افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 9 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

تنش تازه در روابط تجاری چین و آمریكا

مسوولان چین طی روزهای اخیر و پس از آنكه سنای آمریكا لایحه واگذاری اختیارات به دولت برای محدود كردن واردات كالاهای چینی را تصویب كرد، انتقادهای جدی را متوجه واشنگتن كردند.

این اقدام آمریكا كه همزمان با اجلاس كنگره ملی خلق چین انجام شده است با واكنش هایی علیه دولت اوباما در بالاترین ركن قانونگذاری چین همراه شده است.

رییس مركز تحقیقات انجمن تجارت بین الملل چین در مقاله ای در روزنامه ‘گلوبال تایمز’ این اقدام سنای آمریكا را تقبیح كرد.

‘ وو جیانگ’ نوشت كه اگر جنگ تجاری علیه چین دربگیرد بطور قطع آمریكا كشوری است كه بازنده خواهد بود.

وی مصوبه اخیر سنای آمریكا را برخلاف قوانین تجاری بین المللی خواند و نوشت: رفتار واشنگتن تحمیل قوانین داخلی به مبادلات تجاری در عرصه بین المللی است .

وی با اشاره به اینكه روابط تجاری دو كشور به بیش از 400 میلیارد دلار رسیده كه 122 میلیارد آن بابت صادرات به چین است، تاكید كرد: در صورت در پیش گرفتن محدودیت های تجاری برعلیه چین، پكن نیز در مقابل رویه ای مشابه ای را اتخاذ خواهد كرد.

این مسوول چینی با تاكید براینكه مقابله به مثل پكن موجب ضرر و زیان صادر كنندگان آمریكایی خواهد شد، نوشت: آمریكا با مشكلات عظیمی از جمله بیكاری و بحران اقتصادی روبرو است بنابراین به مقام های دولت اوباما توصیه می كنیم وارد جنگ تجاری با چین نشوند.

در همین حال وزیر بازرگانی چین نیز گفت طرح جدید تجاری آمریكا براساس قوانین بازرگانی جهان نیست.

‘چن دی مینگ’ ادعای آمریكا مبنی براینكه كالای چینی از دولت سوبسید تولید دریافت می كنند، را رد كرد.

وی تاكید كرد: اقدام سنای آمریكا مبنی بر دادن اختیار به وزارت بازرگانی برای اخذ مالیات از كشورهایی كه دارای جایگاه اقتصاد بازار جهانی نیستند، مخالف قواعد جهانی و قانون داخلی است.

مینگ افزود: چین قواعد سازمان های بین المللی را پیوسته رعایت می كند، ولی وظیفه ندارد قوانین و قواعد برخی از كشور را كه خارج از چارچوب سازمان های جهانی است ، رعایت كند.

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار