افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 20 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

تهديد المالكي به استعفا درصورت ادامه كار معاونش

در پي بالا گرفتن بحران سياسي در عراق پارلمان اين كشور جلسات خود را به حالت تعليق درآورد.
روزنامه اماراتي دارالخليج نوشت: اسامه النجيفي، رئيس پارلمان عراق جلسه يازدهم پارلمان را كه قرار بود روز دوشنبه برگزار شود به دليل به حد نصاب نرسيدن تعداد اعضاي پارلمان به تعويق انداخت.

اين جلسه قرار بود درخصوص بررسي درخواست نوري المالكي، نخست‌ وزير عراق براي پس گرفتن راي اعتماد از صالح المطلق، معاونش برگزار شود.

رئيس فراكسيون البيضاء اظهار داشت: عدم برگزاري جلسات پارلمان بهتر از برگزاري اين جلسات است چراكه اگر جلسه پارلمان برگزار شود مشكل بزرگي درباره مسائل مورد بررسي در پارلمان ايجاد مي‌شود.

پارلمان تصميم گرفت جلسه بررسي پس گرفتن راي اعتماد از المطلق را تا ابتداي سال آينده ميلادي به تاخير اندازد.

اين در حالي است كه پيش‌تر علي الموسوي، مشاور رسانه‌اي المالكي اعلام كرده بود كه المالكي با ارسال نامه‌اي به پارلمان از مسئولان اين ارگان خواسته است كه راي اعتماد خود را از المطلق پس بگيرند.

درخواست المالكي در پي سخنان تلويزيوني المطلق پس از خروج نيروهاي آمريكايي از عراق مطرح شد. المطلق مدعي شده بود، واشنگتن عراق را به دست ديكتاتوري سپرد كه نسبت به تقسيم قدرت بي‌توجه است و بر نيروهاي امنيتي تسلط دارد و بسياري را طي هفته‌هاي اخير دستگير كرده است.

اين درحالي است كه صالح المطلق در واكنش به درخواست المالكي براي سلب اعتماد از وي اظهار داشت: من با توافق سياسي وارد عرصه سياست شدم و اگر المالكي از من راضي نيست من مشكلي ندارم.

وي ضمن تاكيد بر آمادگي‌اش براي كناره‌گيري از پست معاونت نخست وزيري اعلام كرد: اگر المالكي مي‌خواهد كه من از پست خود استعفا دهم بهتر است كه درخواست خود را به فهرست العراقيه تحويل دهد تا ثابت كند كه براساس توافق سياسي عمل مي‌كند.

المطلق همچنين شرط خود را براي خروج از پست معاونت نخست وزيري عراق تشكيل دولت جديد از سوي پارلمان اين كشور اعلام كرد.

معاون نخست وزير عراق همچنين عنوان داشت: بيش از يك سال از تشكيل دولت مي‌گذرد اما هنوز ساختار داخلي كابينه مشخص نشده است و اين باعث مي‌شود كه تمام اختيارات به دست فرد نخست وزير باشد.

اين در حالي است كه شبكه العربيه در خبري اعلام كرد كه نوري المالكي تهديد كرده است كه اگر راي اعتماد از المطلق پس گرفته نشود، استعفا مي‌كند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار