‌کردند. این تیم اماراتی به صورت ناگهانی نوار غزه را ترک کرده و تمام تجهیزات خود را در این منطقه باقی گذاشتند.

بر اساس راپوری که جنبش حماس ارایه کرد، فرار این تیم اماراتی بعد از آن اتفاق افتاد که سرویس‌های امنیتی وابسته به جنبش حماس به اطلاعات قطعی دست پیدا کردند که تمام افراد این تیم جاسوسان موساد استند و ماموریت محرمانه آنها جمع‌آوری استخبارات جاسوسی از مراکز گردان‌های القسام و سکوهای پرتاب راکت است.

جنبش حماس اعلام کرد که بر اساس تحقیقات طولانی که انجام داده، به این نتیجه قطعی دست پیدا کرده که تعدادی از افراد این تیم من‌حیث جاسوس ارشد در سرویس استخباراتی ابوظبی کار می‌کرده‌اند.

براء الرنتیسی فرزند عبدالعزیز الرنتیسی از رهبران فقید جنبش حماس این اخبار را تایید و در اظهاراتی مطبوعاتی اعلام کرد که مقاومت اسلامی فلسطین این شبکه جاسوسی اماراتی را مهار کرده و تیم طبی امارات بعد از دریافت هشدارهای امنیتی از طرف‌های مختلف در نوار غزه، این منطقه را ترک کرده‌اند.

بعد از نشر اخبار مربوط به این رسوایی بود که رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند دولت امارات متحده عربی از عملیات نظامی رژیم صهیونیستی ضد نوار غزه از پیش اطلاع داشته است و انجام این حمله را تاییده کرده، با این امید که این حمله به براندازی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین در غزه منجر شود.

بر اساس راپور الشرق قطر، شبکه دو تلویزیون رژیم صهیونیستی در این رابطه در سال 2015 از نشستی در ابوظبی بین یکی از وزرای صهیونیستی با مسوولان اماراتی ومحمد دحلان از رهبران جنبش فتح اشاره کرد.

قربانیان اهداف شوم امارات سوال‌های زیادی را در رابطه با انگیزه‌های این کشور نسبت به اقدامات خصمانه ابو‌ظبی مطرح می‌کنند، خاصتاً در شرایطی که آنها هیچ سوء نیتی نسبت به امارات ندارند. به نظر می‌رسد امارات در 6 سال گذشته به دنبال تحقق اهداف و برنامه‌های رژیم صهیونیستی جهت تثبیت رژیم‌های سرکوبگر عربی و از بین بردن محور مقاومت ملی گرا در فلسطین است تا در نهایت بتواند پروژه موضوع معادله قرن برای از بین بردن آرمان فلسطین را به اجرا بگذارد. پروژه ای که رسانه‌های غربی اعلام کرده‌اند که امارات رکن اساسی اجرای آن است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار